Enquête ardiiefkoorl Rectificatie QOOG00OO0OOO Tien procent protestantse periodieken beschreven Nieuw restauratie vakblad Cr -( Internet: Zeeland ")- Advies Raad voor Cultuur nieuws uit het veld Jan van der Meer is per 19 juni aange steld als archivaris bij de 'afdeling Bedrijfshistorie van Rabobank Neder land. De afdeling Bedrijfshistorie is kort geleden in het leven geroepen en zal zich bezig houden met de geschie denis van de Rabobank Groep. Van der Meer was daarvoor werkzaam bij DOXiS documentaire informatiespe cialisten. Jan Folkerts is per 1 juli benoemd als gemeentearchivaris van Leeuwarden. Vanaf 1994 werkte hij als gemeentear chivaris van Zwolle, daarvoor was hij werkzaam in diverse functies bij de rijksarchieven van Drenthe, Groningen en Overijssel. Jeroen van Oss is per 1 juli 2000 benoemd tot coördinator inspectie en acquisitie van het Utrechts Archief. Sinds 1992 werkte hij bij de afdeling Inspectie, Registratuur en Acquisitie van het Gemeentearchief Am sterdam. Hij was daar belast met acquisitie van archieven en coördinatie van extern gefinancierde inventarisatieprojecten. Susanne Neugebauer is per 1 juli 2000 benoemd tot archiefmedewerkster bij het Internationaal Informatiecentrum en Ar chief voor de Vrouwenbeweging te Am sterdam. Eerder was zij werkzaam bij het Rijksarchief in Zeeland, bij de ge meente Diemen en bij het streekarchi- variaat Kromme-Rijngebied-Utrechtse Heuvelrug. J.J. van Overbeeke, burgemeester van Hellendoorn, is benoemd tot voorzitter van het bestuur van het Audiovisueel Documentatiecentrum Overijssel, een van de eerste provinciale audiovisuele archieven in Nederland. Hij volgt de eerste voorzitter - Girbe Buist - op, die het ADO op de culturele kaart van Overijssel heeft gezet. Buist blijft aan ADO verbonden als adviseur. Bij het Historisch Documentatiecen trum voor het Nederlands Protestantisme, gevestigd in de Vrije Universiteit Am sterdam, loopt sinds ruim tien jaar het pro ject Bibliografie van Nederlandse Protes tantse Periodieken (BNPP). Dit project beoogt de beschrijving van alle protestant se periodieken in ons land die na 1800 zijn verschenen. De beschrijving vindt plaats aan de hand van twintig kenmerken, zoals titel, eigenaar, uitgever, redactie, medewer kers, formaat, omvang, verschijningsfre quentie. Uniek is dat deze beschrijving plaats vindt op basis van autopsie, dat wil zeggen niet op basis van informatie uit catalogi of uit de tweede hand, maar alleen op grond van afleveringen die de beschrij ver - hoofdzakelijk vrijwilligers - daadwer kelijk in handen heeft gehad. Het BNPP- project leverde reeds verschillende publica ties op, waaronder de Titellijst van Nederlandse Protestantse Periodieken. Deze lijst is geba de seerd op gegevens van de voornaam ste bibliothe ken en archief bewaarplaat sen en vormt het basisbe stand van de te beschrijven periodieken. Op de website staat informatie over het project en een geschoonde titellijst. Van het totaal van 3142 te beschrijven titels staan op deze site al meer dan driehonderd volledig beschreven titels. Sinds kort is de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ) te vinden op het Internet. De Stichting werkt nauw samen met het Zeeuws Archief en gaat in de toekomst samen werken met de op te richten Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Alle informatie over en Nieuwsbrieven van de SRGZ, over activiteiten in Zeeland en berichten van de consulent regionale geschiedbeoefening Zeeland zijn te vinden op Drentse fotocollecties samengebracht in één database Hoeveel foto's heeft het Rijksarchief in Drenthe in zijn depots liggen? Om deze vraag te beantwoorden begon in 1999 het grote tellen. In totaal bleek het om 15.000 foto's te gaan waarvan het Rijksarchief inmiddels is begonnen met scannen, beschrijven en toegankelijk maken. Omdat naast het Rijksarchief legio andere instellingen in Drenthe historisch beeldmateriaal verzamelen, bezocht Nico Harms van het fotodigitali- seringsproject nagenoeg alle gemeenten en historische verenigingen om hen enthousiast te maken voor het project. Inmiddels is ook een aanvang gemaakt de collecties op te nemen in één databa se. Het Rijksarchief zorgt voor begelei ding en de benodigde apparatuur, zoals scanners. De afbeeldingen worden ge scand in een resolutie van 75 dpi voor de publiekscatalogus, die levert een goed herkenbaar plaatje op, maar niet zo goed dat iemand het kan binnenhalen voor eigen gebruik. Daarnaast maakt het Rijksarchief een back-up van de afbeel dingen in een resolutie van 300 dpi. Voor het scannen en beschrijven de afbeeldin gen zijn tal van vrijwilligers van vereni gingen en gemeenten aangetrokken. nieuws uit het veld 'Vooral het bewa ren om te tonen ver dient meer aandacht' aldus de