f r Ill Geertje Dimmendaal, Heropvoeding en behandeling. Meisjes in Huize de Ranitz, Groningen 1941-1967. BK CC GSF*GS Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, 9300 AA Roden Tel. 050-5025500, Fax 050-5025505 www.magista.nl, E-mail: magista@magista.nl Geertje Dimmcndaal Heropvoeding en behandeling literatuur kon natuurlijk niet. Dit is een probleem waar ook de beheerders van dit soort materiaal mijns inziens oog voor moeten hebben. In dit geval loste de onderzoek ster het zelf op door elk dossier een eigen nummer te geven. Onvermeld blijft of de dossiers ook door anderen onder die nummers opgevraagd kunnen worden bij de Groninger Archieven, waar het archief van het Doorgangshuis berust. Meisjes in Huize de Ranitz, Groningen 1941-1967 Het onderzoek gaat vooral over de gesloten afdeling, eerst Het Groote Huis geheten, maar later omgedoopt tot Huize de Ranitz. Weer later werd er nog een afdeling aan verbonden: eentje voor meisjes die bijna in de maatschappij kon den terugkeren, Het Brugje. In de periode na de Tweede Wereldoorlog werd het Passantenhuis, inmiddels omgedoopt tot Huize Louise een officieel erkend obser vatiehuis, terwijl Huize de Ranitz en Het Brugje zich meer toelegden op moeilijk en zeer moeilijk opvoedbare meisjes. In 1964 verhuisde het inmiddels hopeloos verouderde Doorgangshuis naar nieuw bouw, en werd de instelling omgedoopt tot Helper Haven. De directrices waren tot 1967 vrouwen, eerst De Ranitz zelf, toen de bemiddelde domineesdochter Van den Brugghen en tenslotte ex-diacones Zuster Hoogenraad. Het tijdvak dat het proefschrift behan delt wordt afgesloten met de aanstelling van de eerste mannelijke manager als directeur en schetst een voortschrijdende professionalisering. Wat behelsde de zorg voor de probleem meisjes nu precies, hoe keek de leiding tegen hen aan en hoe veranderde dit? Na een algemene inleiding over de geschiedenis van de residentiële jeugd zorg in het algemeen en de geschiedenis van het Doorgangshuis in het bijzonder, concentreert Dimmendaal zich in het tweede deel op dit punt. Zij had hiertoe de beschikking over een belangrijke bron, zo'n 275 pupillendossiers van de meisjes. Explosief materiaal, want de meeste meisjes zullen nog in leven zijn. Maar terecht merkt de auteur op dat de priva cygevoeligheid alleen geen reden voor vernietiging mag zijn. Zij mocht deze dossiers - niet slechts voor de statistiek over weggelopen pupillen - gebruiken en gaat er dan ook zorgvuldig, met begrip en sym pathie mee om. Uiteraard zijn de namen van de pupillen en hun familie veranderd, in de journalistiek en de wetenschap een gangbare methode. Maar in dit geval gaat de schrijf ster verder, en dan staat haar respect voor privacy toch op gespannen voet met de weten schap. Dimmendaal heeft namelijk, zo waarschuwt zij de lezers, de pupillen zo onherken baar gemaakt dat hetzelfde meisje in verschillende verhalen onder verschillende pseudoniemen opduikt. Zo zullen zelfs de ex-pupillen zelf zich in dit boek niet of nauwelijks kunnen herken nen. Toen ik de voetnoten goed bekeek, kon ik mij bovendien niet aan de indruk onttrekken dat, wat in het verhaal als incidenten met betrekking tot één meisje wordt gepresenteerd, in werkelijkheid vaker voorkwam. Er werd althans vaak naar verschillende dossiers verwezen. Omdat de dossiers alfabetisch bij pakken tegelijk in het archief zijn opgenomen, bezorgde deze verwijzingen de auteur een extra moeilijkheid. Een inventaris nummer alleen als verwijzing was niet voldoende, en de familienaam noemen, de enige sleutel tot een exacte verwijzing, 35 overal! Magista is al meer dan 50 jaar gespecialiseerd in het ontwerpen en produceren van opslagsystemen. Wat u ook wilt archiveren of opslaan, wij hebben voor u een ruimtebe- sparende oplossing. Vanuit een standaard leveringsprogramma of speciaal op maat gemaakt qua afmeting en uitvoering. Profiteert u van onze ervaring en specialistische know-how! Dat werkt voor u niet alleen sneller, het geeft tevens de garantie voor een optimaal systeem. Meer weten? Bel dan voor onze uitgebreide documentatie of stuur de informatiebon naar ons terug. Ja, ik wil meer weten over Magista's oplossingen Bel mij voor een afspraak Stuur mij informatie over: Archiefinrichtingen Kantoorinrichtingen Bibliotheekinrichtingen Magazijninrichtingen Museuminrichtingen Naam t.a.v. Adres Postcode Plaats Telefoon Gronmgei- Historische Reeks Florence Koorn, Archiefdienst voor Kennemerland Flaarlem ft Groninger Historische Reeks, 18. Van Gorcum Assen, 1998. In 1865 richtte de filantrope M.W. de Ranitz in Groningen het Doorgangshuis op, waar rond 1940 zo'n honderd pupil len waren opgenomen. Hier begint de periode die in dit proefschrift vooral bestudeerd wordt. Aanvankelijk bestond het huis uit drie afdelingen: een open afdeling voor kinderen (van babies tot meisjes van 21 jaar; jongens konden er tot hun 6e jaar blijven), de gesloten afdeling voor meisjes van 12 tot 20 en tenslotte een Passantenhuis voor meis jes op doortocht. mei 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 17