OMDAT RUIMTE GELD KOST jÉ i i voorwerp ols historische bron i VERDIENT U MET KARDEX Kardex Verrijdbare stelling Kardex Lektriever® Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: Onontgonnen gebied burengerucht Archiefstukken bevinden zich in archief diensten waar mensen komen die iets over het of hun verleden willen weten. Museale voorwer pen bevinden zich in musea die bezocht worden door mensen met belangstelling voor het verle den en die op een aangename manier daar iets over te weten willen komen. Voor deze uiteenlopende functies van archiefstukken en objecten zijn meerdere rede nen. Zo worden ze vanwege hun uiterlijk voor komen als vanzelf gescheiden opgeborgen. Ook als ze met elkaar te maken hebben, worden objecten verwijderd en overgedragen aan een museum. De stukken blijven in het archief. En ieder leidt zijn eigen leven. Een goed voorbeeld zijn de nautische modellen van de voormalige Marinemodellenkamer in de collectie van het Rijksmuseum. Oorspronkelijk veelal bedoeld als visuele bijlage bij geschreven voorstellen aan de minister van Marine, maar nadat ze als zodanig hun diensten hadden bewezen, apart opgebor gen in de modellenkamer. En toen die werd opgeruimd, verhuisden de modellen naar het museum om het publiek te vermaken. De stuk ken gingen naar het archief om als bron van stu die te kunnen dienen. Maar zonder de objecten is de informatie in de stukken nauwelijks bruik baar. Anderzijds wordt het object pas echt begre pen als de geschreven uitleg er naast gelegd kan worden. Hoewel archiefstukken en museale objecten gemeen hebben dat ze getuigenissen zijn uit het verleden, fungeren toch vooral de archiefstuk ken als historische bron. Voor objecten ligt die rol veel minder voor de hand. Slechts weinige historici zullen zich bij hun onderzoek laten lei den door gegevens die zijn af te lezen van objec ten. Toch zijn objecten zeer directe bronnen en zeer waardevol als zelfstandige of aanvullende historische bron. Iemand die zich interesseert voor de ontwikkeling van het ambtskostuum in de negentiende eeuw, kan zich natuurlijk base ren op de voorschriften daarover in de archie ven. Maar voorschriften zijn maar voorschriften en hoeven de werkelijkheid niet de represente ren. Veel hoogwaardigheidsbekleders lieten zich in vol ornaat schilderen maar ook het schilderij kent zijn beperkingen. De schilder stond meest al in een werkgever-werknemer relatie tot zijn subject en zal het eerder mooier dan lelijker maken. Daarnaast schilderde hij de betrokkenen uiteraard alleen van voren zodat de achterkant van het kostuum verborgen blijft. Het origineel bewaarde ambtskostuum zelf levert daarentegen de driedimensionale werkelijkheid. Maar ook hier is bronnenkritiek op zijn plaats. De tand des tijds veranderde vaak het uiterlijk, maar dat is weer aan de hand van de schriftelijke en pictura le bron te toetsen. Voordat objecten volwaardig kunnen funge ren als historische informatiebron zijn er veel hordes te nemen. Wie bijvoorbeeld bovenge noemde ontwikkeling van het ambtskostuum wil onderzoeken, moet wel weten dat daar een uitgebreide collectie van aanwezig is in het museum Paleis het Loo in Apeldoorn. Helaas beschikken musea niet over een 'collectiegids', vergelijkbaar met de serie archievenoverzichten, waar een dergelijk gegeven te vinden zou zijn. Ook zijn musea niet ingericht om onderzoek aan objecten te laten uitvoeren. Er zijn geen stu diezalen of open depots waar de onderzoeker museumstukken kan bekijken. In die opzichten kunnen musea, willen zij zich tenminste als bewaarplaatsen van bronnen voor historisch onderzoek presente ren, nog veel Ieren van archief diensten. Maar ook aan de opleidingszijde zijn er nog de nodige stappen te zetten. Het onderdeel leren 'lezen' van objecten komt in de opleiding voor historici nauwelijks voor; bij een onderdeel als methodiek van het historisch onderzoek zou het zeker op zijn plaats zijn. De miljoenen objecten in de depots van de Nederlandse musea liggen er, als het om historisch onder zoek gaat, nog als onontgonnen gebieden bij. u Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60 - KARDEX -KM *3 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v Door Peter Sigmond* Ze functioneren in verschillende werelden maar doen beide dienst als bron. Archiefstukken en museale voorwerpen; de eersten zijn bron voor his torisch onderzoek en de tweede zijn bronnen voor vermaak. Eigen, gescheiden leven Driedimensionale werkelijkheid Geen collectiegids dr. J.P. Sigmond is bijzonder hoogleraar vanwege het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in de Nederlandse cultuurge schiedenis, in het bijzonder de studie der voorwerpen. Tevens is hij is hoofd van de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum. De rede 'Object van historisch onderzoek' is gehouden op 19 november 1998 en uitgegeven door de Vossiuspers AUP, Amsterdam 1999 (ISBN 90 56290932). 'Het Rijksmuseum vaart uit!' De Nederlandsche marine, altijd op zoek naar nieuwe ideeën voor het welzijn van onze jongens, liet ruim 200 prachtige houten scheeps modellen vol geheimen maken. Tot voor kort verbor gen op de zolders van het Rijksmuseum, maar straks - van 11 juli tot 3 september - tentoongesteld in de Beurs van Berlage te Amsterdam. it Miljoenen objecten in de depots van de Nederlandse musea. juni 2000 archievenblad 25

Archievenblad | 2000 | | pagina 12