U I OO®9#O9O0OO« Noord-Holland een (bijna) dekkend archiefnet KNVB, Jordi en ARA F.J. Duparc-prijs voor archiefwetenschap Nederlands-Russisch Archiefcentrum geopend nieuws uit het veld 6 nieuws uit het veld Muziekarchieven naar de KB O P L E I I N G E N NIEUWS Per 1 juli is Johan van der Ploeg be noemd tot gemeentearchivaris van Zwolle. Hij houdt deze functie tot het moment dat de directeur van het Historisch Centrum Overijssel in func tie treedt. Daarna blijft hij tot uiterlijk 1 maart 2001 aan het gemeentearchief verbonden als locatiemanager. Van der Ploeg was werkzaam als adjunct gemeentearchivaris van Groningen en wordt door de gemeente Groningen gedetacheerd bij de gemeente Zwolle. Nog voor de aanvang van het EK 2000 kreeg de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB) volop de aandacht in de pers. Op 29 mei meldde het NRC Handelsblad dat de KNVB bang was voor een ontvoering van Jordi Cruijff tijdens het WK voetbal in 1974. Aanleiding voor dit (oude?) nieuws was de overdracht en inventarisatie van het KNVB-archief door het Algemeen Rijks archief (ARA). In 1889 werd onder invloed van Engeland de voorloper van de huidige KNVB opge richt. In Nederland groeide het voetbalspel uit tot een volkssport met veel geregistreer de clubs. In 1954 liet de KNVB het semi- professionele voetbal toe, in 1967 gevolgd door het zaalvoetbal en in 1971 het dames voetbal. In de inventaris zijn van zeventien KNVB- afdelingen (delen van) het archief opgeno men. In 1994 stelde de KNVB een werk groep archivering in. Stukken met betrek king tot beleid en organisatie of met een historische waarde moesten bewaard blij ven. Het archief is centraal bewaard, geïn ventariseerd en beschikbaar voor onderzoek bij het ARA. Het is de eerste inventaris die het ARA op zijn website heeft geplaatst. www.archief.nl/rad/ara In 1997 stelde de provincie Noord- Holland een subsidieregeling in om gemeen ten die nog niet waren aangesloten bij de bestaande regionale archiefdiensten te stimu leren dit alsnog te doen. Doel is de archieven van de gemeenten toegankelijker te maken. Tien gemeenten hebben inmiddels gebruik gemaakt van de subsidie. In eerste instantie meldden de gemeenten Niedorp, Beverwijk, Heemskerk en Wieringermeer zich met een subsidieverzoek. Voor de sluitingsdatum van 1 juli 2000 meldden de gemeenten Wie- ringen, Schagen, Bloemendaal, Huizen, Anna Paulowna en Heemstede zich alsnog aan. De toevoeging van archieven van gemeenten aan regionale historische centra geeft het regio naal-historisch onderzoek een enorme im puls. Alle genoemde gemeenten ontvangen gedurende de eerste drie jaar een provinciale subsidie op de aansluitingskosten. Er zijn nu nog vijf gemeenten in Noord- Holland die de eigen archieven blijven behe ren zonder daarvoor een pro fessionele archivaris te heb ben benoemd: Texel, Den Helder, Haarlemmermeer, Diemen en Uithoorn. Het niveauverschil waar het gaat om de toegang tot de eigen historie tussen deze vijf en de rest van Noord-Holland zal steeds verder groeien. De provincie blijft met deze gemeen ten in gesprek over een goede oplossing. De waterschapsarchieven in Noord-Holland zijn eveneens vrijwel allemaal ondergebracht bij de regionale archiefdiensten. Het enige water schap dat de oude archieven nog zelf beheert, Groot Haarlemmermeer, gaat deze in 2002 overbrengen naar de Archiefdienst voor Kennemerland in Haarlem. Eens in de drie jaar wordt de F.J. Duparc-prijs, groot 2.000, uitgeloofd voor de meest waardevolle studie op het gebied van de archiefwetenschap of het archiefrecht die in die drie jaar vervaardigd is. Een auteur kan meedingen naar de prijs als hij of zij niet langer dan tien jaar in het bezit van het diploma archivistiek A of B is, of stu dent is aan een opleiding die van de minister de beroepskwalificatie van archivaris mag verlenen. Elk onderwerp op het gebied van de archiefwetenschap en het archiefrecht komt in principe in aanmerking. Naast onuitgegeven studies, komen wetenschappelijke publicaties en werkstukken of scripties die in het kader van een archiefopleiding zijn gemaakt tussen november 1997 en november 2000 in aanmerking voor bekroning. De jury bestaat uit drs. F.J. Duparc, directeur van het Mauritshuis en zoon van de naamgever van de prijs (voor zitter), algemene rijksarchivaris dr. M.W. van Boven, hoogleraar archief wetenschap prof.dr. F.C.J. Ketelaar, hoofdredacteur van het Archieven blad, mw. drs. A.E.M. Jonker en de directeur van de Archiefschool mw. drs. A.M.J.L. Feryn (secretaris). De jury roept een ieder op één of meer werkstukken in te zenden aan de secretaris van de jury, Adelheid Feryn, Archiefschool, Postbus 1025, 1000 BA Amsterdam. U kunt ook werk van anderen (studenten, medewerkers, collega's, enz.) voordragen voor belo ning. De inzendtermijn sluit op 1 november 2000. Info (en aanvragen reglement): Adelheid