Poppen in de kast\<n be werk in uitvoering A SENTIMENTAL JOURNEY Op zoek naar de zogenaamde 'souve- nierpop' was mijn eerste stap uiteraard het raadplegen van het BARN (Bedrijfs- archievenregister van het NEHA) met een overzicht van 6.000 historische bedrijfs archieven. De delen 13 en 14, over han del, leverden helaas niets op over de han del in speelgoed. Zijn archieven van speelgoedbedrijven niet geregistreerd of bestaan ze niet meer? Zoals zo vaak bij bedrijfsarchieven vergt een speurtocht een fikse dosis asso ciatief vermogen. Op een studiereis naar de voorvaderlijke woonstede van Cle mens und August Brenninkmeijer, in Mettingen (Duitsland), kwam ik bij toe val te weten, dat het Blik- en Speelgoed museum mede-uitgever is van een catalo gus over speelgoedhandel. Dit fotoboek is in 1999 verschenen ter gelegenheid van de opening van de permanente opstelling van een winkelinterieur in het Nederlands Openlucht Museum. Voor de publicatie bleek onder meer te zijn geput uit het bedrijfsarchief van speelgoed groothandel Gebr. Simon uit Zwolle, een firma die nog steeds bestaat. Toen deze onderneming rond 1992 een nieuw pand betrok op industriegebied de Marslanden, wilde de gemeente Zwolle de geschiedenis van de oude huisvesting in de Wolweverstraat 6 beschrijven. De heer Simon meldde aan een ambte naar dat er nog oud spul op zolder lag. De gemeentearchivaris kwam, knipperde met zijn ogen en reed nog diezelfde dag vier keer heen en weer met een achterbak en achterbank vol bedrijfsarchief. Zodoende worden de hoofdboeken der financiële administratie uit de periode 1912-1954 tegenwoordig bewaard in het Zwolse gemeentearchief. Toeval ligt aan de basis van het bewaren van de in totaal circa 40 meter papieren nalatenschap van deze groothandel in speelgoederen. Volgens de heer Simon, vierde generatie, is het aan de nalatig heid van zijn grootvader te danken - of te wijten - dat het archief er nog is. "Want hoe gaat dat? Op enig moment is de zol der vol en gooi je in één keer alles weg." Gelukkig is dat nu juist niet gebeurd. Met mijn neus boven een verkoopboek uit de jaren '30, stel ik mij voor hoe des tijds de vertegenwoordiger in zijn auto mobiel (een Spijker?) de speelgoedzaken langs ging en de bestellingen opnam. De ERELDLEED EN Kindervreugd prijzen van de artikelen maken het mij mogelijk de handelsrelaties door de tijd heen te kwantificeren. De acht meter bedrijfsarchief Simon die berust in het gemeentearchief, is ontsloten met een gedrukte inventaris, voorzien van een inleiding over de geschiedenis van de onderneming en een stamboom van de familie (BA 30). Maar er is nog meer. Het complete leveranciersarchief uit de periode 1912-1956, alfabetisch geor dend op naam, bevindt zich in een ande re openbare bewaarplaats, de Deventer itfüKsata musea. Op zoek naar de krenten in de pap - poppen en hun kleding - vond ik aanknopingspunten tussen de stopwol, veiligheidsspelden, theezeefjes. Of het nu gaat om het monsterboek met foto's van het assortiment van de Gebr. Simon uit de jaren '30 of de St.-Nicolaas-ver- kooplijst uit 1914 van speelgoedhande laar op Nederlands Oost-Indië P. Out, uit Zaandam: de keuze in outfits van poppen bevat altijd een Volendammer-, Urker- of Markerdracht, aangeduid als 'Hollands'. Ook de Scheveningse vissersvrouw duikt meerdere malen op, onder meer op een verlotingslijst van ruim 500 poppen bij een poppententoonstelling in Dordrecht in 1904. juni 2000 werk in uitvoering In alle andere speelgoedbrochures die ik zag, is 'de bruid' voorradig. Want de bruidsjurk blijkt ook voor poppen een veel verhandeld kledingstuk. Het Gebr. Simon-archief levert ook erf goed op van een Nederlandse poppenfa- brikant, 't Poppenrijk te Steenwijk. Deze firma had direct na de oorlog een stevige positie gekregen op de speelgoed- markt met zijn Wildebraspoppen. Lezer, staakt het zoeken naar het papieren erf goed van de fabrikant: het bedrijf inclu sief het archief is in 1976 geheel afge brand. Toch kan men een tijdbeeld schet sen van 't Poppenrijk via het bewaard gebleven bedrijfsarchief van de collega concurrent uit dezelfde branche. Terug naar Gebr. Simon, speelgoed