1 16 m Wereldleed en Kindervreugd 22 u. Fragmenten van een werkweek colofon 4 I I14 Van kalverliefde tot LAT relatie L_5 124 Literatuur [33 Roept u maar. noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofd redacteur a.i.),Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Literatuurbijdragen en/of te recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18,2012 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S C 3 Fragmenten van een werkweek 134 Literatuur: Recensies Signalementen Het dagboek van Gerdine Keijzer-Baldé |40 KVAN Nieuws 6 Nieuws uit het Veld 144 NVBA Nieuws |10 Over een loopplank naar een andere wereld. Het Nederlands Architectuurinstituut gevisiteerd Kwaliteitsonderzoek: Charles Jeurgens [46 Agenda Binnen- en Buitenlandse evenementen Archief en Educatie:Theo Kuipers en Johan Raven |l6 Het archief van de toekomst in juridisch perspectief Juridische Zaken: Charles Noordam [20 Van opzicht naar beeldscherm. Keuzes bij het digitaliseren van een fotocollectie De Praktijk: Luud de Brouwer Vaste Rubrieken [22 Poppen in de kast. A sentimental Journey in bedrijfsarchief van Gebr. Simon Werk in Uitvoering: Hélène J.M. Winkelman Noot van de redactie 6 Nieuws uit het Veld [25 Onontgonnen gebied. 131 Column Het voorwerp als historische bron Burengerucht: Peter Sigmond [26 Elke handeling telt. Archiefdiensten en de Wet bescherming Persoonsgegevens |4° Verenigingsnieuws Juridische Zaken: F.C.J. Ketelaar I46 Agenda Van demo's, demonen en demonstraties Column: Joan van Albada Nut en nadeel van zoekmachines Archief en Internet: Jan Folkerts archievenblad juni 2000 P G A V E Over een loopplank naar een andere wereld. Het Nederlands Architectuurinstituut gevisiteerd Door Charles Jeurgens Het markante gebouw van het NAi huisvest niet alleen archief, maar ook museum en bibliotheek. Het is een waar paradijs voor de architectuur-, stedenbouw- en bouwkunstfanaat. Hoe staat het hier met de kwaliteit van de dienstverlening? Het archief van de toekomst in juridisch perspectief r - Door Charles Noordam De juridische werkelijkheid van de archivaris gaat drastisch veranderen. Het einde van een lang gekoes terde status aparte komt in zicht. Zijn de archivaris sen op een aantal terreinen niet of niet op tijd pre sent, dan heeft dat grote gevolgen voor het archief van de toekomst. Van opzicht naar beeldscherm. Keuzes bij het digitaliseren van een fotocollectie Door Luud de Brouwer Tienduizend gedigitaliseerde foto's en de mogelijk heid deze op Internet aan te bieden maakt het Ge meentearchief Tilburg thans tot een van de koplo pers in Nederland. Daar ging wel een zoektocht van zes jaar aan vooraf die eindigde in Heiloo. Poppen in de kast. A sentimental Journey in bedrijfsarchief van Gebr. Simon BpS'peelgoed voorde Nederlandse markt, I860 1960 Wouter F. Renaud Door Hélène J.M. Winkelman Voor miniatuurtreinbezitters - meestal mannen - is sinds kort het archief van de Nederlandse Spoor wegen gratis raadpleegbaar. Kan ook het vrouwelijk deel der natie haar jeugd terughalen met behulp van archieven, bijvoorbeeld van speelgoedbedrijven? Over een speurtocht en associatief vermogen. Toegankelijkheid van ar chieven als graadmeter van de openheid van een samenleving, daarover schreef journalist Frank Westerman onlangs in NRC-Handelblad in een artikel over de Russische staatsarchie ven. In de Sovjet-tijd waren de archieven net zo onneembaar "als een middeleeuwse burcht", in de zomer van 1992 gingen de deuren van de archieven open, maar niet voor lang. Binnen enkele jaren, nog onder het bewind van Jeltsin, werd de beslissing teruggedraaid,"het democratisch intermezzo" bleek van korte duur. De archieven zitten tegen woordig weer potdicht. Het krachtig vertoon van macht spreekt boekdelen over de politieke verhoudingen in Rusland. Het kan onopvallender. Het'toevallig' zoekraken van belangrijke stukken is ook een manier om controle op het openbaar bestuur uit de weg te gaan. Het kan creatiever, geheimzinniger ook. De vroe gere Franse president Mitter rand heeft bij de overdracht van zijn archief aan het Archives de France een persoonlijke poortwachter bedongen: der tien duizend dozen, voor de duur van zestig jaar gesloten, zijn beperkt openbaar slechts na schriftelijke toestemming van een bevoegd persoon uit de kring van volgelingen van de oud-president. Zijn privé-archief is in een aparte instelling veilig gesteld. Bij het ontbreken van een inventaris kan de scheidslijn tussen publiek en privé-archief worden getrokken naar het persoonlijk inzicht van betrok kenen, zo is inmiddels gebleken. Begin mei schreef Le Monde over deze merkwaardige gang van zaken. Van het openbaar archief wezen mag worden verwacht dat regels over openbaarheid op een eenduidige wijze wor den geïnterpreteerd en toege past. Een archiefvormer die heerst tot over de grenzen van zijn graf schaadt de belangen van openbaarheid en onder zoek. De archivaris heeft planken vol ambtelijke vertel lingen in huis en wacht op zijn eigen Dag van de Verantwoor ding. Met of zonder Algemene Rekenkamer. juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2