Het was een bijzondere dag, en dat was het! Redijicmies O O 9 9 0 O O n 10PAI wil samenwerken met Rijksarchiefinspectie Surinaamse archieven dreigen te verpulveren nieuws uit het veld Eerste doctoraal Archiefwetenschap Op 27 april werd voor de eerste keer in Nederland - onder aanzienlijke belangstelling - aan de Universiteit van Amsterdam het doctoraaldiploma Archiefwetenschap annex diploma Archivistiek A (nieuwe stijl) uitgereikt, en wel aan Hans Waalwijk. Sinds de verzelf standiging van de Archiefschool en de daarmee gepaard gaande samenwer kingsovereenkomst tussen Archiefschool en Universiteit van Amsterdam verkrijgt men een diploma Archivistiek A door het afronden van een studie in de 'Boek-, Archief- en informatiewetenschap' waar in de archivistiek voldoende tot zijn recht is gekomen. Tijdens de plechtig heid werd Hans Hans Waalwijk door de voorzitter van de commissie, prof. F.C.J. Ketelaar, in staat gesteld een korte toe lichting te geven op zijn doctoraalscrip tie 'Openbaar bankgeheim: over de regels van openbaarheid en geheimhouding bij de Nederlandsche Bank, de Deutsche Bundesbank en de Europese Centrale Bank'. Hij deed dat met verve en maakte duidelijk, dat er niet alleen aanzienlijke verschillen zijn in de manier waarop de onderscheiden banken met deze proble matiek omgaan maar ook dat betere afstemming tussen de verschillende regelgeving hard nodig is. Na zijn voordracht kreeg Hans de docto raalbul overhandigd, waarna drs. Albert Boekhorst van Informatiewetenschap in zijn toespraak vooral het enthousiasme en de gedrevenheid van de kandidaat naar voren haalde, ledereen was het ero ver eens: het was een bijzondere dag, en dat was het! Paul van Dun is per 1 mei benoemd tot Hoofd Externe Dienstverlening bij de Archiefdienst voor Kennemerland. Hij volgt Gineke van der Ree-Scholtens op, die per 1 mei 2000 Hoofd Externe Dienstverlening bij het Rijksarchief in Noord-Brabant is. De adjunct-algemeen rijksarchivaris Marry Molenaar is per 1 mei benoemd tot Hoofdinspecteur van de Rijks archiefinspectie. Molenaar is verant- woordelijk voor de ontkoppeling van de Rijksarchiefinspectie van de Rijksarchief dienst. Dit is een eerste stap van de staatssecretaris om de Rijksarchiefdienst een zelfstandige positie te geven onder de ambtelijke leiding van het ministerie van OCenW. Deze verzelfstandiging ver eist een wijziging in de Archiefwet 1995. Herman Stapelkamp is per 1 juni aange steld als Hoofd van de Productgroep Informatiebemiddeling Servicebalie bij het Algemeen Rijksarchief. Stapelkamp had vanaf 1979 diverse functies bij de rijks- en gemeentelijke overheid, het laatst bij de gemeente Den Haag. 29 april jl. is oud-gemeentearchivaris van Arnhem P.R.A. (Piet) van Iddekinge op 66-jarige leeftijd overleden. nieuws uit het veld Foto's ANP naar Spaarnestad Fotoarchief De fotoafdeling van het Algemeen Nederlands Persbureau heeft een deel van zijn collectie foto's en negatieven in bewaring gegeven bij Spaarnestad Fotoarchief in Haarlem. De ANP-collec- tie bestaat uit onder meer achthonderd plakboeken waarin vanaf 1955 dage lijks de nieuwsdienstproductie van de fotoafdeling werd bijgehouden, waar onder een aantal plakboeken met foto's van het Koninklijk Huis en de Olym pische Spelen. In de afgelopen jaren heeft het ANP zijn fotoarchief geschoond en digitaal toegankelijk gemaakt. Spaarnestad Fotoarchief beheert zo'n vijf miljoen documentaire foto's onder goede kli matologische omstandigheden. Via Spaarnestad en de digitale beeldbank van het ANP in Rijswijk is het beeldma- teriaal op datum toegankelijk en beschik baar voor gebruik. Het Landelijk Overleg van pro vinciale archiefinspecteurs (LOPAI) wil de democratische functie van archieven versterken en streeft naar een groter publieksbereik van archie ven. Hiertoe heeft LOPAI de Rijksarchiefinspectie uitgenodigd voor een overleg om nauwere samen werking tussen beide instanties te bespreken. Ook de oprichting van een gezamenlijk kenniscentrum op het gebied