«te «te §es j: 'edei>j, S&& Im KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen Nederland Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Tel. (020) 462 77 27 KVAN-Agenda 2000 Rapport "Het beroepsbeeld van de archivaris" In opdracht van de KVAN verrichtte het SCO-Kohnstamm Instituut van de Universiteit van Amsterdam een onderzoek naar het beroepsbeeld van archivarissen in het open baar archiefwezen in Nederland. Het werd gepresenteerd tijdens de KVAN-studiedag 18 november 1999 (Zie ook het artikel op pagi na 10, "Een beeld van een beroep"). Het rapport geeft een beeld van drie aandacht- gebieden, te weten: de verwachtingen van de omgeving ten aanzien van het archiefwezen: te verwachten ontwikkelingen in het archiefwe zen in de nabije toekomst en de verwachtingen die archivarissen koesteren ten aanzien van zichzelf en de toekomst. Almanak 2000 is verschenen! De nieuwe editie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen is verschenen. De Almanak is een makkelijk naslagwerk voor een ieder die werkt in een archief of betrokken is bij archiefbeheer. De nieuwe editie is volledig geactualiseerd, met een heldere vormgeving en een logische indeling van instellingen. Bovendien is de Almanak uitgebreid met een nieuw register op plaatsnamen met het oog op het gemak van de gebruiker. De registers op namen van personen en instellingen blijven uiteraard bestaan. Archieven in beweging Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie Een aantal archieven van het NIOD zal de komende jaren NIET ter beschikking zijn, omdat zij worden bewerkt door de Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten. De CAS maakt nieuwe toegangen waarbij rekening wordt gehouden met het digitaal ter beschik king stellen van de inventarissen. Specificaties vindt u op www.oorlogsdoc.knaw.nl onder Collecties. Gemeentearchief Nijmegen Vanaf 17 juli t/m 18 september is het Gemeentearchief Nijmegen gesloten, omdat het verhuist naar de overzijde van de Mariënburg. Ook telefonische en schriftelijke verzoeken zullen niet worden behandeld. Ter inzage: Selectielijsten Tot 10 mei 2000 liggen de volgende (con cept) selectielijsten van PIVOT met bijbeho rend rapport ter inzage bij de Rijksarchieven. Ministerie SZW over CTSV, het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen en de Sociale Verzekeringsbank over "Sociale verzekeringen" van 1940 tot 1997 Ministerie SZW over "Bezitsvorming" van 1940 tot 1994 Ministerie van SZW en EZ over de "Sociaal- Economische Raad" van 1970 tot heden Ministerie van Financiën over "Invoerrech ten en accijnzen" van 1945 tot 1962 Ministerie van Verkeer en Waterstaat over "Personenvervoer" van 1945 tot 1996 de Geschiedenisdagen 2000: confrontatie en manifestatie dagen Sinds de winter van 1998-99 werken zes grote landelijke organisaties verbonden met het vak geschiedenis aan een jaarlijks terugkerende plaats van samenkomst voor historisch Nederland: de Geschiedenisdagen. Iedereen die zich kan identificeren met geschiedenis is wel kom. De eerste Geschiedenisdagen vinden plaats op 17 en 18 november 2000 in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Het programma heeft inmiddels duidelijke contou ren. De eerste dag is gericht op de 'binnenkant': historici van velerlei pluimage onder elkaar. De tweede dag is een publieksdag rondom het thema 'Nederland in de Koloniën, de Koloniën in Nederland'. Met de Geschiedenisdagen stre ven we er naar de deelnemende geledingen met eikaar te confronteren en raakvlakken te benut ten. Tegelijkertijd richten we ons op een breder publiek en niet alleen op de vertrouwde eigen achterban. 'Buitenstaanders' spelen niet slechts als beoogd publiek een rol: we laten juist ook hen aan het woord. De bezoeker kan kiezen tus sen een scala van grote voordrachten, debatten, films en doorlopende kleinschalige workshops. Op de eerste 'geschiedenisdag' (17 november) geen abstracte navelstaarderij of bestuurlijk jar gon. De openingszitting moet hoofdvragen en uitdagingen van het vak aanreiken. Daarna vol gen workshops over onder meer: Wat verenigt en verdeelt het vak? Hoe versterken we de contacten tussen docenten aan universiteiten, HBO's, mid delbaar onderwijs en stimuleren we de kruisbe stuiving van archieven, musea en onderwijs? Herman Beliën presenteert zijn geschiedenisquiz in een vorm die tevens onze opvattingen over de historische canon in kaart brengt. Een beeldend kunstenaar, een 'oude muziek' specialist, en een schrijver vertellen hoe zij zich door de geschiede nis laten inspireren - wat verwachten zij van 'beroepshistorici'? In een debat over veranderen de werkomgeving van afgestudeerden komen vertegenwoordigers van zeer uiteenlopende sec toren komen aan het woord. Naast voordrachten en debatten zijn er work shops met creatieve voorbeelden van samenwer king en toepassingen van informatietechnologie, brongebruik in het onderwijs, en tal van andere thema's. Een stevig slotdebat mag vaststellen waar historisch Nederland nu staat - en voorstel len wat er voor een volgende ronde van de Geschiedenisdagen veranderd zou kunnen zijn. De tweede dag staat in het teken van de wisselwer king tussen Nederland en zijn voormalige kolo niën. 