ier- krestaurc Papier Boekrestauratoren I nietmeer Bent u geïnteresseerd? www.sterken.nl Consultancy Europalaan 16 - tel: 0172 - 2408 BG Alphen aan den Rijn - Postbus 757 - 2400 AT Alphen aan den Rijn 42 43 55 - fax: 0172 - 49 47 44 - e-mail: info@adinterimconsultancy.nl Bel of schrijf ons dan voor een vrijblijvende afspraak! I STERKEN I m ATELIER m Heeft u onze internet site al eens bezocht? archief en internet 33 Archiefbeheer - Documentaire - Informatie - Techniek - Registratiesystemen - Interim personeel en Management RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Roept ii intior... Nvt en nadeel van loekmadiines Door Jan Folkerts Een van de oudste en meest gebruikte methoden om informatie te zoeken op het net, is die met behulp van zoekmachines. Ze vormen inmiddels een niet meer weg te denken instrument om het immer expande rende virtuele heelal van het Internet te kunnen exploreren. Illusie Zoekmachines geven ons de illusie dat wij werkelijk alle onbekende delen van dit universum naar wens kunnen betreden. Een illusie, want inmiddels is wel duidelijk dat zelfs de grote zoekma chines de explosieve groei van het World Wide Web niet meer kunnen bijhouden. Hoe erg dat is, mag iedereen zelf beoorde len. Boeken bestaan al iets langer dan het Internet, maar die ene metacatalogus met een toegang tot alles wat ooit is geschre ven, komt er voorlopig toch niet. De gro tere en betere zoekmachines ontsluiten wel veel, héél erg veel zelfs, vooral wat wij niet zoeken. De interessante heuristische effecten van de soms merkwaardige rela tie tussen vraag en antwoord blijven hier maar buiten beschouwing. Systematisch zoeken De meeste gebruikers voeren op de homepage van AltaVista, Yahoo, Infoseek of Ilse meestal een trefwoord in en wor den daar in veel gevallen heel behoorlijk mee geholpen. Minder bekend is de mogelijkheid om systematisch te zoeken met behulp van zoekmachines. Wie Nederlandse geschie denis zoekt op de Engelstalige homepage van Yahoo daalt via Arts en Humanities af naar History, Region, Countries, om ten slotte bij Netherlands terecht te komen. Yahoo blijkt 46 Nederlandse historische websites te kennen. De lijst bevat een merkwaardig ratjetoe: we vinden er web sites over Anne Frank en Mata Hari, een aantal genealogische pagina's over bepaalde families, een zestal vrij wille keurige musea (niet het Rijksmuseum of het Mauritshuis) en geen enkele archief dienst. Voor de archieven heeft Yahoo overigens een aparte categorie. Een soort gelijke zoekweg bij concurrent Altavista (overigens hier via science, social sciences en historylevert voor Nederland maar liefst 204 sites op. Dat lijkt al heel wat, maar bij nader inzien stelt het resultaat nog minder voor dan bij Yahoo. Heel veel sites blijken niets met geschiedenis te maken te hebben. Het kan allemaal nog erger: probeer de Nederlandse zoek machine www.zoekml maar eens. Hier moeten we niet zoeken via kunst en cul tuur, maar via naslag. Het resultaat is niet anders dan als rommel te betitelen. Portals Zoeken op het net moet slimmer kunnen, en dat kan ook. Gelukkig zijn er de grote portals, in feite te beschouwen als wegwijzers of doorgeefluiken, waarop informatie systematisch en gebruiks vriendelijk wordt gepresenteerd. Een mooi Nederlands voorbeeld is het inmid dels voor veel geld aan VNU verkochte particuliere initiatief van www.startpagh na.nl, met als een van de vele dochters geschiedenis.pagina.nl. Hierop een geru briceerd overzicht van interessante en minder interessante sites op historisch gebied. Natuurlijk zijn er daarnaast de portals van de grote providers zoals pla net, worldonline, freeler met - meer of minder verscholen - verwijzingen naar sites met historische informatie. Dichter bij huis vinden we voor alle on-line archieven in Nederland en de nationale archieven in de rest van de wereld www.archiefnet.nl en voor de musea de museumserver (www.museumserver.nl). Voor bibliotheken en overheidsinstellin gen is een van de oudste Nederlandse portals www.nl-menu.nl, goed bijgehou den en zeer uitgebreid. Al deze portals maken de zoekmachines niet overbodig. Weliswaar houden ze de razendsnelle expansie van het net niet meer bij, maar vooral voor zeer specifieke zoekvragen geven ze soms toch verras send goede resultaten. Een tegenvallend resultaat ligt lang niet altijd aan de zoek machine, maar vaak ook aan de gebrui ker. Zelden leest deze de uitgebreide tips voor slim gebruik die op de homepages van de meeste zoekmachines te vinden zijn. Wie alleen maar een trefwoord intikt zonder zich ergens om te bekom meren, is vergelijkbaar met iemand die een bibliotheek of archief binnenwandelt en daar de dienstdoende medewerkers slechts een trefwoord toeroept. Ook die krijgt zelden een concreet antwoord. www.zoek.nl A. www.staitpagina.nl geschiedenis.nl www.museumserver.nl NL- SüBE)"—-I KR www.nl-menu.nl juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 16