Over een loopplank naar een andere wereld b NAi op zoek naar informatie over de architect en de bouw van het Victoria Hotel. Vooraf ging ik eerst op zoek naar hun websi te. Ik gokte met www.nai.nl meteen goed en kwam terecht in een informatieve, aantrekkelijk vormgegeven website. Behalve informatie over de museale activiteiten van het NAi, geeft deze site ook algemene gegevens over de studiezaal. De inhoudelijke raadpleegmogelijkheden op af stand zijn echter nog mager. Weliswaar is er een alfabetische lijst van de 400 archieven en verza melingen (meestal op naam van de architect) die het NAi beheert, maar daar houdt het wel mee op. Het binnengaan van het gebouw heeft iets van het betreden van een andere wereld. Via een soort loopplank kom je in een grote hal waar aan de ene kant een boekhandel is gevestigd en aan de andere zijde een balie die toegang ver schaft tot de rest van het gebouw. Hier meld ik me voor mijn bezoek aan de studiezaal van het archief. Als gebruiker van diensten van vooral openbare archiefbewaarplaatsen en bibliothe- kwaliteitsonderzoek kwaliteitsonderzoek De roman 'Publieke Werken' van Thomas Roosenboom ademt de sfeer van verzet tegen de laat-negentiende eeuwse bouwondernemers die met hun creaties geleidelijk het Amsterdamse straatbeeld gingen bepalen. Roosenboom schetst de halstarrigheid van twee huiseigenaren die weigeren accoord te gaan met het bedrag dat de NV Victoria Hotel biedt voor hun percelen. In de verwachting dat de hotelonderneming bereid zal zijn meer te betalen naarmate de bouwplan nen het point of no return naderen, houden de eigenaars voet bij stuk. Zij komen echter bedro gen uit, want de hotelonderneming blijft bij het oorspronkelijke bod en als de huizenbezitters weigeren afstand te doen van hun panden, Het archievenoverzicht blijkt niet veel meer te zijn dan een lijst met namen van architecten over wie het NAi materi aal bezit en die weggemoffeld tussen de depotlift en de trap naar de bovenverdie ping hangt. Daarnaast bevinden zich de inventarissen. Helaas geen archief van Henkenhaf of Ebert met wie hij veel samenwerkte. Wel van coryfeeen als P.J.H. Cuypers, H.P. Berlage, J.j.P. Oud, G.Th. Rietveld, W.M. Dudok, C. van Eesteren en L.P. Zocher. De inventarissen zijn wat moeizaam te raadplegen. Geen tafel in de buurt om snel een aantal door te bladeren en bijna allemaal zijn ze ver pakt in onooglijke stofmappen. Wellicht biedt de enorme boeken- en tijdschriftenverzameling meer stof over het Victoria Hotel en zijn schepper. De bibliotheekcatalogus is te raadplegen via de drie pc's in de studiezaal. Helaas zijn ze allemaal bezet en ik wend me weer tot de studiezaalmedewerker met de vraag hoe ik erachter kom of er eventueel documentatiemateriaal bestaat over Hen- De studiezaal van het archief en de bibliotheek is zonder meer ruim te noe men. De werkplekken zijn helemaal inge richt met het oog op grote stukken (teke ningen, maquettes en dergelijke). De tafels zijn hoog zodat je de stukken op een aangename manier staande kunt bestuderen. Goedzittende hoge stoelen zorgen ervoor dat je ook prettig kunt werken. Ik moest enkele minuten wach ten voordat zich een medewerker aan diende. De ongeduldige irritatie die ik in dat soort gevallen meestal bij mezelf bespeur, werd dit keer beperkt door het grote aantal boeken dat vrij in de studie zaal staat opgesteld. Je hoeft je hier nooit te vervelen; tijdens het wachten op stuk ken die uit het depot komen, kun je heer lijk dwalen door de volgens een rubrie kensysteem ingedeelde bibliotheek. In de benedenzaal bevinden zich de boeken; in de bovenverdieping, die door de grote vide een ruimtelijke eenheid vormt met de benedenzaal, staan de tijdschriften (de Nederlandse gescheiden van de