staatssecreta ris in de Uitgangspun tenbrief. De Raad voor Cultuur neemt deze aanbeveling ter harte in zijn advies aan de staatssecre taris over de Cultuurnota 2001 - 2004. Het presenteren en de klant staan cen traal in de cultuurnota. Door de vor ming van regionaal historische centra zal de dienstverlening verbeteren. Digitali sering zal het gebruik van archieven doen stijgen, vooral vanuit het onderwijs. De Raad constateert dat het archiefwezen op dit gebied nog bergen werk moet verzetten en dat het publiek met digitaal bewerkte informa tie 'moet worden verleid tot het onder gaan van de emotie die de confronta- tie met een echt document oproept.' De Raad beoordeelde de door de rijks overheid gesubsidieerde instellingen: het Centraal Bureau voor Genealogie, DIVA, de Archiefschool, KVAN, Rijksar chiefdienst, de Vereniging DEN en Erfgoed Actueel. De Raad geeft een hel der en afgewogen oordeel dat positief uitviel voor CBG, DIVA en de Ar chiefschool. Vooral DIVA krijgt veel functies toegewezen, onder meer het coördineren van de onderzoeksagenda en het ontwikkelen van competentie profielen. Verder ziet de Raad een rol voor DIVA op gebied van digitalisering, particuliere archieven en de promotie van het archiefwezen. De Raad advi seert de staatssecretaris de KVAN geen subsidie meer te verstrekken, omdat de KVAN haar koepeltaken dient over te dragen aan DIVA en omdat informatie verstrekking over beroep en het vakge bied primair gericht is op de eigen leden (zie ook KVAN Nieuws). www.cultuur.nl Om zicht te krijgen op de behoefte aan een landelijke archiefkaart hield DIVA hierover een enquête. Ruim 51 van de respondenten reageerde. Hoewel nog geen weging heeft plaatsgevonden naar bezoekersaantallen, is er toch al een aantal conclusies mogeljk. 68 van alle instellingen is van plan om de kaart als legitimatiemiddel te gebrui ken; zeer kleine instellingen en musea zullen dit niet doen. De wens om de studiezaal te beveiligen en de aanwezigheid van bezoekers te registreren is minder groot; slechts 15 gaf deze behoefte aan. Een geautomatiseerde raadpleegadmini- stratie scoort hoger; 42 ziet daar veel in. Bij 38 van de instellingen - met name de kleine - bestaat behoefte aan klanteninformatie om doelgroepen ge richt te kunnen benaderen. Circa 47% van de respondenten wil de kaart aan de eigen balie gaan verstrekken. Voor de brede invoering in het land wordt de kaart eerst op enkele plaatsen getest. Het Algemeen Rijksarchief werkt aan een zware variant waarbij de kaart wordt gebruikt voor legitimatie, registra tie, toegang tot de studiezaal en aanvra gen en retourneren van stukken. Het Streekarchief Gooi en Vechtstreek beproeft de kaart op het verzamelen van klanteninformatie. Ook het Gemeente archief Amsterdam is betrokken bij de pilot. 0Het tijdschrift CARE wordt in 2000 verzelfstan digd en uitgebracht onder een nieuwe naam Cr, inter disciplinair vakblad voor con servering en restauratie. CARE werd de afgelopen drie jaar uitgeven door VeRes, de Belangen vereniging Restauratoren Nederland; TRON, het Textiel Restauratoren Overleg Nederland; IIC-NL, International Institute for Conservation, afdeling Nederland en VAR, Vereniging van restauratoren van boeken, papier en fotografisch materiaal. Deze verenigingen hebben Cr onderge bracht in SPCR, de Stichting Publicaties Conservering en Restauratie. De SPCR stelt zich ten doel door middel van het tijd schrift de kennis over conservering en res tauratie van cultureel erfgoed te versprei den. Cr heeft voorlopig onderdak gevon den in het Instituut Collectie Nederland. Om het tijdschrift te ontwikkelen stelde de Mondriaan Stichting een eenmalige subsi die van fl. 80.000 beschikbaar. Belangrijk is de professionalisering van de redactie, vormgeving en inhoud van het blad. Cr zal aandacht besteden aan de samenwerking met ondersteunende instellingen op het vakgebied, samenwerking met Vlaamse vakbladen en interdisciplinaire projecten, zoals conserveringsprojecten van bibliot heken en archieven. Het artikel 'Archos een gulden per pagina' in het aprilnummer van het Archievenblad bevat de onjuiste zinsne de dat abonnees op de handboeken Informatiewetenschap en Archiefbeheer in 1999 in de praktijk Archos gratis ont vingen. De redactie biedt uitgeverij Samson en de lezers haar verontschuldi gingen aan voor deze misser. NIEUWS uit Info: www.vu.nl/hdc/BNPP/ www.zeeuwsarchief.nl/srgz/content.htm archievenblad juli 2000 het veld Van de schaarste ende overvloed Advies Cultuurnota 2001'2004 Info: projectleider Fred Schot, tel. (020) 462 77 22 of diva@divakoepel.nl Redactie Cr Postbus 76709, 1070 KA Amsterdam tel. (020) 305 45 23, fax (020) 305 45 00 cr@conserveer.nl www.conserveer.nl juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3