Archief Dodewaard naar Rijksarchief Gelderland archief Dodewaard archief Dodewaard Veel bedrijven schenken niet vol doende aandacht aan archivering en bij kerntrales is dat niet wezenlijk anders. Toch zijn de technische bescheiden, zeker wanneer deze het onderhoudspro- ces ondersteunen, en de vergunningen administratie doorgaans wel goed toe gankelijk. Dit vanwege het belang voor de bedrijfsvoering en de bescherming van de eigen rechtspositie. Veiligstellen Niet alleen was de Kernenergie centrale Dodewaard (KCD) de eerste kerncentrale in Nederland, maar zij stond gedurende haar bestaan in het middelpunt van de maatschappelijke belangstelling. Toen in oktober 1996 publiekelijk bekend werd dat zij ver vroegd zou sluiten, verzocht het Rijksarchief in Gelderland haar dan ook om op termijn, vanwege het cultuurhis torische belang, over de relevante archiefbescheiden te mogen beschikken en deze zo voor de toekomst veilig te stel len. Nadat er overeenstemming bereikt was kon een vooronderzoek starten en werd het project 'Historisch Archief' opgezet. Het doel van het project was het selecteren en toegankelijk maken van het archief volgens de normen van het RAG. Parallel hieraan ontstond het besef dat er voor de periode vanaf het stilleggen van de productie tot en met de ontmanteling van de centrale na een wachttijd van 40 jaar (decommissioning) behoefte zal zijn aan een goed dynamisch archief. Tijdens deze periode slankt de organisatie af en verandert de structuur ervan geregeld. Vele nieuwe, vaak ingehuurde, personen die onbekend zijn met de situatie, zullen er dan werkzaam zijn zodat een adequaat centraal archief van essentieel belang is voor de continuering van de bedrijfsvoe ring. Voor dit doel werd het project 'Dynamisch Archief' gestart. Hoe werden deze projecten opgezet? Welke problemen rezen er? Op 2 februari 1965 richtten de geza menlijke elektriciteitsproducenten (NV Sep) in Nederland de KDC op. Zij wilden bedrijfservaring opdoen met kernenergie om elektriciteit op te wekken en zochten researchmogelijkheden op het gebied van kernenergie. Omdat de verdere bouw van nucleaire centrales in Nederland stagneerde, werd het handhaven van de kennis op het gebied van kernenergie in Nederland als doelstelling toegevoegd. De KCD is een kleine demonstratiecen trale geweest en nooit bestemd om op een commerciële basis elektriciteit op te wekken. Toen duidelijk werd dat er op korte ter mijn geen nieuwe kerncentrales in Nederland zouden komen, maakte aan deelhouder NV Sep in 1996 bekend de centrale uit bedrijf te willen nemen. Op 26 maart 1997, exact 28 jaar nadat de centrale officieel in bedrijf was genomen, eindigde de productie. Op dit moment willen de SEP en de KCD de centrale voor een periode van 40 jaar gereed maken voor een Veilige Insluiting: dat is het geheel aan maatregelen om radioactivi teit binnen een daarvoor gedefinieerd en gecontroleerd gebied te houden. In 2043 zal naar verwachting met de ontmante ling worden begonnen. Voor deze aan pak zijn inmiddels de benodigde vergun ningen bij de Nederlandse overheid aan gevraagd. De periode tussen het beëindi gen van de productie en de veilige inslui ting is in drie fasen verdeeld. Aan het eind van elke fase volgt een reorganisatie om het personeelsbestand verder af te bouwen. Op het moment dat de veilige insluiting van start gaat, moet het aantal personeelsleden tot een minimum zijn teruggebracht. Bij het uit bedrijf nemen van de centrale bedroeg het aantal mede werkers 152. Voor een goed inzicht in de (histori sche) taken en archiefvorming van de KCD voerden medewerkers van het RAG eerst een vooronderzoek uit. Het zou de bodem leggen voor de projecten 'Histo risch Archief' en 'Dynamisch Archief' en behelsde een functionele analyse', archiefanalyses en het maken van een selectielijst. Functionele analyse betekent het inventariseren en rubriceren van de historische en huidige functies en bedrijfsprocessen van een instelling. Daarnaast omvat de analyse ook de omgevingsfactoren, het beleid op hoofd lijnen, de communicatiestructuur en organisatieopbouw. De resultaten hier van dienen als basis voor het toeganke lijk maken van het archief (ordening en beschrijving) en de selectie van archief bescheiden. Einde jaren tachtig prees het Amerikaanse Charles Babbage Institute deze methode binnen de archivistiek als één van de eersten aan voor bedrijven met een hoogwaardige en intensieve technologie. Functionele analyse biedt volgens dit instituut uitkomst bij archief- bewerkingsprojecten in bedrijven met veel technologisch onderzoek, een omvangrijke informatieproductie en tal rijke technische documenten op verschil lende gegevensdragers. De KCD is een dergelijk bedrijf. Bronnen voor de functionele analyse waren statuten, jaarverslagen, het hand boek kwaliteitszorg, het Veiligheids rapport Kerncentrale Dodewaard (1994) en interviews met deskundigen. 