van regels, normen en kwaliteitseisen ten aanzien van archieven zal op de agenda staan. De directe aanleiding voor het over leg is het rapport "Archieven in de etalage". Hierin vindt men de aanbe veling aan de staatssecretaris van Cultuur van het Project Herziening Archiefbestel voor structurele samen werking en versterking van de archiefinspectie. LOPAI juicht dit advies toe, dat een bevestiging is van de beleidsvisie 'Toezicht heeft toe komst' van het Interprovinciaal Overleg. De versterking van de archiefinspectie in Nederland is des te noodzakelijker geworden nu de laat ste jaren diverse tekortkomingen in het archiefbeheer bij de overheid zijn gebleken, zoals ten aanzien van de digitale archivering, de LlRO-archie- ven, de archieven van inlichtingen en veiligheidsdiensten en archieven van de Ceteco-affaire. Het gaat niet goed met de Surinaamse archieven. Eigenlijk is het nooit goed gegaan, ondanks talloze inspanningen om te redden wat er te redden valt. In februari 1999 strandde er weer een poging, de geldkraan uit Nederland werd dichtgedraaid en de apparatuur om microfiches te maken staat werke loos in een van de kamers van het Landsarchief. De Landarchiefdienst is gesloten. Her man Telgt, de eerste gekwalificeerde landsarchivaris van Suriname, werkte van 1976 tot 1990 in het Algemeen Rijksarchief, en vanaf 1990 onver moeibaar in Suriname. In april is hij met pensioen gegaan. Geld voor een opvolger is er niet. Archiveren, publi ceren en inventariseren wil hij nu in zijn vrije tijd gaan doen. Telgt legt de situatie uit. 'Het dak is waterdicht, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Airconditioning is er niet, het is dus te vochtig en te warm en de houtluis kan stukken aanvreten.' Hij slaat de jaargang 1979 van het Ad vertentieblad van de republiek Suriname open: overal hebben de insecten kron kelige gangen gegraven en het papier volmaakt waardeloos gemaakt. Ar chiefwerk in Suriname is al honder den jaren lang een strijd tegen verrot ting, vraat door insecten en vee, schimmels, verbranding en diefstal. Voor ontsluiting van de archieven is nauwelijks tijd. Telgt vertelt dat hij jarenlang een project voorbereidde om zo veel mogelijk stukken op mi crofiche te zetten. In april 1998 begon uit Nederland overgebrachte appara tuur te draaien. Een deel van de Bur gerlijke Stand werd op film gezet. Tot in februari 1999 de geldkraan in Nederland werd dichtgedraaid. Sinds dien is er geen microfiche meer gepro duceerd. Telgt laat zien dat er aan de apparatuur niets mankeert. 'Hoe snel ler de apparaten weer gaan draaien, hoe beter: de insecten wachten niet'. 7 NIEUWS uit Hans Waalwijk, archivaris van de Nederlandsche Bank, ontving als eerste in Nederland het doctoraaldiploma Archiefwetenschap. In het artikel van Peter Diebeis en Thijs Laeven (Archievenblad april 2000) zijn in de eerste alinea helaas enkele foutjes geslo pen. De nieuwe Archivistiek-opleidingen van de Archiefschool zijn niet alleen bij de BA! van de Universiteit van Amsterdam (wèl de A-opleiding) maar ook bij de IDM van de Hogeschool van Amsterdam (namelijk de Ei- opleiding) ondergebracht. De na- en bij- schoting van de Archiefschool maakt geen deel uit van de IDM opleiding, maar zitten in het 'eigen pakket' van de Archiefschool. Eveneens in het april nummer, in het artikel 'Think Global' van Hans Hoffman is een fout geslo pen. Het onderschrift bij de foto op p. 23: 'Arukemland' moet zijn 'Arnhemland'. Nogmaals de betreffende foto Naar aanleiding van het artikel ontving de redactie een brief van de Nederlandse Bank NV. De in noot 4 opgenomen gege vens blijken onjuist te zijn. De Nederlandse Bank wijst erop dat zij een onpartijdige en onafhankelijke taak in de Nederlandse samenleving vervult en haar naam derhalve op geen enkele wijze aan producten gekop peld wenst te zien. het veld Info: www.spaarnefoto.nl en www.anp.nl Uit: Historisch Nieuwsblad mei 2000 Joep Auwerda juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3