Feryn. Tel. (020) 595 19 00, a.m.j.l.feryn@archiefschool.nl archievenblad augustus 2000 het veld Al eeuwenlang onderhouden Nederland en Rusland betrekkingen. Dit heeft nu geleid tot oprichting van een Neder lands-Russisch Archiefcentrum (NRAC), verbonden aan de letterenfaculteit van de Rijksuniversiteit Groningen. De officië le opening vond plaats op 8 juni. Het archiefcentrum gaat inventariseren welke bron nen in Russische archieven aanwezig zijn over de Ne derlands-Russische betrek kingen. Dit is het resultaat van de contacten die Nederlandse en Russische archivarissen met elkaar legden na het einde van de Koude Oorlog. Nederlandse wetenschappers doen sindsdien onderzoek in de im mense Russische staatsarchieven. In 1998 onderzocht een Nederlandse dele gatie de mogelijkheden om het Neder lands cultureel erfgoed in Rusland te inventariseren. Daarop volgden ge sprekken tussen het hoofd van de Federale Archiefdienst van Rusland (Rosarchiv) en de Algemene Rijksarchi varis. Naar verwachting wordt de inten tie-overeenkomst tijdens het ICA con gres in Sevilla getekend. Met het Russisch archiefmateriaal is uniek onderzoek mogelijk naar bijvoor beeld de intensieve economische be trekkingen, de grote invloed van de Nederlandse marine op die van Rusland of naar de betrekkingen tussen de Nederlandse en Russische monarchieën. De inventarisatie wordt gefinancierd door de ministeries van Buitenlandse Zaken en OCenW uit de zogenaamde Hgis-gelden. De Algemene Rijksarchi varis is opdrachtgever. Het Nederlands- Russisch Archiefcentrum staat onder leiding van prof.dr. Hans van Konings- brugge, die vanaf eind jaren tachtig in Russische archieven heeft gewerkt. Nederlands-Russische Archiefcentrum (NRAC) Westerhaven 14, 9718 AW Groningen Tel. (050) 363 72 49. Fax (050) 363 55 42 nrac@let.rug.nl Het Haags college van B&W heeft het besluit genomen de "papieren' collecties van de muziekafdeling van het Ge meentemuseum Den Haag onder te brengen in de Koninklijke Bibliotheek. Het museum bezit en verwerft archief materiaal van vrijwel elke Nederlandse componist en beheert driekwart van alle collecties over het Nederlandse muziek leven van voor 1950. De wetenschappe lijke muziekbibliotheek is internationaal georiënteerd. Met de verhuizing komt een einde aan een jarenlange onzekere situatie voor deze collecties. Ook de collectie van Musica Neerlandica, waarmee het Ge meentemuseum al enkele jaren intensief samenwerkt, zal verhuizen naar de nieu we locatie. Het Gemeentemuseum Den Haag behoudt de huidige taakstelling ten aan zien van zowel de muziekbibliotheek als de muziekarchieven en blijft ook in de toekomst de collecties zoals voorheen beheren. De collecties vervullen in de muziekbibliotheek als wetenschappelij ke instelling dezelfde functie, zij het op een andere locatie. Het verwervingsbe leid van de muziekarchieven met betrek king tot Nederlandse componisten en Nederlands muziekleven blijft onver minderd doorgaan. Het personeel van de muziekafdeling blijft verbonden aan de collecties. De verhuizing van de muziekcollecties naar de Koninklijke Bibliotheek zal naar verwachting in november plaatsvinden. Na de zomer kunt u uw kennis en vaardig heden opfrissen. Hieronder een overzicht van de mogelijkheden. Stichting Archiefschool Bij- en nascholingsprogramma 'Kennis NaBij' voor archivarissen in het veld. Studenten voor HBO en universiteit werft de Archiefschool onder het motto 'een uitdagend beroep voor wie van ver anderingen houdt'. Tel. (020) 595 19 00 [nfo@archiefschool.nl www.archiefschool.nl Postdoctorale Opleiding Integraal Document Management Eenjarige postdoctorale opleiding voor informatiemanagers in het bedrijfsleven en bij de overheid. Naast theorie en tech niek van informatievoorziening ook aan dacht voor managementvaardigheden. Tel. (010) 408 1111 info@fhk.eur.nl www.eur.nl/FHKW/idm DIOR Voor praktische cursussen op het gebied van documentaire informatievoorzie ning, office management en administra tieve organisatie. Tel. (079) 342 95 09 info@disconsult.nl www.disconsult.nl Stichting GO Opleidingen en bijscholing gericht op de steeds meer naar elkaar toegroeiende soorten informatiedienstverlening waar in de klant centraal staat. In september starten de nieuwe opleidingen Informa tiedienstverlening 1 2. Tel. (070) 351 23 80 info@stichting-go.nl www.stichting-go.nl SOD-Opleidingen Opleidingen en maatwerk voor mensen die werkzaam zijn of willen zijn in de documentaire informatievoorziening (in het digitale tijdperk). De vernieuwde cur sus SOD II gaat in februari 2001 van start. Tel. (0348) 42 99 33 info@sod-opleidingen.nl Hogeschool Management Documentaire Informatievoorziening HBO-opleiding voor mensen die werk zaam zijn in de documentaire informa tievoorziening. Tel. (0348) 42 99 13 augustus 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3