DE ZWOLSE SCHEPENZEGELS UZ literatuur Hoofd-en bijzaken 1000-2000 Marian Conrads, Mode. Hoofd- en bijzaken DAGBLAD LEIDSCH JÊ6 Vorstelijke visites. Oranje voetstappen in Leiden Delflands kaarten belicht 36 Hans Rooseboom, Opgenomen. Foto's van wetenschap, studenten en expedities 1850-1925 literatuur De Zwolse schepenzegels De hofreis naar de shogun van Japan. Naar een persoonlijk verslag van Jan Cock Blomhoff Signalementen Door Annabelle Meddens-van Borselen Marian Conrads illustraties Marijke Kentgens 1000-2000 Tirion Baarn, 2000. ISBN 90-4390-034-6. 128 blz., fl. 29,50 Veel archiefdiensten beheren, naast het beeldmateriaal dat zich in archieven bevindt, een aparte collectie prenten en tekeningen. In veel gevallen is alleen de naam van de tekenaar bekend en is de prent niet gedateerd. Voor het dateren van een tekening is kennis van kos tuumgeschiedenis en het bezit van een goed naslagwerk hierover noodzakelijk. Die maken het mogelijk om, aan de hand van een bepaald type jas, hoed of modeaccessoire,de ontstaansperiode van een tekening vast te stellen. In Mode, hoofd- en bijzaken geeft de schrijfster een overzicht in periodes van kostuums en modeaccessoires als schoenen, sie raden, hoeden en kapsels, die voor dit doel zeer bruikbaar is. Op de ene bladzij de staat de tekst en op de tegenoverlig gende bladzijde gedetailleerde tekenin gen van de beschreven kostuums en accessoires. De tekst wordt aangevuld met tijdsbeelden in de vorm van schil derijen, tekeningen, modeprenten en karikaturen. Achterin is een verklarende woordenlijst met register opgenomen. Voor dit handboek deed Conrads niet alleen onderzoek in musea naar kunst werken en accessoires, maar raadpleegde zij ook catalogi, oude tijdschriften en archieven. Gemeentearchief Leiden, 2000. ISBN 90- 72493-18-4- 139 blz., fl 19,95 Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Beatrix aan Leiden op 29 april 2000 schreven de archivarissen Ariela Netiv, Rudi van Maanen en Cor de Graaf in opdracht van het gemeentebestuur een aardig boek in zakformaat over de relatie van het Oranjehuis met de stad Leiden over de periode 1566-1995. Veel leden van de Oranjefamilie studeerden in Leiden en legden werkbezoeken aan de stad af. Het boekje geeft tevens een beeld van de wijze waarop hoge gezags dragers door de eeuwen heen ontvangen werden, van de (eet)sfeer er omheen en van het strakke protocol. De auteurs raadpleegden met name de rekeningen en notulen uit het secretariearchief. In de uitgave zijn veel illustraties uit de prentencollectie van het gemeentear chief opgenomen. Het boek heeft een leuke vormgeving en bevat tevens een uitgestippelde wandeling door de bin nenstad vanaf het Centraal Station met een plattegrond. Hoogheemraadschap van Delfland en Verloren Hilversum, 2000. ISBN 90-6550-094-4. 179 blz., fl 75,- Deze uitgave bevat een selectie kaar ten die sinds de 16de eeuw zijn vervaar digd in opdracht van het Hoogheem raadschap Delfland. Alle kaarten zijn archiefstukken die gemaakt zijn naar aan leiding van een rechtszaak, competentie vraagstukken, vergunningverlening of uit voering van werk. Het bijzondere aan dit boek is dat naast cartografische aspecten de kaarten zijn voorzien van een toelich ting waarin de historische en archivisti- sche context wordt uitgelegd. Een beknop te inleiding over bestuur, organisatie en taken van het hoogheemraadschap gaat aan de beschrijving van de kaarten vooraf. De uitgave is goed verzorgd en de kaarten zijn in kleur afgedrukt. archievenblad augustus 2000 Waanders Zwolle, 2000. ISBN 90-400-9392-X. 188 blz., fl 45>o° Met behulp van vrijwilligers beschreef het gemeentearchief Zwolle alle zegels van schepenen over de perio de 1374-1807. Zegels zijn een middel tot identificatie en een garantie voor kwali teit en herkomst. De Zwolse magistraat bezegelde haar stukken met het stadsze gel en de zegels van schepenen. De zegels zijn in chronologische volgorde beschre ven en fotografisch weergegeven op ware grootte. Daardoor is een verschuiving Hotei Publishing Leiden, 2000. ISBN 90-74822-26-6. 