handelaar uit Zwolle, die anno 2000 nog steeds bestaat met de vierde generatie aan het stuurrad. De familie zelf bezit puzzelstuk nummer 3 van het bedrijfsar chief, enkele stukken met emotionele waarde. Bijvoorbeeld twee albums met foto's van het assortiment. De tweede generatie Simon heeft deze foto's zelf gemaakt, ontwikkeld en afgedrukt om streeks 1935. De ruim 80-jarige heer Simon, van de derde generatie, vroeg ik commentaar bij het doorbladeren van de monsterboeken van zijn vader. Wat bete kenen die cijfer-letter combinaties bij de prachtige kleurenplaten van puzzels? Meneer glunderde en vertaalde moeite loos deze code in harde Nederlandse gul dens en centen. 'Dat zit er nu eenmaal in', verontschuldigde hij zich. Op mijn vraag of de decodering op schrift ston den, antwoordde hij ontkennend. Natuurlijk niet, het zit in zijn hoofd; de codes waren geheim! De consequentie hiervan is dat het nageslacht in de toe komst lang zal moeten puzzelen op deze geheimtaal met de andere onderdelen van het bedrijfsarchief in Deventer en Zwolle bij de hand. Pas dan kom je te weten hoeveel een bepaald stuk speel goed kostte in het Interbellum. Wat levert zo'n speurtocht naar bedrijfsarchieven van poppen en haar kleding nu op? Ten eerste dat een com pleet handelsarchief de tand des tijds heeft doorstaan. In de tweede plaats is er contact tot stand gekomen tussen de Zwolse bedrijfsarchiefvormer en Deven ter en Zwolse beheerders. Ten derde: vele kinderen kunnen met dit materiaal aan de slag en bijvoorbeeld een werkstuk schrijven over het alledaagse speelgoed van vroeger. Om kennis te krijgen van de materiële cultuur van weleer kunnen er lespakketten worden samengesteld. Tot slot is er een archiefgebruikster die deze 'mission toys story' heeft afgerond en goede hoop heeft dat zij meer speelgoed- handelarchieven zal vinden. I 23 Door Hélène J.M. Winkelman* Bij miniatuurtreinbezitters - overwegend mannen - ligt hun jeugd opgetast op zolder. Het zal hen goed doen, dat het kilometers lange archief van de Nederlandse Spoorwegen voor de komende eeuwen onlangs is veilig gesteld bij Het Utrechts Archief. Dit bedrijfsarchief herbergt foto's en tekeningen die nu voor een ieder gratis raadpleegbaar zijn. Maar hoe zit het met de service aan het vrouwelijk deel der natie? Kan zij haar jeugd terughalen met behulp van het archiefwezen? Fotoboek Een Zwolse zaak Wouter F. Renaud schreef een boek over Wereldleed en Kindervreugd. Speelgoed voor de Nederlandse markt, 1860-1960 dat in 1999 verscheen bij het Nederlands Openluchtmuseum en Stichting publikaties Gemeentemusea Deventer (ISBN 90-70300-21-4). Het witte pakhuis (2e van links) in de Wolweverstraat was een eeuw de bedrijfshuisvesting van gebr. Simon in de Wol weverstraat te Zwolle. \§P&!gö,ed ix>or de Medèriandse markt, 1860-^1960 wouter F. Renaud Altijd voorradige bruid lb-JuX3TT55ff TaddTbor Peter EoliZnd.rtn Hollander rracirtfroi dautoch-hoil.Grenze ij*3l.7erp8elcun6» unversichert. -ZeAlcngr Ssase geeen Dokunente ilbor AnstJerdanuscbt 0tntbr fc-v -!,«•, jatoy Wrf'""-'? Uit deze leveranciersbrief is te lezen dat een 'Hollander' en 'Hollanderin' zijn geleverd. 22 archievenblad Brievenhoofd van 't Poppenrijk uit 1948. Geheimtaal Zelfs Ken, de boyfriend van Barbie van Mattel, werd in 1964 in de Hollandse dracht gestoken. (Privé collectie Mad Mod; Urkermannen; souvenierpopje Ken in Holland. Foto op karton met laken-applicatie) 16 September w 48. De fa. Gebr. Simon, '.V'olweverotraat I-op pen Toys story /•■volle Litho uit De Kleine Bazar (Amsterdam; Seyffardt's Boekhandel 1870) Wetenschappelijk medewerkster bij het NEHA en bezig met een promotieonderzoek naar de bedrijfstak speelgoedhandel 1960-1984. Dit artikel is een bewerking van een lezing gehouden op 22 januari 2000 in het Rijksarchief Overijssel voor de Nederlandse Kostuumvereniging. Met dank aan Wouter Renaud (Nederlands Openluchtmuseum, Arnhem), Nynke Sphar van der Hoek (Blik- en Speelgoedmuseum, Deventer) en de familie Simon (Gebr. Simon Speelgoed, Zwolle) voor het verlenen van toegang in hun archieven en documentatie. juni 2000 archievenblad I

Archievenblad | 2000 | | pagina 11