CMj essjfWDX J.H.A. Lokin, C.J.H. Jansen, F. Brandsma Het Rooms-Friese recht. De civiele rechtspraktijk van het Hof van Friesland in de I7e en I8e eeuw 36J zomncutci, ceyrc/i 'jj-iui oen Volkstellingen op cd-rom ■■B literatuur OM/L literatuur sm 37 Verloren Hilversum/Rijksarchief Leeuwarden 1999. ISBN 90 -6550-075-8. 240 blz., fl. 50,-. Op 24 september 1999 werden in Leeuwarden maar liefst vijf nieuwe boe ken gepresenteerd over het Hof van Friesland: een prosopografische studie van de raadsheren van het Hof over de periode 1499 - 1811 (O. Vries e.a), een naamlijst van leden van de rechterlijke macht over de periode 1811 - 1999 (R.S. Wegner Sleeswijk en L. Oldersma), een reprint van de catalogus van de biblio theek van het Hof (met een inleiding van R.Feenstra), een nieuwe inventaris van het archief van het Hof over de periode (1S02) 1561 - 1811 G-L. Berns e.a.) en het voorliggende boek. Een bundeling van de lezingen die op deze dag zijn gehou den is in het vooruitzicht gesteld. Aanleiding tot dit alles is de plechtige herdenking van het stichtingsjaar, 500 jaar geleden. Is zo'n 'geboortejaar' voor vele gewestelijke hoven in de Noorde lijke Nederlanden niet nauwkeurig aan wijsbaar, in Friesland kan dat wel. Na een flinke periode van burgertwisten - waar aan kloosterorden de namen van Schieringers en Vetkopers verbonden hebben - werd eindelijk op 20 juli 1498 Albrecht van Saksen door keizer Maximi- liaan tot erfelijk heerser van Friesland benoemd, schrijven auteurs: belenen zou correcter zijn. Een jaar later stelde Albrecht een raad in belast met het bestuur en de rechtspraak over dit gebied dat voor een groot deel samenviel met de hedendaagse provincie Friesland. Deze raad - de Hoge Raad van de hertog van Saksen in Friesland geheten - is zestien jaar in functie geweest. Na de verkoop van de rechten over Friesland aan de jeugdige Karei V wordt de Saksische Hoge Raad in 1515 opgevolgd door het Hof van Friesland dat met enige wijzigingen tot 1811 is blijven bestaan. Reserveerden de aanwezigen bij de boekpresentaties op uitnodiging van de President van het hedendaagse Hof de herdenking in 2015 al in hun agenda, de continuïteit van de werkzaamheden van Hoge Raad en Hof is van dien aard geweest dat de oprichting van de Hoge Raad in 1499 als datum voor de viering kon worden genomen. Een continuïteit die overigens slechts in enkele van de verschenen publicaties tot uitdrukking is gebracht. Het is verheu gend dat de hoogleraren Lokin, Jansen en Brandsma voor deze gelegenheid een studie naar de rechtspraktijk in de 17e en 18e eeuw hebben gepubliceerd. Zij zijn niet de eersten die het rechtspraakonder- zoek in dit Hof hebben ter hand geno men; te denken valt bijvoorbeeld aan de - niet door de auteurs vermelde - disserta ties uit de vorige eeuw van J.M. van Beyma (Leiden 1835) en - voor de perio de van de 17e en 18e eeuw - J. Sickenga (Leiden 1869), waarin veel achtergrond informatie over de institutionele geschie denis en het procesrecht te vinden is. De waarde van het voorliggende boek ligt dan ook niet in de volledigheid maar in de demonstratie van een moderne methode van rechtspraakonderzoek en het gebruik van de archieven daarbij. De auteurs moesten zich beperkingen opleggen. Zij hebben gekozen voor een selectie van civielrechtelijke onderwer pen, voorafgegaan door een korte institu tionele geschiedenis. Een uitgebreide slotbeschouwing rondt het boek af. Bij de keuze van de onderwerpen hebben de auteurs zich bepaald tot een dertiental casussen, verspreid over het personen - en familierecht, het goederenrecht en het verbintenissenrecht; in de tijd gespreid over de periode (1611) 1693 - 1800, met het accent dus op de 18e eeuw. De beklemtoning van de 18e eeuw is het gevolg van zowel de overlevering van het archief, als de toegankelijkheid ervan. In het archief ontbreken namelijk de pro cesdossiers over de periode vóór 1700. Belangrijker nog dan voor de recht spraakgeschiedenis van de 19e en 20e eeuw is de aanwezigheid van dossiers in de daaraan voorafgaande tijd. Dit hangt voor een groot deel samen met het feit dat ten tijde van de republiek niet het voorschrift gold dat rechterlijke uitspra ken gemotiveerd dienden te zijn. De juri dische argumentatie waarop de uitspraak rust moet dientengevolge uit de dossiers worden gereconstrueerd. Bovendien bevatten zij, afgezien van een schat aan historische gegevens, ook antwoorden op talrijke andere voor de hedendaagse rechtshistoricus actuele vragen, zoals bij voorbeeld gedemonstreerd wordt in de dissertatie van A.A. Wijfels over de recht spraak van de Grote Raad van Mechelen (Amsterdam 1985). Toegespitst op het Hof van Friesland betreft zo'n vraag de mate waarin en de wijze waarop het Romeinse Recht in de Friese rechtspraak is gerecipieerd. De prikkelende opmer king van Lokin c.s. over de Roomsgezind heid van de Friezen moet in deze context begrepen en geverifieerd worden. Het boek