Haagse Schilders literatuur jaarboek Centraal Bureau voor Genealogie 1999, deel 53. A.J.A.M. Lisman, De buitenplaats Vreedenhoff aan de Vecht Jeroen Giltaij, Ruffio Rembrandt. Over een Siciliaanse verzamelaar in de zeventiende eeuw die drie schilderijen bij Rembrandt bestelde. Bas Blokker, Gijsbert van Es en Hendrik Spiering, Nederland in een handom draai. De vaderlandse geschiedenis in jaartallen. Haagse schilders in de Gouden Eeuw. Het Hoogsteder Lexicon van alle schilders werkzaam in Den Haag 1600-1700. Marietje E. Kuipers (bezorging), In de Indische wateren. Anske Hielke Kuipers, gezag hebber bij de Gouvernements marine (1833-1902) Ries van Rooijen en Huib Veldhuijsen, Vereeuwigd. 100 jaar markante IJsselsteiners. literatuur Signalementen Door Annabelle Meddens-van Borselen Den Haag, 1999. ISBN 90-5802-010-x. 298 blz., fl. 60,- (vrienden CB6 fl. 50,-) Het jaarboek van het CBG staat gro tendeels in het teken van het thema Genealogie en biografie. In een inleidend artikel bespreekt Bert Lever welke ele menten in een levensbeschrijving thuis horen. D.J. Noordam wijdt een artikel aan oral history voor genealogen en Jos van den Borne geeft een overzicht van mogelijkheden voor biografisch onder zoek bij het CBG. Vervolgens zijn biografieën opgenomen van Albert Houtman (1817-1871), distillateur te Schiedam en Delfshaven, de Arnhemse Maria Rietbergen (1844-1922) en de Groningse arts Romke de Waard (1863- 1940). Daarnaast zijn artikelen opgeno men over de oudste generaties van de adellijke familie Van Lynden en een por trettengalerij van de familie De Witt. Tot slot is een aardig artikel gepubliceerd over het werk bij de posterijen met aan wijzingen voor onderzoek naar per soonsgegevens. Het Museum voor Communicatie (PTT-museum) in Den Haag beschikt over microfilms met dienststaten van ptt-ambtenaren die tus sen 1820 en 1960 zijn geboren. Op de staten zijn gegevens over loopbaan en opleiding te vinden. Verloren Hilversum, 2000. ISBN 90-6550-173-8. 180 blz., fl. 70,50. Vreedenhoff is een van de mooiste buitenplaatsen langs de Utrechtse Vecht. Onderzoek in het huisarchief Vree denhoff, familiearchieven, notariële ar chieven van Amsterdam en het archief van de gemeente Loenen leverde materi aal op voor deze publicatie. Het boek behandelt de bouw, de restauraties aan zowel interieur ais exterieur en de bewo ners van het huis. De vele tekeningen en zowel oude als recente foto's geven een beeld van het leven op het landgoed in heden en verleden. Walburg Pers, 1999. ISBN 90-5730-083-4. 192 blz., fl. 49,50 De Siciliaanse vorst Antonio Ruffio (1610-1678) verzamelde eigentijdse schil derkunst. Hij gaf Rembrandt van Rijn, als enige Hollandse schilder, opdracht por tretten te schilderen van Aristoteles, Homerus en Alexander de Grote. Jeroen Giltaij reconstrueerde de gang van zaken aan de hand van brieven van kunstenaars aan Antonio Ruffio en boedelinventaris sen, die zich bij de familie in San Giorgio Italië bevinden. Tevens onderzocht hij de geschiedenis van de schilderijencollectie in de achttiende eeuw. Balans Amsterdam, 1999. ISBN 90-5018-439-1. 351 blz., fl. 29,90. Alle belangrijke momenten uit onze vader landse geschiedenis zijn in Nederland in een handomdraai, chronologisch op een rijtje gezet. Heel handig voor iedere archiefon derzoeker die snel wil weten of controle ren wanneer specifieke personen uit het verleden leefden of wanneer bepaalde gebeurtenissen plaatsvonden. archievenblad in de Gouden Eeuw Het Hoogsteder Lexicon van alle schilder* werk/aam in Den Haag Waanders, Zwolle. ISBN 90-4009-2958. 