bui tenlandse) van na 1900. Met een kop soep in de hand ver schijnt de studiezaalmedewerker en vraagt of hij mij van dienst kan zijn. Ik vertel hem dat het mijn eerste bezoek is en dat ik graag uitleg wil over de werkwijze. Ik krijg eerst een bezoekerskaart die ik trouw invul. Daarop ziet hij dat ik op zoek ben naar de bouwgeschiedenis van het Am sterdamse Victoria Hotel. Terecht zegt hij dat ik daarover waarschijnlijk meer infor matie in het Amsterdamse gemeente archief kan vinden, maar gaat samen met een binnengekomen collega meteen aan de slag om mij van algeme ne overzichtswerken over de bouw van (Amsterdamse) hotels te voorzien. Ook zij blijken Roosenboom te heb ben gelezen. Uit de mij aangereikte lite ratuur krijg ik een redelijk beeld van wat de architect, de uit Duitsland afkomstige T. Henkenhaf die tevens eigenaar van het Victoria hotel was, aan gebouwen heeft ontworpen. Behalve het Victoriahotel waren dat onder andere het Kurhaus in Scheveningen en het Amsterdamse American Ho tel. Maar ik wil meer. Ik wil zelf zoeken, maar het in strumentarium van het NAi is mij onvoldoende uitge legd. Dus terug naar de balie met de vraag waar ik het archievenoverzicht en de bibliotheekcatalogus kan vinden. besluit de onderneming er omheen te bouwen. Als relicten van dit verzet zijn de twee oude huisjes nog steeds te zien in de gevel van het hotel. Gewapend met deze kennis ging ik bij het ken doet de vraag of ik in het bezit ben van een Museumjaarkaart wat vreemd aan. De bezoeker van de studiezaal zon der Museumjaarkaart of studentenkaart betaalt dus de gewone entreeprijs van fl 7,50 per keer. Wel lees ik later in het bezoekersreglement dat onderzoekers die langdurig of frequent gebruik willen maken van de studiezaal, een studiepas kunnen aanvragen die daar maximaal een jaar gratis toegang tot verschaft. Bij een tweede balie die ik passeer wordt mijn tas ingenomen met de mededeling dat 'het zo ook wat lekkerder loopt'. Mijn jas mag ik aanhouden. De tas verdwijnt niet in een kluisje maar achter de stoel van de baliemedewerker. De bewegwijze ring naar de studiezaal is onvoldoende, maar ik was gelukkig zo alert geweest te vragen hoe ik daar kon komen. Op afstand nog mager ti J, s* J*. over het NAi luur vrienden collectie bibliotheek algemeen collectie bibliotheek studiecentrum activiteiten nposilfM en*.: actueel - binnenkort - reit snd - afgelopen huis Sonneveld Museumjaarkaart Door Charles Jeurgens archievenblad juni 2000 juni 2000 archievenblad In navolging van het Public Record Office in Londen voerde de Rijksarchiefdienst met ingang van januari 1999 een kwaliteitshand vest in met kwaliteitsnormen ten aanzien van dienstverlening aan de bezoeker op het gebied van ruimtelijke voorzieningen, open stelling studiezaal, informatie en registratie, service en raadple ging. Hoe staat het met de kwali teit van de dienstverlening in de studiezalen van de Nederlandse archiefdiensten en archiefbehe- rende instellingen? Redacteuren van uw lijfblad brachten vorig jaar al enige werkbezoeken aan stu diezalen in Nederland; in dit num mer pakken wij de draad weer op met een bezoek van -inmiddels ex-redacteur Charles Jeurgens - aan de studiezaal van het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) is niet alleen archief maar ook museum en bibliotheek. Sinds 1993 gehuisvest in een markant gebouw van architect |o Coenen aan de rand van het Rotterdamse Museumpark, heeft het van buiten al de uitstraling van een waar paradijs voor de archi tectuur-, stedenbouw- en bouwkunstfanaat. Hoe staat het hier met de kwaliteit van de dienst verlening? Onooglijke stofmappen Nooit te vervelen Ook Roosenboom gelezen Hoge tafels en goedzittende hoge stoelen.

Archievenblad | 2000 | | pagina 5