U I Diva all stfiMoer.' Restauratoren Register tan start Archieven in de etalage Stuurgroep besluit tot 'schilconstructie' voor Persoonsgegevens Archieven in Friesland op Internet nieuws uit het veld Geen onderzoek dus, maar een nieuw uitgangspunt, namelijk de be staande situatie en vervolgens een struc tuur ontwerpen die deze respecteert, met daar bovenop een constructie die dat alles met elkaar verbindt en die van bui ten af, voor het publiek, als 'één loket' toegankelijk is. Voor dit voorstel ver wacht DIVA een breed en sterk draagvlak in archievenland te kunnen genereren. Dat er inmiddels enkele bekende genealo gische systemen 'in de lucht' zijn is geen nieuws. Verder beschikken de meeste pro vincies op dit moment over digitale archievenoverzichten of zijn daar mee bezig. Wat een verspilling om al die bestaande, of lokaal nog te ontwikkelen systemen om te bouwen tot een centrale database! Pragmatischer en zeker kosten besparend is het idee om ze in stand te houden maar wel digitaal aan elkaar te koppelen. Wie straks - op het Internet - zoekt naar wat voor gegevens dan ook, krijgt dan alleen te maken met de genoemde 'digitale schil' die op basis van de gestelde vraag in de onderliggende databases op zoek gaat. De structuur van zowel de schil voor persoonsgegevens als die voor archievenoverzichten zal iden tiek zijn. Ook voor beeldmateriaal of wat voor materiaal dan ook kan er een schil komen. Eigenlijk zijn de mogelijkheden onbeperkt. De schilconstructie is dus de De volgende stap is te bepalen hoe de gegevensstructuur in die digitale schil er uit zal zien. Dat betekent: het ontwikkelen van een functioneel model waarmee de persoonsgegevens eenduidig zijn op te vragen; vaststellen hoe de communicatie bij de bestaande systemen technisch is opgebouwd en wat daaruit is te destilleren om in de schil te gebruiken. Toch een onderzoek dus, dat acht weken zal duren en start op het moment dat DIVA het groene licht krijgt vanuit 'het veld' om hiermee aan de slag te gaan. Wanneer de resultaten uit dit onderzoek bekend zijn, wordt in een stappenplan duidelijk op welke wijze die resultaten zullen leiden tot het ontwikkelen van de digitale schil. Dat groene licht wil DIVA graag krijgen op een startconferentie op 27 april jl. waar vertegenwoordigers uit het veld 'breed' waren uitgenodigd. Niet alleen om te beslissen over een concrete projectformu lering, maar zeker ook om financiële mid delen toe te zeggen, zowel voor de bouw als voor het toekomstig onderhoud van de digitale schil. Alleen een breed en sterk draagvlak garandeert het succes van dit project. Wordt vervolgd! SS De belangrijkste doelgroepen zijn de historici en de 'sneupers' die met name in stamboom- en omgevingsonderzoek zijn geïnteresseerd. Digitaliseren maakt ar chieven voor een breder publiek toegankelijk. De site bevat informatie over het archiefwezen in het algemeen en het Friese in het bijzonder; algemene informatie per deelnemende instantie, een kort historisch overzicht en een overzicht van aanwezige archie ven. Binnen twee jaar zijn ook alle ar chiefinventarissen er op te raadplegen. nieuws uit het veld Het Restaurato ren Register is en kele jaren geleden opgezet om te kun nen voldoen aan de toenemende vraag van zowel musea, archieven als parti culieren naar pro fessionele, gekwali ficeerde restaurato ren. Het ICN onder kende samen met andere instellingen al vroeg het probleem van een objectief antwoord op deze vraag. Ook omdat een individuele restaurator moeilijk is aan te bevelen zonder afbreuk te doen aan de beroepsgroep als geheel, werd besloten tot het opzetten van dit register. Hiervoor werkten vertegenwoordigers van ICN, VeRes (belangenvereniging van restaura toren), de Stichting Landelijk Contact van Museumconsulenten en de Neder v -trl landse Museumvereniging samen. Van meet af aan was het de bedoeling dat het register zich zou verzelfstandigen. Met de overdracht aan de Stichting Restau ratoren Register is dit een feit. De initië rende instanties zijn vertegenwoordigd in het nieuwe stichtingbestuur. Het register heeft een onafhankelijke sta tus; het is geen belangenvereniging. Iedereen die beroepsmatig werkzaam is als restaurator kan zich aanmelden voor opname. Een commissie beoor deelt de aanmeldin gen onder meer op scholing, expertise en praktijkervaring en uitgevoerde werkzaamheden aan de hand van reglementair vast gestelde criteria. Restauratoren die voldoen aan de criteria van de beoorde lingscommissie, betalen een bijdrage van 125 per jaar. Op internet zijn de regis- tergegevens gratis beschikbaar. TANAP ontvangt vijf miljoen j Vanuit het zogeheten HGIS budget krijgt het project TANAP (Towards a New Age of Partnerschip) bijna 5 miljoen sub sidie, gespreid over een periode van vier jaar. TANAP is een internationaal cultu reel en wetenschappelijk samenwer kingsproject van de Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Doel van TANAP is kennis te ver groten over het unieke gemeenschappe lijk erfgoed van Nederland en dertien landen in Afrika en Azië en hiertoe de onderlinge samenwerking te vergroten. Bijvoorbeeld door de ontsluiting van de VOC-archieven. De HGIS bijdrage aan het project is bestemd voor cultuurbe houd. In 1997 werd het HGIS cultuurpro gramma gecreëerd voor culturele projec ten die het buitenlandbeleid en het inter nationaal cultuurbeleid beter integreren. HGIS staat voor Homogene Groep Internationale Samenwerking. Eind maart werd het rapport 'Archieven in de Etalage' gepresenteerd, dat een verslag van de projectuitvoering bevat en aanbevelingen voor toekom stig beleid. Het project heeft zich vooral gericht op de functie van cultureel erf goed en de verbetering van de dienst verlening. Om goed te kunnen inspelen op algemene maatschappelijke ontwik kelingen en vooral op de vraag van de maatschappij, is het noodzakelijk dat archieven hun publieksfunctie uitbrei den. Archiefdiensten moeten in de toe komst primair gericht zijn op de exploi tatie, het dienstbaar maken van de collectie aan een breed publiek, waarvoor verdere digitalisering van archieven een voor waarde is, zeker met het oog op de edu catieve mogelijkheden ervan. Het rap port formuleert een aantal aanbevelin gen, waaronder het stellen van kwali teitseisen aan archiefbeheer en dienst verlening. Daartoe zijn schaalvergroting en samenwerking tussen archiefinstel lingen en andere erfgoed- en documen- tatie-instellingen onontbeerlijk. Daarnaast suggereert het rapport om het beheer van overheidsarchieven onder te brengen bij particuliere organi saties, terwijl de archieven eigendom blijven van de overheid. Hierbij gelden wel strenge voorwaarden voor kwaliteit van beheer en de toegankelijkheid. 7 NIEUWS In het vorige bericht over Generieke Database persoonsgegevens (GDP) was er sprake van een onderzoek naar de architec tuur van de GDP, waarin vooral de mogelijk heid van uniforme ontsluiting van persoons gegevens in een nieuwe, centrale database zou worden onderzocht. Onlangs nam een werkzamer optie de plaats van dit idee in en besloot de stuurgroep verder te gaan met de ontwikkeling van een 'digitale schil'- constructie. Waarom deze constructie en wat houdt zij in? oplossing om alle systemen te handhaven en het publiek toch uniform te kunnen bedienen! DIVA, Cruquiusweg 31 te Amsterdam Tel. (020) 462 77 22. Fax (020) 462 77 20 diva@divakoepel.nl Van groot belang in de ontwikkeling van de digitale schil in de archiefsector, is de inbreng van de vereniging DEN, de samensteller van de Netwijzer Cultuur. Ook de Netwijzer is immers een schil! Kijk op de DIVA website voor een interview met DEN-directeur jos Taekema: "Als elke culturele erfgoedsector een eigen schil ontwikkelt, kunnen die elk op zich weer een plaatsje krijgen in de Netwijzer Cultuur. Voor een algemene digitale ontslui ting van het culturele erfgoed in Nederland is ieders inbreng onontbeerlijk." www.divakoepel.nl Officieel in gebruik geno men op 14 februari is het FriesArchiefNet een geza menlijke website van de Friese waterschappen, bij na alle Friese gemeenten en de provincie. Via de site krijgt de bezoeker toegang tot informatie uit alle Friese openbare (overheids)archie- Welkom op het FriesArchiefNet ven en hun collecties (20 jaar en ouder). FriesArchiefNet wil vooral de bekendheid en het gebruik van alle historisch belang rijke archieven vergroten. www.friesarch iefnet. n l het veld Voor wie een professionele restaurator zoekt zal het voortaan een koud kunstje zijn om die - op het Internet of telefonisch - in het Restauratoren Register te vinden. Het is een initiatief van onder meer het Instituut Collectie Nederland (ICN). De nieuwe Stich ting Restauratoren Register zal het register exploiteren uit jaarlijkse bijdragen van res tauratoren die er in zijn opgenomen. Bij de start in februari waren dat er al zo'n 130. 3 N.KCipKliftl(»lira<ini Mfllllf r ■f... Jé.. -.f., Ha R'suu«"w*R O ESTAURATORENn IV REGISTER wat waarom informatiebron voor het cultuurbehoud organisatie hoe zoeken aanmelden site map At—u—- S ,T:. AtinuoMMutaM Info: Stichting Restauratoren Register Tel. (020) 305 46 89, Marjolein van der Klooster (uitsluitend op maandag) www.restaurator.nl Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Maart 2000 Van het Ministerie van OCenW kwam de opdracht tot het project Herziening van het Archiefbestel met als doel een beeld te krijgen van de consequenties van de fusies van rijks-en gemeentearchieven voor het totale archiefbestel. Het project wil discussie en overleg bevorderen voor een meer publieksgericht archiefbestel.. Frieda van Diepen-Oost was projectleider. 'Archieven in de etalage': www.minocw.nl/cultuur mei 2000 archievenblad 1

Archievenblad | 2000 | | pagina 3