18 24 Li Li Fragmenten van een werkweek Li Nieuws uit het Veld LI Fragmenten van een werkweek L_5 Noot van de redactie L_6 Nieuws uit het Veld L31 Column [32 Literatuur colofon l±2 NVBA Nieuws [46 Agenda lis Elke handeling telt. Archiefdiensten en de Wet Bescherming Persoonsgegevens 124 Leuk Lastig. I3i Uit balans [40 4 noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofd redacteur a.i.), Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Literatuurbijdragen en/of te recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18,2012 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S Het dagboek van Adelheid Feryn Binnen- en Buitenlandse evenementen |1Q Een Beeld van een beroep. Wie wil er ruilen met de Archivaris? KVAN Studiedag: Agnes Jonker [12 De balans tussen zorg en toezicht. Rijksinspectie nieuwe stijl Juridische Zaken: Rob Kramer Juridische Zaken: F.C.J. Ketelaar Bewerking van architectenarchieven Werk in Uitvoering: Marjanne Kok Column: Max Beekhuis Vaste Rubrieken |32 Literatuur: Recensies Signalementen KVAN Nieuws |4Q Verenigingsnieuws [46 Agenda archievenblad mei 2000 P G A V E Een Beeld van een beroep. Wie wil er ruilen met de Archivaris? Door Agnes Jonker Zijn archivarissen tevreden over het werk wat zij doen en kunnen zij de veranderingen die er de komende jaren gaan plaatsvinden wel bijbenen? En hoe kijkt de buiten wacht eigenlijk tegen deze beroepsgroep aan? Antwoorden op deze vragen hoopte de KVAN te krijgen uit het onderzoek van het SCO-Kohnstamm Instituut Een samenvatting van het uiteindelijk rapport als voorproefje. De balans tussen zorg en toezicht. Rijksinspectie nieuwe stijl Door Rob Kramer Primair is goed archiefbeheer natuurlijk een zorg van de overheid zelf. De grootste uitdaging bij archiefwettelijk toezicht op de overheidsarchieven is om èn goed zichtbaar en bovendien zichtbaar effectief, maar ook zo beperkt mogelijk te zijn. De Rijksarchiefinspectie zoekt hierin een balans. Wat is haar visie en hoe pakt zij dat aan? Elke handeling telt. Archiefdiensten en de Wet Bescherming persoonsgegevens Door F.C.J. Ketelaar Zoals het er nu naar uitziet treedt per I spetember a.s.deWet Bescherming persoonsgegevens in werking en wordt de Archiefwet 1995 met een nieuw artikel 2a aangevuld. Wat betekent dit voor het beheer van archiefbewaarplaatsen die onder de archiefwet vallen? En op welke manier krijgen categoriale archiefbehe- rende instellingen, bedrijfsarchieven en registratuur hiermee te maken? Een toelichting. Leuk Lastig. Bewerking van architectenarchieven Door Marjanne Kok Bij veel archiefdiensten ligt waarschijnlijk nog ergens zo'n branchevreemd archief waar iedereen met een boogje omheen loopt: grote blauwbedrukte bladen, af brokkelende calquels, kokers met roestende deksels, kortom een architectenarchief. Leuk om te krijgen, las tig om te bergen en te bewerken. Hoe lastig weten ze maar al te goed in het Nederlands Architectuurinstituut. Aan het jaarverslag van de KVAN, dat op de onlangs gehouden vergadering aan de leden werd voorgelegd, is dui delijk af te lezen dat de beroepsvereniging zich in tal van opzichten heroriënteert. Nu liggen termen als 'nieuw' en 'verandering' nogal voor de hand wanneer je flink de aan dacht wilt trekken, maar we moeten de zaken toch echt serieus nemen.Allereerst is er voor de vereniging de nood zaak om kritisch de eigen posi tie en doelstelling te bezien in relatie tot de koepelorganisa tie DIVA. Het bevorderen van beroepsbelangen en de bevor dering van de professionele deskundigheid van de archiva ris geven in dat opzicht een aanpassing van de doelstelling weer. Daarnaast is tegelijkertijd de doelgroep van de vereni ging tegen het licht gehouden. Door ontwikkelingen in het werkterrein en het vakgebied is de traditionele afbakening van de beroepsgroep niet langer meer vanzelfsprekend. Zeker, de kring van gediplo meerde archivarissen die tradi tioneel de achterban vormden van de vereniging, kan nog steeds rekenen op verdediging van het beroepsbelang en bevordering van de professio nele deskundigheid. Maar de vereniging heeft uitdrukkelijk een bredere groep in het vizier waarvoor zij wil gaan optreden, beroepsbeoefenaren die een breder maatschappelijk veld vertegenwoordigen dan alleen de overheid en die in de uitvoering van hun werkzaam heden een scala van specialisa ties beheersen. De criteria voor een individueel lidmaat schap van de vereniging zijn dan ook verruimd. Het Archievenblad heeft de laatste jaren al een voorschot genomen op de stappen die nu formeel zijn gezet. Het blad gaat door op die weg en blijft de ontwikkelingen op de voet volgen. De gevarieerde wereld die archief heet, daarvoor is dit blad het medium. archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2