OOO0#©0O©O©O E-TERM Uit de pers Museum en onderwijs: bruikbare tips voor de archieven nieuws uit het veld Word redacteur van het Archievenblad en draag bij aan het maandelijhs leesplezier van al uw collega's in Archievenland! De initiatiefgroep Musea en onderwijs is spontaan opgericht door vertegenwoor digers van musea en scholen, omdat zij de tijd rijp vonden voor fundamentele verbete ring van de onderlinge rela ties. Zij wil de partijen nader tot elkaar brengen. Maar musea en onderwijs leven in gesloten culturen, zij koeste ren verkeerde verwachtingen van elkaar, er is onvoldoende informatie-uitwisseling, er zijn organisatorische belemmerin gen en er is een gebrek aan financiële middelen om veran deringen door te voeren. 'Komt mij bekend voor', zul len de deelnemers aan de stu diedag "Archieven en onder wijs" ongetwijfeld denken. Deze studiedag, die de KVAN vorig jaar op 22 april organi seerde, bracht de relatie tussen archief en onderwijs in kaart. Wellicht kunnen medewerkers externe dienstverlening en educatief medewerkers profijt hebben van de tips in het boek 'Museum en onderwijs, erva ringen en handreikingen voor museumbezoek door primair en voortgezet onderwijs'. Het organiseren van educatieve activiteiten en het begeleiden van schoolklassen vereisen een specifieke aanpak. Dat geldt niet alleen voor musea, maar ook voor archieven. Het boek bevat een checklist voor de school docent en een checklist voor musea om het onderwijs beter te bedienen. Folder 'Op reis door de tijd' De folder 'Op reis door de tijd - Wegwijs in het archief' is bedoeld voor potentiële be zoekers van archieven. De fol der verleidt mensen eens een bezoekje te brengen aan een archief. Met sprekende voor beelden van onderzoek naar de historie van huis of familie maakt de folder reclame voor het archief. De folder 'Op reis door de tijd' is goed op zijn plaats in de bibliotheek of het gemeentehuis. 8 U kunt de folder gratis bestellen (per 125 stuks) bij het bureau van de KVAN. U betaalt slechts de verzendkosten. Een van de uit komsten van het DLM-forum'99, op 18 en 19 oktober in Brussel, is gericht op het stimuleren van de ontwikkeling van E-TERM (European training programme on electronic documents and records management). Ervaringen van een aantal opleidingen uit verschillende landen op het terrein van de archiefvorming en het beheer van elektronische documen ten zijn in Brussel uitvoerig besproken. Al eerder had een aantal archiefopleidingen be sloten de krachten te bunde len en een gemeenschappelij ke onderwijsmodule te ont wikkelen, E-TERM, dat als kernprogramma kan dienen in de diverse aangesloten landen. Een opzet die een nadere uit werking in nationale varian ten uitdrukkelijk open laat. Onderwijsinstellingen die sa menwerken in dit project zijn gevestigd in Portugal, Finland, Groot-Brittannië, Italië, Duits land en Nederland. De Ar- chiefschool in Amsterdam coördineert het project. Dankzij toekenning van subsi die van de Europese Unie (Leonardo Fonds) is onlangs een begin gemaakt met de uit voering van het plan. Op 14 april is in Amsterdam het officiële startsein gegeven; het project loopt tot eind 2001. De voornaamste produc ten van het project zijn leer middelen, casestudies en een 'open leeromgeving' waarbin nen verschillende didactische werkvormen passen, zoals 'dis tant learning'. nieuws uit het veld De troost begint bij snackbar Verhage. Eigenaar Dennis van der Drift, type mooie jongen met paardenstaart, heeft voor iedereen een woordje. 'Joh, ligt je keuken er nou al in?' Veel klan ten gaan ervoor zitten. Drie dagen ach tereen komt rond lunchtijd een groot moeder met haar kleinkind in een buggy. Ze koopt één frikadel en samen eten ze die heel langzaam op. Dennis van der Drift is twee dagen het gemeentearchief van Rijswijk in gedo ken. Hij werkt aan een map met histori sche foto's van vliegveld Ypenburg. Voor in de zaak, dan mogen de klanten blade ren. 'Ik denk dat het belangrijk is dat je de mensen hun geschiedenis geeft', zegt hij. 