133 blz. Vierhonderd jaar geleden arriveerde het eerste Hollandse schip in Japan. In het kader van de viering van 400 jaar Nederlands-Japanse betrekkingen ver scheen een geannoteerde tekst van het verslag van Jan Cock Blomhoff aan zijn vrouw in 1818. Van 1817 tot 1823 behartigde Blomhoff (1779-1853) als opperhoofd van Deshima de Neder landse handelsbelangen in dit land. Van zijn hofreis naar de Japanse shogun in Edo (Tokyo) is niet alleen een ambtelijk verslag in de Dagregisters (VOC-archief, ARA Den Haag) bewaard gebleven, maar ook een verslag aan zijn vrouw Titia 'Opgenomen' bevat hieruit een selectie van de in totaal ca. 80.000 foto's Het is een beeldverhaal van het dagelijkse leven aan de universiteit en de integratie van de fotografie binnen de Utrechtse onderwijspraktijk. Er zijn foto's van het rijke studentenleven, laboratoriuminte rieurs, ziekteverschijnselen en expedities naar poolgebieden en Sumatra. Aan dit thema is tevens een tentoonstelling gewijd in het Universiteitsmuseum te Utrecht. Deze is nog tot begin november 2000 te bezichtigen. zichtbaar in de 'mode', grootte en afbeel ding van de zegels. In de beschrijvingen zijn opgenomen: naam van de schepen met vermelding van ambtsperiode, datum charter, randschrift zegel, voor stelling van het zegel, afmeting en inven tarisnummer. De oudste zegels zijn klein en voorzien van een eenvoudige afbeel ding (huismerk). In de loop der tijd wor den het wapens met schildhouders, hel men en dekkleden. Alle zegels bevinden zich in het gemeentearchief van Zwolle. De Zwolse schepenzegels geven zo niet alleen een overzicht van de zegels maar ook van alle schepenen die in Zwolle actief waren in de beschreven periode. De uitgave bevat een index op familie naam met datering en een literatuurlijst. Bergsma. Het verslag aan Titia onder scheidt zich duidelijk van zijn dagboe ken. Hij schrijft aan zijn opdrachtgevers over zaken die hij niet aan zijn vrouw meldt. Aan de andere kant gaf hij zijn vrouw informatie die weer niet in het officiële dagboek voorkomt. Het is daar om een interessante bron, die een ander licht werpt op de bewaard gebleven ambtelijke archiefstukken. Het gepubli ceerde verslag aan zijn vrouw is geïllus treerd aan de hand van voorwerpen die Blomhoff ook in zijn verslag noemt en tekeningen en kaarten. Deze bronnen uitgave is voorzien van een inleiding over Blomhoff, Nederland en Japan, de hofreis en de betekenis van Blomhoff als verzamelaar van Japanse objecten. Het origineel van dit verslag bevindt zich in het archief van het Rijksmuseum Amsterdam (Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden), aanwezig in het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Practicum diergeneeskunde, Rijksuniversiteit Utrecht. Titia Blomhoff, de min met baby Johannes en de meid Marati. Deshima, 1817. augustus 2000 archievenblad Thoth Bussum, 2000. ISBN 90-6868-247-4. 64 blz., fl 18,50 De universiteit van Utrecht heeft in haar archief een grote collectie foto's.

Archievenblad | 2000 | | pagina 18