L U N D Benadert uw archiefprobleem niet Bezoek onze website! www.lundiflex.nl of bel 0315-244141 Restauratieatelier Paul Peters B.V. Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: BuroDenBoer Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemonnl MPj. ISO 9002 archief NEHA Met de publicatie 'The Battle of the Bulk, A Method for Macro-Selection of Business Archives' kwam het NEHA onlangs sterk in de belangstelling te staan. Centraal in deze publica tie staat de Stap voor Stap-methode om archie ven te selecteren. Deze is ontwikkeld om het meest representatieve deel van de bronnen inza ke de economische ontwikkeling van Nederland te bewaren. Zo'n selectie zou niet alleen op een bepaalde bedrijfstak betrekking moeten hebben, maar ook op bestuurlijk niveau (landelijk, pro vinciaal en lokaal). De methode kent de volgende stappen: zoek statistische branchegegevens over een periode van 150 jaar met 6 steekjaren, ver deeld per provincie; maak in alfabetische volgorde van vestigings plaats een lijst van bedrijven die in deze perio de actief waren in de branche; vergelijk die bedrijfsnamen met gegevens uit de BARN; geef bedrijftyperingen; neem een gevarieerde uitsnede aan historische bedrijfsarchieven uit deze sector die behouden dienen te worden. Volgens Eric Fischer, Jacques van Gerwen en Georg Reudink levert deze methode de meest representa tieve bronnen op voor de kennis van historische bedrijfsprocessen. Wordt er meer bewaard, zoveel te beter. Nu de technologische ontwikkeling het mogelijk maakt om inventarisaties op het gebied van industrieel erfgoed virtueel aan elkaar te kop pelen, kunnen door dergelijke koppelingen dou blures en lacunes worden opgespoord. Het NEHA zal de kennis omtrent bedrijfsar chieven passief blijven bijhouden. Nieuwe taken liggen volgens Winkelman en Heerma van Voss vooral op het gebied van onderzoek. „We willen ons meer gaan presenteren als onderzoeksinsti tuut, dus de beschikbare bronnen vooral zelf gaan gebruiken. We hebben nog steeds een grote deskundigheid op het gebied van bedrijfsarchie ven in huis." Het NEHA werkt nauw samen met het IISG. Thematisch gezien bevindt het onderzoek van beide instellingen zich in het grensgebied van sociale en economische geschiedenis. Als voor beeld noemt Heerma van Voss het onderzoek dat verricht wordt naar sociale zekerheid. Op het gebied van collectievorming bezit het NEHA een complete collectie van herdenkings- en jubi leumboeken van Nederlandse bedrijven en bedrijven in de voormalige Nederlandse kolo niën. Ook is een complete collectie van jaarver slagen van Nederlandse bedrijven aanwezig. „In gezamenlijkheid met het bezit van het IISG is sprake van een prachtige collectie", besluit Heerma van Voss. ET MOOISTE BEDRIJFSARCHIEF VAN.. 11 Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl ex> Macroselectie Rooseveldt ©x» de trusts. Spotprent van Jan Rinke (1863-1922) die hij maakte voor Het Vaderland. Afkomstig uit: de collectie Hartkamp, een van de collec ties die in 1974 niet werden afgestoten. Onderzoeksinstituut Met dank aan Len Winkelman en Lex Heerma van Voss van het Nederlands Economisch Historisch Archief HET GEMEENTEARCHIEF AMSTERDAM Eau de Colognefabriek BOLDOOT In 1789 opende de apotheker Johannes Cornells Boldoot een zaak aan de Nieuwezijds Voorburgwal. In de eerste helft van de 19e eeuw begon zijn opvolger en gelijk namige neef met de vervaardiging van Eau de cologne. Toen dit zijn hoofdactiviteit werd verkocht hij in 1865 de apotheek. In 1875 besloot het bedrijf de beroemde Eau de Colognefabriek Farina in Keulen over te nemen en verkreeg Boldoot een reputatie op internationaal niveau met in 1881 zelfs de bekroning hofleverancier. In 1902 kwam er een nieuwe fabriek aan de Haarlemmerweg, waar ruim 200 mensen werkten. Lange tijd had Boldoot een eigen winkel in de Amsterdamse Kalverstraat. Het archief bestaat voor een klein deel uit familiearchief, de rest is bedrijfsarchief en lijkt vooral na 1871 redelijk com pleet. Er zijn stukken over financiën, reclamecampagnes, receptuur, machinepark, tentoonstellingen en personeelsaangelegenheden. Plaats: Gemeentearchief Amsterdam Periode: 1835-1964 Omvang: 11 meter Toegankelijk: inventaris fiek sociaal-historische bron nen. De ontsluiting van de ver schillende collecties bleef in het algemeen achter bij de acquisitie. In de periode 1914 - 1932 werden op 32 van de 142 verworven archieven inventa rissen vervaardigd. In het tijd vak 1936 - 1974 werden 174 archieven geacquireerd, waar van 66 met behulp van een plaatsingslijst konden worden ontsloten. Beheer en ontslui ting van de collecties trokken een zware wissel op de beschikbare menskracht en in 1974 vond een grootscheepse decentralisatie plaats. De 500 bedrijfsarchieven met een tota le omvang van 15 km. werden in bruikleen afgestaan aan rijks-, gemeente- en streekar chieven. De Hartkamp-collectie, de verzameling Kleine Aanwinsten en de collecties Veile en Bruyard werden naar de Economisch-Historische Bibliotheek aan de Herengracht te Amsterdam overgebracht. Het NEHA profi leerde zich in toenemende mate als intermediair tussen archiefvormer, -beheerder en -gebruiker en acquireerde geen eigen historische bedrijfsar chieven meer. In 1989 verhuisden zowel het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis als het Nederlands Economisch Historisch Archief naar het huidige pand aan de Cruquiusweg. juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 5