'De grond onder hun voe ten.' IN MEMORIAM Eric R. Ooijevaar \9H - 2000 Eric Ooijevaar hield van herden ken en seinde vorig jaar dan ook menigeen in: houd 1 juli a.s. vrij, dan vier ik mijn 25-jarig ambtsjubileum, een feest waarvoor hij ook alle sta giairs wilde uitnodigen aan wie hij ooit paleografielessen had gegeven. Dat feest is er niet gekomen. Eind april 1999 openbaarde zich bij Eric een ern stige ziekte die zich er niets van aan trok dat betrokkene nog maar 46 jaar oud was, een jonge echtgenote had, en twee zoontjes, die, net als hun vader, dol zijn op treinen en treintjes. Op een bewonderenswaardige wijze gaf Eric weerwerk, vocht terug en bleef optimistisch. Tussen de kuren door bleef hij op zijn werk bij het Algemeen Rijksarchief verschijnen. Aanvankelijk oogde hij nog kerngezond, maar toen de kuren hun rigoureuze, en naar later bleek vergeefse werk deden, was hem zijn lijden aan te zien. In 1974 begon Eric als stagiair bij het Haags Gemeentearchief. Een jaar later trad hij gediplomeerd en wel in dienst van het Algemeen Rijksarchief. Van de vele werkzaamheden die hij daar heeft verricht, had vooral het werken aan tentoonstellingen zijn voorkeur. Ook het geven van spoorwegcursussen en het werken op de afdeling Kaarten en Tekeningen deed hij met grote inzet. De belangen van zijn collega's behar tigde Eric als lid van de Onderdeels commissie, waarbij hij de aandacht trok door zijn ludieke en succesvolle wijze van stemmenwerven. In de studiezaal leefde hij zijn drang tot behulpzaamheid aan de bezoekers uit en stond ze met raad en daad en vooral ook met humor bij. Maar zelfs een optimist en vechter als Eric redde het niet. De verjaardag van zijn zoon Casper op 21 februari wilde hij nog graag meemaken. Dat was hem gege ven. Vele mensen stonden hem nabij, maar allen moesten hem laten gaan. Op maandag 28 februari 2000 overleed hij, op vrijdag 3 maart is hij begraven. Niemand die hem kende, zal hem verge ten. Alle medewerkers van het Algemeen Rijksarchief en velen daarbuiten wensen Marion, Casper, Arnout en andere nabe staanden troost toe met de verzekering dat Eric bij al zijn collega's herinnerd zal blijven als een loyale, onbaatzuchtige, gezellige en humorvolle man, die tot in lengte van jaren gemist zal worden. Jesserun onderscheiden De voormalige voorzitter van de Raad voor Cultuur, Jan Jesserun, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Jesserun ontving de onderscheiding uit handen van staats secretaris Van der Ploeg tijdens het sym posium 'Ruimte voor cultuur', dat ter gelegenheid van het afscheid plaatsvond op 10 maart jl. Jan Jesserun heeft zitting in diverse besturen, waaronder de Raad van Toezicht op het Nederlands Audiovisueel Archief. Zijn opvolgster is mw. mr. W. (Winnie) Sorgdrager. Professor Reverting Buisman Dr. F. Keverling Buisman, sinds 1987 rijksarchivaris in de provincie Gelderland, is benoemd tot bijzonder hoogleraar in het Oud-vaderlands Recht aan de Universiteit van Amster dam. Een leerstoel, in het leven geroe pen door de Stichting tot Uitgaaf der Bronnen van het Oud-vaderlands recht, die is ondergebracht bij de Faculteit der rechtswetenschappen en de Faculteit der Geesteswetenschap pen. Op 30 maart aanvaarde Frank Keverling Buisman zijn hoogleraars ambt openlijk door het uitspreken van een rede, getiteld 'Maar het is geen landrecht', die de toehoorders een rondgang bood langs de oudste gewes telijke en regionale rechtsregels. In ons land bleven de landrechten tot in de Bataafse tijd gehandhaafd. Tot nu toe trokken de oudste rechtsbronnen, daterend uit de middeleeuwen, de meeste aandacht van diplomatici en rechtshistorici. In zijn rede pleitte Keverling Buisman voor meer onder zoek naar rechtsbronnen uit een latere periode: was de rechtsverscheidenheid in de Republiek werkelijk zo groot als wel wordt voorgesteld? 2000 Dat uw lijfblad de afgelopen jaren kon uitgegroeien tot een pro fessioneel en plezierig leesbaar vakblad is mede te danken aan de inzet van onze redacteuren. Achter de schermen en met veel enthousiasme zorgt het redactieteam voor dit maandelijks leesplezier. Door het afscheid van enkele redactieleden is dit team helaas behoorlijk uitgedund. De redactie is dus op zoek naar een even enthousiaste vervanging. Te koop in de boekhandel. Prijs: fl. 25,- ISBN 90-5350-9341-3 archievenblad mei 2000 Bent u een -al of niet jong en al of niet aanstormend- talent met een goede neus voor wat zich in Archievenland en verwante buurlanden afspeelt? Kom dan ons redactieteam versterken! Zelf artikelen schrijven is niet altijd nodig; contacten opbouwen en onderhouden met auteurs wel. Salaris kunnen wij niet bieden, wel eeuwige roem, onkostenvergoeding en een kennismaking met andere vakgebieden waarvan u ook in uw werk zult profiteren. Wij vergaderen tien maal per jaar in Amsterdam. Mail of bel eens met de hoofdredacteur, zij geeft graag informatie. Redactie Archievenblad, tel. (020) 462 77 27. bureau@kvan.nl Uit: M magazine NRC Handelsblad 1 april 2000 Jan H. Kompagnie mei 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 4