'De Oost' en 'de West' hebben de Neder landse geschiedenis en cultuur mede gevormd. Indonesië, Suriname en de Antillen staan centraal; voor hen geldt bepaald niet één model. De ope ning brengt publieke figuren uit politiek en litera tuur van deze drie regio's: zij geven hun visies op thema's als dekolonisatie, migratie, culturele ver wantschappen. Een volgende sessie stelt de vraag naar de plaats van de koloniën in ons 'Nationaal Geheugen': waarom heeft Nederland eigenlijk geen museum voor de historische en artistieke koloniale erfenis - of verdienen de verschillende koloniën hun eigen museum? Daarna de ervarin gen van betrokkenen bij de gang naar onafhanke lijkheid van Suriname uit de Nederlandse politiek. Een voorlaatste grote sessie bekijkt de relatie tus sen Nederlandstalige literatuur en de voormalige koloniën. Een panel debatteert ten slotte over de vragen waarmee de ochtend begon. Daarnaast staat een doorlopend programma met films en documentaires; een reeks interviews met deelne mers aan de debatten en voordrachten; een sessie over de specifieke problemen van de Molukken; een 'koloniale' variant van de geschiedenisquiz en een gevarieerd aanbod van workshops, veelal geboren uit samenwerking tussen musea, archie ven, en het onderwijsveld. Het programma is beide dagen opgezet volgens het 'festival' model: de deelnemers bepalen hun eigen traject langs de parallelle activiteiten. De hal dient als centrale ontmoetingplaats, met naast de cateringvoorziening ook ruimte voor tentoonstellingen en stands. 'Netwerken' - maar ook gewoon een oude bekende opsnorren - kan via een digitaal prikbord; hoewel u ook zonder dit hulpmiddel genoeg gesprekspartners zult tref fen. Voor de 'overblijvers' en andere belangstel lenden wordt op vrijdagavond gedacht aan een programma met verschillende keuzeonderdelen. Nieuw Redactieadres Archievenblad Houd het Archievenblad op de hoogte! 40 41 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Ook berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Nieuw adres m.i.v. 2000: Marieke de Haan Myra Maij Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 I I mei: SPArc excursie naar Kerncentrale Dodewaard juni: studiedag AVA 21 26 september: 14e ICA congres in Sevilla 29 september: SPArc studiedag Registratie particuliere archieven in Theater Instituut Nederland 17/18 november: Geschiedenisdagen in Koninklijk Instituut voor de Tropen november: excursie PROA naar chemieconcern DSM in Heerlen o.v.b. voorjaar 2001 een meerdaagse excursie naar Berlijn 'Het beroepsbeeld van de archivaris: zelfbeeld en omgevingsbeeld', fl. io,— te bestellen bij het KVAN bureau Of op Internet: www.kvan.nl/nieuws Prijzen 2000 Almanak van het Nederlands Archiefwezen Leden KVAN: krijgen de Almanak gratis toegestuurd Leden NVBA: fl. 35,— (o.v.v. lidnummer NVBA) Abonnement: fl. 35,— per jaar Los exemplaar: fl. 47,50 Bestellingen: Bureau KVAN, fax (020) 462 77 28 of e-mail: bureau@kvan.nl Provinciale Archiefinspectie Noord-Brabant Vanaf 28 maart nieuw adres: Provinciehuis, Brabantlaan 1, Den Bosch Postadres: Postbus 90151, 5200 MC Den Bosch Tel. (073) 680 82 01. Fax (073) 680 82 02 e-mail: arcin@brabant.nl Federatie Stichts Cultureel Erfgoed Nieuw adres: Warmoesstraat 2, Utrecht Postadres: Postbus 10058, 3505 AB Utrecht Tel. (030) 234 38 80. Fax (030) 232 86 24 e-mail: fsce@erfgoed-utrecht.nl Internet: www.erfgoed-utrecht.nl Meer informatie bij PIVOT, Algemeen Rijksarchief: Tel. (070) 331 55 35, e-mail: erik.van.der.doe@ara.archief.nl. Ne' de derland kolonie" 17 18 n°vember 2000 Jeroen Duindam Info programma: Bureau KNHG, Tel. (070) 314 06 01. E-mail: knhg@knhg.nl www.knhg.nl yxi Redactie Archievenblad Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax (020) 462 77 28 e-mait: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Wilt u nieuwe, interessante of bran dende kwesties betreffende uw archief wereldkundig maken, dan kan dit in het Archievenblad. U kunt uw persberich ten, aankondigingen van presentaties, tentoonstellingen of andere informatie naar de redactie sturen. De deadline voor korte berichten is de eerste van de maand voor het Archievenblad dat de daaropvolgende maand verschijnt. archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 20