1 5^:nss"«::"s ^~tsrrrr Gratis archiveringshulpje C€ i /Wagista past overa Onze hulp gaat verder. •CrKTCX"*~- Mti&istn Archiefinrïchting, een vak apart mi *-^S5-.5££ INFORMATIEBON Roelof van Gelder, Het Oost-Indisch avontuur: Duitsers in dienst van de VOC (I600-I800) ya/ii-uuwds, Wat u ook zoekt, hoe uw archief er ook uit ziet. I ®el mij voor een ^ubiijvende afspraak Onze adviseurs komen graag eens bij u langs om u een Bibiiotheekmnchtmgen passende oplossing voor uw archief te presenteren! Laat Bedrijf. u informeren over de maatwerkoplossingen van Magista! j Naam: Plaats: literatuur leid, naar men mag aannemen, hebben beïnvloed. Hier en daar is er een terloopse verwijzing, maar systematische aandacht ontbreekt. Het is interessant om te weten op welke wijze de verzekeringsmaatschap pijen in de verschillende periodes verbon den waren aan de staat en op welke manier zij hun invloed konden doen gelden. Ook bij de bespreking van de sociale zekerheid en sociale verzekeringen ontbreekt een analyse van de machtsdimensie. Sociale zekerheid is verkregen door de inzet hier voor van de arbeidersbeweging. In deze publicatie komt dit onderdeel slechts zijde lings ter sprake en is het niet systematisch geanalyseerd. In veel bijdragen wordt de indruk gewekt dat bepaalde gebeurtenissen automatisch plaatsvonden en te verklaren zijn uit objectieve factoren. Sociale zeker heid en de organisatie ervan hangen samen met politieke keuzes en deze komen te wei nig aan de orde. Ondanks deze kanttekeningen zijn de bij dragen van hoge kwaliteit en over het alge meen helder geschreven. Bij de artikelen is vaak een uitgebreide bibliografie opgeno men, zodat de bundel tevens kan dienen als bibliografisch naslagwerk. De redacteu ren hebben aangekondigd dat zij in de tweede fase van het onderzoek naar zeker heidsregelingen een meerdelig geïllustreerd overzicht zullen publiceren, waarin zij de geschiedenis van Nederland als 'zeker- heidsland' voor een breed publiek schrij ven. Hierin wordt per periode voor de risi co's die centraal staan (ziekte, werkloos heid, ouderdom, overlijden, schaderisico's zoals diefstal, natuurgeweld en brand) onderzocht op welke wijze deze risico's zich manifesteerden, welke preventieve maatregelen genomen werden en welke zekerheidsregelingen werden toegepast om de financiële gevolgen van de risico's onder controle te houden. Daarnaast zal er aan dacht zijn voor de relatie tussen risico en sociale groepen. Niet alle sociale groepen stonden immers in gelijke mate bloot aan de diverse risico's. Eveneens bevat het onderzoek de maatschappelijke gevolgen van de diverse zekerheidsregelingen of het ontbreken daarvan en een vergelijking tus sen de Nederlandse regelingen met die in de omringende landen. SUN Nijmegen, 1997. ISBN 90-6168-492-7. 335 blz., tl.39,50 Naast het octrooi voor alleenhandel in gebieden in Azië kreeg de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) van de Staten-Generaal ook het recht om een eigen leger en vloot te onderhouden. Van de bijna een miljoen mensen die tussen 1602 en 1795 in dienst van de compagnie naar Azië vertrokken, was de helft buitenlander. Van hen vormden de Duitsers het grootste deel. Hoe beleefde met name het lagere VOC-per- soneel het leven aan boord en in Azië? Om reisverslagen te zoeken reisde Van Gelder een deel van Europa af. De 47 autobiografi sche reisverhalen van Duitse VOC-dienaren die hij vond, dienden als basis voor zijn dis sertatie. Voor zijn keuze voor Duitse boven Nederlandse reisverslagen voert de auteur verschillende motieven aan. De Neder landse verslagen geven zakelijke observaties van landen en volkeren of schrijven over extreme situaties zoals schipbreuk en muite rij. De Duitse VOC-dienaren beschrijven vooral de alledaagse gebeurtenissen en zijn veel persoonlijker