KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 KVAN-Agenda 2000 Verslag Algemene Ledenvergadering KVAN De voorzitter heet Ben Schmitz, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchiva- rissen, van harte welkom. De voorzitter dankt Roelof Koops - directeur van het Zeeuws Archief - voor de gastvrijheid die de KVAN geniet en feli citeert hem en zijn medewerkers met het prach tige gebouw. Roelof Koops en Ruth de Bruin zul len in de middag de aanwezigen rondleiden in het gebouw. In zijn jaarrede roept de voorzitter de leden op het 14e ICA-congres te Sevilla in september 2000 bij te wonen. Vooral ter beantwoording - samen met buitenlandse collega's - van de vraag naar het wezen van onze professie. Archieven zijn immers geheugen en geweten van de samenle ving en de archivaris is de primaire hoeder daar van. Het archiefwezen en het vakgebied zijn sterk in ontwikkeling. Onze vereniging ziet zich op dit moment geplaatst voor een tweetal belangrijke uitdagingen, te weten de verdere ont wikkeling van DIVA en de discussie over het 'Nieuwe Archiefbestel'. Deze discussie zal gevoerd worden aan de hand van het rapport van Frieda van Diepen aan staatssecretaris Van der Ploeg, onder de titel Archieven in de etalage. In deze dis cussie mag het niet alleen om archieven gaan maar zeker ook over de mensen die er werken en de taken moeten uitvoeren. 3. Notulen ledenvergaderingen 15 oktober en 23 december 1999 De notulen worden zonder wijzigingen vastge steld. 4.a jaarverslag en financiën 1999 De penningmeester geeft een toelichting op de Rekening over 1999. Toelichting op de baten: de stijging van de inkomsten uit abonne menten is met name te danken aan het col lectief abonnement van de NVBA op het Archievenblad voor 332 leden de toename van de advertentie-opbrengsten is vooral het gevolg van een toename van de personeelsadvertenties 40 de vrijval in de voorzieningen is besteed aan de studiedag van 18 oktober, de restyling van de Almanak, de productie van de Ledenlijst en aan de cursus Audiovisuele Archivering, verzorgd door de GO te Den Haag in samenwerking met de sectie AVA. Toelichting op de lasten: de uitgaven voor het Archievenblad waren onverwacht fors hoger dan was begroot, met name de uitgaven voor de vormgeving; het bestuur heeft de kosten inmiddels terugge bracht door vormgeving en druk weer in één hand te brengen en nieuwe prijsafspraken te maken; ook zijn de afspraken over het budget en de controle daarop verscherpt. de restyling van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen verhoogde de kosten in 1999, maar is tevens een investering in het verwer kingsgemak in de toekomst. de kosten van de studiedag van 18 november zijn hoger omdat het bestuur heeft gekozen voor een studiedag in een moderne opzet, waarbij de ondersteuning door een organisatie bureau onontbeerlijk is; de inkomsten waren gering door het tegenvallende aantal deelne mers (150 i.p.v. 200). Toelichting op de incidentele baten en lasten: het gaat om de enquête naar het beroepsbeeld van de archivaris in de 21e eeuw (kosten: fl. 26.837) en de cursus Audiovisuele Archivering van de sectie AVA en de GO in Den Haag (ondersteuning ontwikkeling: fl. 16.000). Caspar van Heel merkt op dat 30% van de kosten niet begroot zijn. De penningmeester memoreert dat de KVAN haar jaarrekeningen in de afgelopen jaren altijd heeft afgesloten met een positief resul taat en dat mede gezien het feit dat de vereniging wordt gesubsidieerd door het ministerie van OCenW reserves moeten worden benut. Op 3 april heeft de kascommissie, bestaande uit Ben Blom en Rini Voermans de financiële adminis tratie geïnspecteerd. Penningmeester en admini strateur hebben goed inzicht gegeven in het gevoerde beleid en de wijze van administratievoe ring. De commissie stelt voor decharge te verlenen. De ledenvergadering verleent bestuur decharge. In de najaarsledenvergadering zal de kascommissie voor de controle van 2000 worden ingesteld. De ledenvergadering benoemt Agnes Jonker tot hoofdredacteur van het Archievenblad. De voorzit- Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws ter dankt de vertrekkende redactieleden voor hun inzet voor het Archievenblad. De voorzitter dankt de ledenvergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De ledenvergadering benoemt Jo Jamar tot nieuwe voorzitter van de KVAN; Janny Steenhuis voor een tweede termijn tot penningmeester en Alex Schoonderbeek tot bestuurslid. Janny Steenhuis zal als penningmees ter aanblijven totdat een opvolger is benoemd. Jo Jamar schetst de bestuurstermijn van Chris Streefkerk, van 1996 tot 2000, als een periode met belangrijke wijzigingen in de professie en in de ver eniging. De voorzitter heeft een belangrijke bijdra ge geleverd aan de vorming van DIVA, de archief koepel, aan de metamorfose van het Nederlands Archievenblad