1965-1997 Archiefanalyses hebben tot doel inzicht te krijgen in de samenstelling en struc tuur van het archief. Dit om een nauw keurige schatting van de bewerkingskos- ten te maken. Verder leveren de analyses gegevens op die onmisbaar zijn voor het selecteren en toegankelijk maken van archiefbestanddelen. Ze bevorderen de doelmatigheid en leveren tijdwinst op. Het bedrijfsarchief was onderverdeeld in deelarchieven, gevormd en beheerd door afzonderlijke afdelingen, commissies en functionarissen of zich van elkaar onder- ET MOOISTE BEDRIJFSARCHIEF VAN scheidend door bepaalde kenmerken. Per deelarchief worden onder meer beschreven: de naam ervan, archiefvor mer (afdeling, commissie, functionaris), beheerder, verblijfplaats, ordening, mate van toegankelijkheid, omvang, aanwezi ge hulpmiddelen en relaties met andere deelarchieven. Het totale archief van de KCD had een omvang van circa 1400 strekkende meter. Er was sprake van decentrale archiefvor ming bij afdelingen, secties en individu ele functionarissen. Een centraal archief ontbrak, evenals een archiefbeleid of - plan. De ordening en ontsluiting van de decentrale archieven varieerden sterk, vaak afhankelijk van individuele perso nen. Het leeuwendeel van het archief was gevormd op operationeel niveau, het zogenaamd routine-archief. Het directie archief, beheerd door het secretariaat, had zich ontwikkeld tot de ruggengraat van het bedrijfsarchief. Een compliceren de factor was het feit, dat er lange tijd op corporate managementniveau een perso nele unie was met de N.V. Tot Keuring Van Elektrotechnische Materialen (KEMA), een verwant onderzoeksinsti tuut op het gebied van energieopwek king. Vooral de beleids- en financiële archiefbestanddelen raakten hierdoor vermengd. De gegevens waren vastgelegd op informatiedragers als papier, (rönt- gen)foto's, video's, microfilm, magneet banden en cd-roms. De selectielijst bevat een overzicht van functies en bedrijfsprocessen van het bedrijf in de periode 1965-1997 en is samengesteld voor de overbrenging van archiefbestanddelen naar het RAG. Ieder bedrijfsproces is voorzien van een waar dering: 'overbrengen' of 'niet overbren gen, op termijn vernietigen'. De selectie van de bedrijfsprocessen was louter geba seerd op het historisch belang met selec tiecriteria die dat representeerden; in het project 'Historisch Archief kwam het belang van de bedrijfsvoering, het afleg gen van verantwoording of de bewijs- functie niet aan de orde. Een selectie commissie beoordeelde de concept-selec tielijst en stelde deze op enkele onderde len bij. Deze commissie bestond uit materiedeskundigen (management KCD), vertegenwoordigers van het rijksarchief en een extern deskundige die als oud parlementslid ervaring had opgedaan in de energiewereld. Na het afronden van het vooronderzoek startten de twee projecten: 'Historisch Archief' en 'Dynamisch Archief'. De duur van het 'historisch' bewerkings traject werd geschat op twee jaar en drie maanden (exclusief de materiële bewer king), het project 'Dynamisch archief' op een jaar. De uitvoering gebeurt door twee gediplomeerde archivarissen onder lei ding van de groepschef Bureau Werk voorbereiding van de centrale. Het RAG adviseert de KCD bij de uitvoering en bewaakt de inhoudelijke vorderingen van het project 'Historisch Archief'. Een projectcommissie met daarin twee mede werkers van de kerncentrale, een verte genwoordiger van het RAG en de twee archiefmedewerkers, houdt toezicht op het verloop ervan. 32 I Historische Kern bewaard voor het nageslacht Door R. Marlisa, E. Pelzers en E.C. Straatsma Bij oudere kerncentrales is in het verleden weinig aandacht geschonken aan gecoördi neerde archivering. Dit geldt voor de admi nistratieve, maar soms ook voor de techni sche archiefbescheiden. De Kernenergie centrale Dodewaard is hierop geen uitzon dering. Het Rijksarchief in Gelderland ver zocht de centrale in 1996 om in verband met de voorgenomen sluiting het historisch archief veilig te stellen en te zijner tijd aan het Rijksarchief over te dragen. De centrale reageerde positief en besloot aansluitend om ook het actuele bedrijfsarchief te reor ganiseren in verband met een ontmanteling na een wachttijd van 40 jaar. Voorgeschiedenis Functionele analyse De belangrijkste functies van de KCD •Het formuleren van algemeen beleid Het bouwen van (de eerste Nederlandse) kernenergiecentrale Het exploiteren van de kernenergiecentrale •Wetenschappelijk onderzoek en adviseren Ondersteuning van de bedrijfsprocessen (zorg voor het personeel, financieel beheer, inkoop, informatiebeheer, com municatie, huishouding, beveiliging en bewaking) HET GEMEENTEARCHIEF ROTTERDAM HOLLAND-AMERIKA LIJN Meer dan honderd jaar lang meerden zeeschepen van de Holland-Amerika Lijn af aan de Wilhelminakade, midden in Rotterdam. Passagiersvaart en vrachtvaart op Amerika waren vanaf het begin in 1873 de kurken waarop de rederij dreef. Voor de Eerste Wereldoorlog waren het veel landverhuizers uit het midden en oosten van Europa, die vanuit Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrokken. Daarna kwam het zwaartepunt te liggen op het zaken- en toeristenver keer, terwijl de cruisevaart steeds meer aan beteke nis won. Het archief is met notulen, correspondentie, personeelsadministratie, foto's en andere docu menten een schatkamer voor historisch onderzoek. Plaats: Gemeentearchief Rotterdam Periode: 1850- ca. 1973 Omvang archief: 518 meter Openbaarheid is beperkt. Selectie op historisch belang De centrale in Dodewaard, waar ook Sparc-leden onlangs rondwaarden. archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 16