OMDAT RUIMTE KOST GELD KARDEX NEHA, Bi en the Battle of the Balk VERDIENT U MET KARDEX Kardex Verrijdbare stelling Kardex Lektriever® Kardex Office Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v (wordt er meer bewaard, zoveel te beter) archief NEHA Het Bedrijfsarchievenregister van het NEHA (BARN)-project waartoe het NEHA eind jaren '80 het initiatief nam, was bedoeld als een eenmali ge activiteit. Om aan gegevens te komen ging er een enquête onder de 10.000 grootste bedrijven van Nederland de deur uit. De respons was voldoende voor een reeks van 15 gidsen Historische Bedrijfsarchieven, een momentopname van het geheel aan geregis treerde bedrijfsarchieven. Elk deel bestaat uit drie onderdelen, te weten: een beknopte historische inleiding over de betreffende bedrijfstak om de geregistreerde archieven in een kader te plaatsen; een bronnenoverzicht waarin per bedrijf, voorzover bekend, geregistreerd staan: naam, vestigingsplaats, jaar van oprichting en opheffing, namen van voorlopers en opvol gers, bewaarplaats, periode, omvang en inhoud van het archief; een overzicht van geselecteerde en historisch belangrijke bedrijven waarvan gegevens over het archief ontbreken. Bij de totstandkoming van de reeks werd er niet gekeken naar de vorm waarin het archief beheerd werd, maar vond er uitsluitend een inventarisatie plaats van wat daadwerkelijk aan wezig was. Naast de gedrukte deeltjes werd een databe stand opgezet en konden bedrijven mutaties doorgeven op speciale formulieren. Aan de hand van deze gegevens kon in 1996 de bundel 'Particuliere archieven en historische collecties in de moderne bedrijfsorganisatie' verschijnen. Belang rijk onderdeel hiervan is een supplement op de al bestaande 15 gidsen. Het tweede deel van de bundel bevat case-studies over het beheer, de ontsluiting en het gebruik van historische bedrijfsarchieven. Om de bedrijfsarchivarissen nog vertrouwder te maken met het archiefwe zen, zijn tenslotte de acquisitieprofielen van categorale archiefinstellingen opgenomen. Tijdens een speciale bijeenkomst in 1997 ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivaris sen (NVBA) - waar het NEHA warme banden mee onderhoudt - vond de presentatie van de bundel plaats. Opvallend is dat bedrijfstakken momenteel zelf veel meer initiatieven ontplooien. In 1998 bij voorbeeld kwam de Bancair-Historische Gids tot stand, gefinancierd door de Nederlandse Vereniging van Banken. De initiatiefnemers sig naleerden dat de volledigheid van de gids in ver gelijking met zijn voorloper belangrijk was toe genomen. „Het resultaat was dat vrijwel alle raadsels uit 1992 van genoemde pagina's van Bankwezen zijn opgelost", zo kunnen we lezen in het voorwoord. Een ander voorbeeld is de inventarisatie van gegevens inzake archieven die momenteel plaatsvindt onder de leden van de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak. De gegevens van deze enquête worden verwerkt in een database die uitgevers, drukkers en boek handelaren omvat. Ook DIVA werkt aan plan nen voor een inventarisatieproject van particu liere databestanden. Namens het NEHA is Jaap Kloosterman daarbij betrokken. Volgens Len Winkelman van het NEHA ligt het voor de hand dat de DIVA dit soort projecten daadwerkelijk gaat coördineren, niet alleen wat betreft het par ticuliere archiefwezen, maar ook het openbare: "We zien toch dat projecten die van bovenaf worden opgelegd het niet halen. Een meer net- werk-achtige organisatie biedt juist in dat opzicht voordelen." - Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. A •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en i .w. kaartbestanden is er een passend interieur. .4 ij, «Kardex verrijdbare stellingen: een rmiÏJsÉÊ 'n9en'eus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. m Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 Door Jan Willem Schilt* Ruim tien jaar geleden nam het NEHA het initiatief om het Bedrijfsarchievenregister van het NEHA (BARN) samen te stellen. Een project dat bedrijven kennis liet maken met de Nederlandse archiefin frastructuur en de archiefdiensten een prima instru ment in handen gaf om gericht te acquireren. Een project dat ook inspireerde: steeds vaker ontplooien bedrijfstakken zelf initiatieven om gidsen samen te stellen. Onderhoud Naar analogie van de Keulse Wirtschaftsarchive richtten N.W. Posthumus, G.W. Kernkamp en H.G.A. Elink Schuurman in 1914 de Vereniging het Nederlands Economisch Historisch Archief (NEHA) op. De doelstelling was het verzamelen en bewerken van bronnenmateriaal dat van belang kan worden geacht voor Nederland en zijn kolo niën. In 1998 had de vereni ging 422 ieden, veelal afkom stig uit bedrijfsleven, weten schap en het Nederlandse archiefwezen. Tot 1974 fungeerde het NEHA als landelijk depot van histori sche bedrijfsarchieven en acquireerde het op grote schaal. Naast bedrijfsarchieven waren dat ook archieven van verenigingen en publicaties van verenigingen en instellin gen werkzaam op economisch gebied, waaronder ook vakver enigingen. In 1935 werd het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) opgericht en zou het NEHA zich niet meer bezig houden met het verzamelen van speci- Lees verder op pagina u Een 19e eeuwse galvanoplastische werkplaats. Uit: Kennis en Kunst, 1869. juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 4