374 blz., fl. 85,- Het lexicon van Haagse schilders bestaat uit drie delen. Het eerste deel bevat arti kelen over het sociale leven in Den Haag in de 17de eeuw. Daarna volgt een over zicht van de schilderkunst in Den Haag en de Haagse kunstmarkt. Rijke burgers, Walburg Pers, Zutphen, 1999. ISBN 90-5730-082-6. 448 blz., fl. 79,50 Na zijn opleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam begon A.H. Kuipers als 15-jarige jongen zijn loopbaan bij de marine in Nederlands- Indië. Opklimmend tot de hoogste ran gen, hield hij in de jaren 1857-1859 als Nederlandse gezaghebber een dagboek bij. Niet alleen de eentonigheid van het leven, maar ook grappige gebeurtenissen Stadsmuseum IJsselstein, 1999. ISBN 90-6481-811-8. 72 blz., fl. 14,90 In de afgelopen 100 jaar ontwikkelde IJsselstein zich van een kleine stad binnen de vestingmuren tot een middelgrote ge meente. In samenwerking met het ge- archievenblad overheidsinstellingen en het stadhouder lijk hof waren de belangrijkste op drachtgevers. Uit archiefonderzoek bleek dat wei 665 kunstschilders in de 17de eeuw in Den Haag werkzaam waren. In het derde deel worden 35 succesvolle Haagse schilders en schildersfamilies besproken in de vorm van uitgebreide biografieën. Tevens is een plattegrond afgedrukt van Den Haag met aanduiding waar de kunstschilders woonden. Tot slot is een Engelstalig lexicon opgeno men met korte levensbeschrijvingen van alle 665 schilders en een afbeelding van een van hun werken. Dit prachtig geïllu streerde boek is een co-productie van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie en de Haagse kunsthandel Hoogsteder Hoogsteder. aan boord van zijn gouvernements schip, dat grotendeels voor anker lag voor de oostkust van Sumatra passeren de revue. De strijd van Kuiper om zich te onttrekken aan het immorele gedrag (overmatig drankgebruik, gokken en vrouwen) van de kolonialen is het belangrijkste thema in dit dagboek. Het gehele maatschappelijke leven in Indië komt hem verkeerd voor en staat hem tegen. Zijn huwelijk met een zendelin gendochter, waar hij vanaf het begin van zijn verhaal naar uitkijkt, sluit het dagboek af. Aan deze publicatie zijn een korte levensbeschrijving en enkele brie ven van Kuiper toegevoegd. Het dag boek bevat een schat aan interessante en levendig weergegeven observaties van de Indische samenleving in het midden van de negentiende eeuw. meentearchief IJsselstein en het Utrechts Archief zijn 100 portretten van markante IJsselsteiners gepubliceerd. Zij vielen op door hun aanwezigheid in het straatbeeld, hun activiteiten in het verenigingsleven of trokken de aandacht in handel of dienst verlening. Zo zijn er dominees, kunste naars, ambachtslieden, dienstboden, win keliers, notabelen, verloskundigen en docenten uit IJsselstein afgebeeld, uit ieder tijdvak van tien jaar tien portretten. Van elke persoon is een korte biografie opgeno men. De foto's bieden met elkaar een cul tuurhistorisch overzicht van 100 jaar stadsleven in een kleine stad aan de IJssel. Bernardus (Bartje) Velt 1873-1962), bijgenaamd Trompie. (foto: Willem van der Voort) Gezaghebber Kuipers hier met zijn echtgenote, 1864

Archievenblad | 2000 | | pagina 19