en gedetailleerder, kriti scher over de Compagnie, hebben betrek king op de 17e en 18e eeuw en zijn meestal afkomstig van militairen van een lagere rang. Van Gelder analyseert dit bronnenma teriaal op een scherpzinnige wijze en doet daarvan in een heldere, plezierige leesbare stijl verslag. Ter controle gebruik te hij gegevens uit het VOC- archief zoals de scheepssoldij- boeken en een verslag van een chirurgijn die op het zelfde schip voer als een van de Duitsers. De opbouw van het boek is als volgt. Twee inleidende hoofd stukken schetsen de VOC en haar personeel en de belangrijke plaats van de Duitsers daarin. Terecht nuanceert Van Gelder het gangbare beeld van het lage loonpeil bij de Compagnie. Er was in vergelijking met de meeste andere maritieme bedrijfstakken inderdaad sprake van lage lonen. Maar daar stonden voorde len tegenover: voor jaren vast werk en niet seizoensgebonden zoals veel andere arbeid op zee en aan land. Bovendien kon de gage aangevuld worden met bij voorbeeld pre mies en de verkoop van naar huis meege brachte goederen. De kern van het boek wordt gevormd door de vijf hoofdstukken die achtereenvolgens de reis naar Nederland, het leven aan boord, het leven in Azië, de terugreis naar de Republiek en de terugkeer naar Duitsland beschrijven. Telkens weer blijkt het belang van het door de auteur met veel speurzin boven water gebrachte bronnenmateriaal. Levendige beschrijvingen, interessante waarnemingen, dit alles geeft ons een gede- avontuur Duitsers in dienst tailleerde kijk op de belevingswereld van de VOC-dienaar, iets wat uit andere bron nen niet mogelijk zou zijn. In de loop van zijn betoog geeft Van Gelder een aantal nuanceringen aan in het bestaande beeld van Duitse VOC-die naren. Niet altijd waren de motieven om bij de VOC te gaan werken van louter economische aard. Al dan niet jeugdige nieuwsgierigheid - de Duitsers uit de reisverslagen waren bij aanmonstering gemiddeld 24 jaar oud - speelde in een aantal gevallen ook een rol. Wie vanuit Duitsland naar de Republiek trok, was ook niet per definitie arm, maar hoopte er vooral méér te verdienen dan in eigen land. Aan boord en in Azië was het bijna van levensbelang iemand te hebben die je kon vertrouwen en op wie je in tijden van nood kon terugvallen. Bij dergelijke vriendschap pen vormde een gezamenlijke herkomst vaak een bindend element. Protectie van hogere hand was evenmin te versmaden; deze speelde eveneens een rol bij de reïnte gratie in de maatschappij na terugkeer in Duitsland. Voorwaarden voor een geslaagde herintreding waren: een betrekking, een huis en een huwelijk. De ervaringen van het Oost-Indisch avontuur maakten dat in een 45 Magista levert al 50 jaar verrijdbare en stationaire archiefstellingen, etagestellingen, verschillende oplossingen voor het bergen van kaarten, prenten, charters atlassen en portefeuilles etc. Dankzij Magista s eigen ontwerp en productie afdelingen is maatwerk geen probleem', het archief wordt op uw wensen afgestemd en met andersom! The Netherlands Fax ++31 (u' 5 www.magista.nl 6-rnail: magistaemag.sta.nl Magista vinden er een passende oplossing voor. wAOON "'W.S0. pit Ja, ik wil graag kennismaken met de oplossingen van Magista! i O Stuur mij meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Kantoorinrichtingen O Museumdepotinrichtingen Functie: I Adres: Postcode: 0 Telefoon Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., Postbus 1 NL-9300 AA Roden, fax: ++31 050 - 5025505 Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, NL-9300 AA Roden Tel. ++31 50-5025500, Fax ++31 50-5025505 www.magista.nl, e-mail: magista@magista.nl Dirk Luyten, Studie- en Documentatiecentrum Oorlog en Hedendaagse Maatschappij Brussel Roelof van i elder juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 22