tot het publieksblad Archievenblad en tot slot aan het opnieuw leven blazen in de Stichting Archiefpublicaties, met de lancering van het Jaarboek als voorlopig hoogtepunt. Jo Jamar bedankt de redactie van het Archieven blad voor haar inzet, vooral in de laatste maanden bij de overgang naar een nieuwe vormgever en drukker. Ondanks het vele extra werk dat onder hoge tijdsdruk moest gebeuren is het de redactie gelukt het Archievenblad nog op 29 februari op de deurmat te laten vallen. De ledenvergadering stelt het beleidsplan "Op de toekomst voorbereid" vast. De ledenvergadering bespreekt het voorstel "aan passing lidmaatschapsstructuur" van het bestuur. Theo Thomassen zegt te begrijpen dat het bestuur wil inspelen op veranderingen, maar vraagt zich af waarom het bestuur instellingsleden wil toelaten. Hij is van mening dat een beroepsvereniging van gelijken niet gebaat is bij het lidmaatschap van instellingen. Frank van der Maden merkt op de sectie AVA verzocht heeft om een instellingslid maatschap. Een instellingslidmaatschap van de KVAN trekt nieuwe leden aan, buiten de reguliere archiefwereld. Dit geldt bijvoorbeeld voor beheerders van audiovisuele archieven. Doordat een instelling lid kan worden, kunnen werkne mers deelnemen aan de activiteiten van secties. Thomassen vraagt zich af of die instellingen lid zullen worden. Marianne Loef merkt op dat men wel lid zal worden als de KVAN meer activiteiten aanbiedt. Loef vreest bij aanname van dit voor stel eerder ledenverlies, omdat individuele leden het lidmaatschap opzeggen zodra hun werkgever lid wordt. Thomassen merkt op dat instellingen een forum hebben in DIVA, de KVAN kan zich beter profileren als platform voor beroepsbeoefe naren. De werving van nieuwe leden dient zich te richten op beroepsbeoefenaren binnen en buiten de archiefwereld. Thomassen stelt voor de instel lingen die lid worden van DIVA een voordeelpak ket aan te bieden, met de faciliteiten die nu zijn opgenomen in het voorstel voor een instellings lid. Secretaris Iris Heidebrink meldt dat bij de voorbereiding van het voorstel de verschillende uitgangspunten zijn bediscussieerd. Doel van het bestuur is een platform te bieden voor alle beroepsbeoefenaren uit het brede beroepsveld. Dus niet uitsluitend beroepsbeoefenaren in het openbaar archiefwezen, maar ook de archivaris sen die meer en meer uitzwermen en de niet- archivistisch opgeleide beheerders van informa tie. Daarnaast wil het bestuur de taken van KVAN en DIVA ontvlechten. DIVA wordt in 2001 een vereniging van instellingen, opleidingen en beroepsverenigingen op gebied van archief en documentaire informatievoorziening. De ledenvergadering neemt het voorstel voor de individuele leden zonder commentaar aan. De ledenvergadering wijst het instellingslidmaat schap af. De ledenvergadering besluit om instel lingen faciliteiten aan te bieden in een voordeel pakket, vergelijkbaar met het aanbod in het voor stel van instellingslidmaatschap. Jos Wieland complimenteert als oud-voorzitter Chris Streefkerk met de verbetering van de backoffice van de KVAN. 40 personen woonden de ledenvergadering bij. Website KVAN 41 ym Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Marieke de Haan Myra Maij Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl. Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 15 september: Uitreiking Van Wijnpenning in Algemeen Rijksarchief september: voorbereidende bijeenkomst voor 14e ICA congres in Sevilla 21/26 september: 14e ICA congres in Sevilla 27 september: AVA studiedag "Audiovisuele documenten en veroudering" in Meertensinstituut (Amsterdam) 29 september: SPArc studiedag Registratie particuliere archieven in Theater Instituut Nederland (Amsterdam) 17 november: KVAN najaars ledenvergadering in Amsterdam 17/18 november: Geschiedenisdagen in Amsterdam (Tropeninstituut) november: excursie PROA naar chemieconcern DSM in Heerlen o.v.b. Zeeuws Archief, 14 april 2000 1. Opening en mededelingen 2. Jaarrede (samenvatting) archievenblad juni 2000 4.b Verslag van de kascommissie. 5. Archievenblad 6. Bestuur 7. Beleidsplan KVAN 2001 - 2004 8. Lidmaatschapsstructuur KVAN Oud en nieuw ontmoeten elkaar in het Zeeuws Archief. Links het Van der Perrehuis, rechts de nieuw bouw van architectencombinatie Benthem Crouwel. Foto: Bouwe Hijma 9. Rondvraag Vanaf mei beheert het bureau van de KVAN zelf zijn website, daarvoor deed Kleur en Beeld uit Bergen op Zoom dat. Dat dit met enige kin derziekten gepaard ging, merkten de trouwe bezoekers. De eerste weken was de website onbereik baar voor publiek, inmiddels is dat verholpen. Het bureau zal minimaal wekelijks nieuwe berichten op het Internet plaatsen, zodat het vereni- gingsnieuws, berichten uit het archiefwezen en de agenda actueel zijn. Internet: www.kvan.nl juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 20