geeft er een aanzet toe. Elke casus is van een gedegen commentaar voorzien waarin de elementen van rechtsvergelij king met het hedendaagse -, het Justi- niaanse - en (om zo te zeggen, getrouw aan een Friese traditie) het Rooms - Hollandse recht steeds terugkeren. De verwijzing naar de bronnen is royaal; de Latijnse teksten worden vertaald en de adagia verklaard. Een tweede reden voor beperking was voor de auteurs de voor het gestelde doel moeilijke toegankelijkheid van het archief. Zoals in meer rechterlijke archie ven zijn ook hier de toegangen niet direct gericht op de behoeften van de rechtspraakonderzoeker. In noot 10 op bladzijde 228 wordt daarom bepleit een aanvang te maken met nadere ontslui ting door middel van regesten van de civiele dossiers (maar dat geldt uiteraard ook de strafdossiers). Mijns inziens is het ook dringend gewenst te zoeken naar een methode om de bundels processtukken in rechterlijke archieven inzichtelijk te maken: het moge duidelijk zijn dat bij voorbeeld ingediende conclusies en ad- vertissementen van rechten voor recht spraakonderzoek onmisbaar zijn. Het voorliggende boek toont belang en noodzaak ervan overduidelijk aan. archievenblad juni 2000 Naast een overzicht van geraadpleegde archivalia bevat het boek een bronnenre- gister met verwijzing naar "wetteksten" en een handzaam (juridisch) trefwoor denregister. Voor een persoonsnamenre gister leende de tekst zich niet. De raadsheren van het Hof van Friesland in de lijkstatie van stadhouder Willem Frederik, 1664. Voor hen uit lopen de deurwaarders; de raadsheren worden gevolgd door de subsituut- en ondergriffier. Kopie van een gravu re van M. Noë en C.Appaeus, 1666 Anders dan de ondertitel wellicht doet ver moeden, moet er nog veel onderzoek gedaan worden naar de rechtspraktijk van het Hof van Friesland. De auteurs doen een paar interessante suggesties (pag. 228). De lezer ziet dan ook uit naar het vervolg; in 2015 of zoveel eerder als mogelijk. R.W.G. Lombarts, Leiden Data en publicatie volkstelling 1899, twee cd-roms, ISBN 90-6861-176-3, fl 129, en Publicaties volkstellingen 1795-1971, vijf cd-roms IISG en NIWI Amsterdam, 1999. ISBN 90-6861-177-1. fl 249,- §IMKi Sifil Sisü Foto afkomstig uit 'Drenten gezocht' In 1795 werd voor de eerste keer in ons land een volkstelling gehouden, in 1971 vond de meest recente volkstelling plaats. Vanaf 1829 tot 1971 werden er om de tien jaar tellingen gehouden. Ze bevatten een schat aan informatie van historische, sociaal-economische, demo grafische en culturele aard, waardoor ze een helder beeld geven van de ontwikke ling van Nederland in de laatste twee eeuwen. Uit de volkstellingen is bijvoor beeld af te leiden hoe snel de bevolking en de gemeenten groeiden, arbeidsdeel- neming beroep en vrouwenarbeid, huis vesting, kerkelijke gezindheid, onder wijsniveau, leeftijdsopbouw van de bevolking en verstedelijking. Uit de cij fers blijkt dat de gezinsomvang in de loop der tijd is gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten (NIWI) hebben alle Nederlandse volkstel lingen over de periode 1795-1971 gedigi taliseerd en op cd-rom gezet. Ze zijn als digitale afbeeldingen (images) op de cd- roms raadpleegbaar. De eerste CBS-volk- stelling van 1899, waarin alle cijfermati ge gegevens zijn opgeslagen, is nu tevens als een database beschikbaar. De volkstel lingen zijn slechts in een beperkt aantal exemplaren bij de universiteitsbibliothe ken en het CBS in Nederland aanwezig en verkeren door het vele gebruik in minder goede staat. De database van de volkstelling van 1899 maakt het voor de onderzoeker mogelijk om zelf tabellen samen te stellen. Voor het opzoeken van gegevens van de tellingen van 1795-1971 is een apart zoeksysteem ontworpen. Hier kan men zoeken op het jaar van de telling, het soort of deel van de telling en op onderwerp. De onderzoeker kan ook door de images bladeren. Een deel van de gegevens is tevens op Internet beschik baar: www.volkstelling.nl. Hierop staat wel de volledige tekst van de inleiding van de volkstelling uit 1899 met tabellen en grafieken, maar er kan alleen in de inleiding gezocht worden. De tabellen van de volkstelling van 1899 zijn beschikbaar op de site van het CBS: www.cbs.nl. De cd-rom uitgave bestaat uit twee sets met cd-roms: Set 1: data en publicatie volkstelling 1899. (twee cd-roms) Deze cd-roms bevatten de volledige tekst van de inlei ding, alle gepubliceerde tabellen en data bases en alle afbeeldingen van de oor spronkelijk gedrukte publicatie. De gebruiker kan hier zelf tabellen samen stellen. Set 2: publicaties volkstellingen 1795- 1971 (vijf cd-roms) Deze set bevat afbeel dingen van alle pagina's van de gedrukte volkstellingen. De cd-roms zijn te bestellen bij het IISG, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam, maar zijn ook te koop bij de boekhandel. Annabelle Meddens-van Borselen juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 18