Op koers O m De Amsterdamse beurs en organisaties voor de effectenhandel Ül IS'P3 In 1876 werd de Vereniging voor de Effectenhandel (VvdE) opgericht, die hiermee de eerste echte beursorganisatie was. 5 'r>-i iggÉ® l3 1 ÜFxÈi Eêrpjl ÈaK-'tF Toen de Vereniging voor de Effectenhandel in 1997 afscheid nam als organisator van de effectenbeurs richtte zij met het oog op het behoud van de kennis van de geschiedenis van de Amsterdamse beurs een stichting op. Deze zou de historische archieven gaan beheren en toegankelijk maken. Niet alleen voelt de vereni ging zich verantwoordelijk om als particuliere instelling een bijdrage te leveren aan het behoud van het cultureel erfgoed van de beurs en de beurshandel in Nederland, zij onderkent ook de pr-mogelijkheden van de oude archieven en de historische collectie voor de eigen organisatie. De stichting voor het archief kreeg ten opzichte van de AEX een zelfstandige status en heeft, naast andere doelstellingen, als opdracht het behoud en uitbreiding van kennis in woord en beeld van de Amsterdamse beursgeschiede nis. Allereerst houdt de stichting zich bezig met het beheren en verwerven van archieven, het toegankelijk maken ervan en het verzorgen van exposities en publicaties. Er zijn verschillende archieven bewaard gebleven uit het Amster damse beursverleden. In haar 120-jarig bestaan kon de Vereniging voor de Effectenhandel een uitgebreid archief opbouwen, waarvan het archief van beursgenoteerde bedrijven, zoals bij voorbeeld de Koninklijke Shell, KLM en Albert Hein, het grootste bestand is. Ook zijn er nog archiefbescheiden van de voorgangers van de Vereniging uit de periode sinds 1789. De archie ven van de Vereniging voor de Effectenhandel van 1876 tot heden beslaan alleen al in totaal ongeveer 750 strekkende meter. Naast de archieven beheert de stichting ook de Historische Collectie van de beurs. Deze bestaat uit circa 3000 stukken zoals oude pren ten, schilderijen, antiquarische boeken, waarde papieren (waaronder een VOC-aandeel uit 1606), penningen en gebruiksvoorwerpen die met de beursgeschiedenis te maken hebben. Verder beheert deze stichting ook een verzame ling van ongeveer 1500 publicaties over de beursgeschiedenis. Hieronder zijn vele gedenk boeken van voormalig en hedendaagse beursge noteerde instellingen en een grote serie prijscou ranten sinds 1796. ET MOOISTE BEDRIJFSARCHIEF VAN... (het rijksbureau voor kun-.thistorisch e documentatTP) Kunsthandel Maison Goupil Cie Wie meer wil weten over de verschillende archieven die de stichting beheert, vindt een archievenoverzicht in de uitgaven van het Nederlands-Economisch Historisch Archief (NEHA) uitgegeven in de publicatie uit 1992 getiteld: Bankwezen. Een geschiedenis en bronnen overzicht en de Bancair-Historische Gids, Archieven overzicht, gepubliceerd in 1998. Het Centraal Archief van Amsterdam Exchanges kan na afspraak bezocht worden. Recent verschenen publicaties: De archieven van de Vereniging voor de Effectenhandel van 1876 tot heden beslaan alleen al in totaal ongeveer 750 strekkende meter. 29 Door Annabelle Meddens-van Borselen* Beurs van Berlage aan het Damrak te Amsterdam, 1903. Het eerste beursge bouw waar de handel in effecten fysiek gescheiden was van de goederenhandel. Amsterdam Exchanges (AEX) is het enige bedrijf in Nederland waarvan de resultaten dagelijks via Internet, de krant en in de nieuwsberichten op radio en televisie bekend worden gemaakt. Een organisatie met een lange geschiedenis; hoe staat het met de archieven van deze oudste effecten beurs ter wereld? Beurshistorie in het kort De eerste organisatie die door uitgifte van aande len via de openbare kapitaalmarkt aan kapitaal kwam, was de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), opgericht in 1602. Vanaf het begin van haar bestaan werd al massaal handel gedreven in de zogeheten 'actiën' van