12 Li Li 12 Fragmenten van een werkweek colofon 112 118 120 [2_8 [39 Het gaat om de informatie, waar ze ook vandaan komt of hoe ze is verpakt [4o Vier dozen in een horecaliftje L_5 Noot van de redactie [37 Column 150 Verenigingsnieuws [54 Agenda noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. N H 0 U D S 0 Redactie Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofd redacteur a.i.),Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Literatuurbijdragen en/of te recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs.A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. Fragmenten van een werkweek Het dagboek van José Kooyman Nieuws uit het Veld Wordt er meer bewaard, zoveel te beter NEHA, BARN en the Battle of the Bulk Jan Willem Schilt En zij leefden nog lang en gelukkig Archieven Nederlandse Spoorwegen nu in Het Utrechts Archief Peter Diebeis Blauw in de lucht Het verschijnen van een geschiedenis van de KLM Dick Jansen De Bank en haar verleden De stichting ABN AMRO Historisch Archief Dick Wijmer Op koers De Amsterdamse beurs en organisatie voor de effectenhandel Annabelle Meddens - van Borselen [30 Minder arbeid, Meer winst Het fotoarchief van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland Annabelle Meddens van Borselen [32 Historische kern bewaard voor nageslacht Archief Dodewaard naar Rijksarchief in Gelderland R. Marlisa, E. Pelzers en E.C. Straatsma 137 De waarde van oud papier Column: Max Beekhuis [38 Van schildersteiger naar archiefkast Jan Kootstra De stichting GO en de opleiding tot bedrijfsarchivaris Harry Strijkers Concernarchief Wolters Kluwer verhuist naar voormalige verwarmingskelder J. van Tiggelen Literatuur: recensies en signalementen 50 KVAN Nieuws 152 NVBA Nieuws [54 Agenda Binnen- en Buitenlandse evenementen Qet mooiste bedrijfsarchief van. I 11 Het Gemeentearchief Amsterdam [16 De Archiefdienst voor Kennemerland [18 Het Rijksarchief in Noord-Holland 120 Het Rijksarchief in Overijssel [28 Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie [30 De Groninger Archieven [3£ Het Gemeentearchief Rotterdam [38 Het Gemeentearchief Leeuwarden [40 Het Algemeen Rijksarchief Vaste Rubrieken 6 Nieuws uit het Veld [42 Literatuur archievenblad juli 2000 MiHnrff A9BE1H MEER WlHSTBBfelVMIiP En zij leefden nog lang en gelukkig Archieven Nederlandse Spoorwegen nu in Het Utrechts Archief Door Peter Diebeis In februari 2000 officieel overgedragen aan Het Utrechts Archief en direct gevolgd door een heuse hausse aan belangstelling. De archieven van de Nederlandse Spoor wegen: hoe verliep het proces tot de overdracht, hoe reageert het publiek en hoe vangt Het Utrechts Archief dit alles op? Over de geboorte van HANS.de trotse ouders en een lang en gelukkig huwelijk. De Bank en haar verleden De stichting ABN AMRO Historisch Archief Door Dick Wijmer De geschiedenis van ABN AMRO gaat terug tot 1824, toen koning Willem I de Nederlandsche Handel-Maatschappij oprichtte. Nu opereert De Bank wereldwijd in 76 landen. De in 1992 opgerichte stichting ABN AMRO Historisch Archief legt de inmiddels 175 jaar geschiedenis vast om deze op allerlei manieren uit te dragen. Minder arbeid, Meer winst. Het fotoarchief van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland Door Annabelle Meddens - van Borselen In de periode tussen 1920 en 1942 voerden de energiebe drijven in Nederland op grote schaal campagne om elektri citeit aan de man - of liever gezegd: de vrouw - te brengen. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) legde zijn propagandacampagnes vast op de gevoelige plaat. Onlangs verhuisde deze prachtige fotocollectie naar het Rijksarchief in Noord-Holland. Historische kern bewaard voor nageslacht Archief Dodewaard naar Rijksarchief in Gelderland Door R. Marlisa, E. Pelzers en E.C. Straatsma Vanwege de voorgenomen sluiting van de kernenergiecentra le Dodewaard wilde het Rijksarchief in Gelderland het histo risch archief veilig stellen en op termijn de overdracht rege len. De centrale reageerde positief en liet tevens het actuele bedrijfsarchief reorganiseren. Hoe de bestaande ongecoördi neerde archivering in twee projecten werd gecoördineerd. Dit alles ter voorbereiding van de ontmanteling. Bedrijfsarchieven vormen een veelzijdige bron van infor matie voor een brede groep van onderzoekers, van sociaal- ecomisch geïnteresseerden tot genealogen. Ook voor de bedrijven zelf behouden ze een bijzondere waarde. Klinkende munt valt er niet te verdienen aan het instandhouden van een historisch archief, het is geen 'core business' zoals dat heet, maar een bedrijf kan goede sier maken met een jarenlange staat van dienst. Het materiaal om die reputatie te onderbouwen en illustreren komt voor een belangrijk deel uit het eigen archief. Niet in de laatste plaats zijn tal van bedrijfsarchieven voor liefhebbers van bepaalde producten een ware schat kamer. Voor treinliefhebbers bijvoorbeeld. Het Utrechts Archief kan daar sinds kort over mee praten. Directe aan leiding voor dit themanummer is de overdracht van het archief van de Nederlandse Spoor wegen aan Het Utrechts Archief in februari van dit jaar. De band die in het Archieven blad bestaat met de NVBA spoorde de redactie aan om in ruimere zin aandacht te schenken aan het onderwerp bedrijfsarchief, van historisch tot dynamisch. Het resultaat is een gevarieerd overzicht van de problemen die hedendaagse bedrijfsarchivarissen tegen komen en vooral ook van de resultaten die zijn te bereiken bij een goede samenwerking tussen bedrijfsarchieven en openbaar archiefwezen. Het omvangrijke NS-project illu streert dat, evenals het lopende project rond de Kerncentrale Dodewaard. Verspreid door het hele num mer staan korte beschrijvingen van een aantal bedrijfsarchieven die archiefdiensten in Neder land in huis hebben.de parel uit hun depot. De gekozen voorbeelden zijn een willekeurige selectie, moeite loos aan te vullen als daarvoor de ruimte zou zijn. De redactie dankt gastredac teuren Annesietske Stapel, Peter Diebeis, Jan Willem Schilt en Dick Wijmer voor hun enthousiaste medewerking aan dit nummer. juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2