de VOC. Tot het einde van de achttiende eeuw was deze han del tamelijk ongeorganiseerd, namelijk zonder sturing en regulering van bovenaf. Er waren wel regels, maar die bleven beperkt tot fysieke orde bepalingen; verder ging alles op basis van gewoonte. Onder invloed van de uitbreiding van de handel en de industriële revolutie veranderde dit geleidelijk. Bij de effectenhandelaren zelf rees de behoefte aan een centraal ondersteunende en regelgevende beursorganisatie. In 1876 werd de Vereniging voor de Effectenhandel (VvdE) opge richt, die hiermee de eerste echte beursorganisa tie was. Honderdtwintig jaar lang was deze ver eniging de drijvende kracht achter de Amsterdamse Effectenbeurs, de oudste effecten beurs van de wereld. Ruim twintig jaar geleden zorgde zij voor de oprichting van de eerste optie- beurs in Europa: de EOE-Optiebeurs. Beide beur zen hebben hun eigen beursgeschiedenis geschre ven en zijn niet meer weg te denken uit de Nederlandse maatschappij en het dagelijkse nieuws. In 1997 fuseerden de Amsterdamse Effectenbeurs en de EOE-optiebeurs en kregen de nieuwe naam Amsterdam Exchanges (AEX). Sindsdien fungeert zij als centrale marktplaats voor de gereglementeerde handel in effecten, opties en goederentermijncontracten. De totstand koming van Amsterdam Exchanges betekende een nieuwe periode in de eeuwenlange Amsterdamse beurstraditie. 500 Jaar beurslocaties rondom de Dam. Het eerste beursgebouw was dat van Hendrick de Keyser (161 I -1837), nr. 5 op de plattegrond. Historische archieven Historische collectie en bibliotheek Als voortzetting van de voormalige kunsthandel van Theo van Gogh (1820-1888) opende de Franse Adolphe Goupil (1806-1893) een filiaal in Den Haag. Onder leiding van vei lingmeester en taxateur Hermanus Gijsbertus Tersteeg (1845- 1927) groeide dit tot 1900 uit tot een internationaal be kende kunsthandel, met werk van schilders van de Romantische en Haagse School. Het archief omvat de series dagregisters van schilderijen en aquarellen, met in chronolo gische volgorde de in- en verkopen. De registers zijn toe gankelijk via alfabetische registers op naam van de kunstenaar. Het archief is alleen op microfiche te raadplegen in de studiezaal van het RKD. Plaats: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag. Periode: 1861-1917. Omvang: 0,75 meter Toegankelijk: inventaris Archievenoverzicht Beurspassage 2, Amsterdam (recht tegenover Beursplein 5) Postbus 19163, 1000 GD Amsterdam Tel. (020) 550 44 75 Met dank aan Cherelt Kroeze, bedrijfshistoricus en Hoofd Centraal Archief AEX. Aan jou... Van jou'. Herinneringen aan de Amster damse beursvloer. (verzameld en bewerkt door Ton Nillissen) Stichting Vereniging voor de Effectenhandel 1998, 64 p. Verhalen uit het beursverleden van mensen die in dienst waren van banken of de Vereniging voor de Effectenhandel en een herinnering in beeld: een foto katern met foto's van de beursvloer en beurshandela ren. Het boek geeft een aardig idee van de opwin dende beursjaren na de Tweede Wereldoorlog. 120 jaar Beurshandel in vogelvlucht. Vereniging voor de Effectenhandel 1876-1996 VvdE Amsterdam 1998, 41 p. Goed geïllustreerde brochure met een kort overzicht van de Amsterdamse beursgeschiedenis van de zeventiende eeuw tot en met de ontbinding van de Vereniging voor de Effecten handel in 1997. De eerste zes hoofdstukken gaan over de effectenhandel in de periode tot en met 1976 en zijn een samen vatting van het boek van prof. Joh. De Vries getiteld 'een eeuw vol effecten'. De daarop volgen de hoofdstukken geven een overzicht van de ontwikkelingen in de jaren daarna, eindigend met het samengaan van de Amsterdamse Effectenbeurs en de EOE-Optiebeurs in 1997 in Amsterdam Exchanges N.V. Zo werkte een beurshandelaar in zijn nis. archievenblad juli 2000 juli 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 14