ignalementen literatuur Zaken (archief van het ministerie te Londen 1940-1945). Het kan echter inte ressant zijn om de Zwitserse kant van het verhaal eens te leren kennen. Daarover verschenen de afgelopen jaren een paar goede publicaties. De Zwitserse collega's van het Bundesarchiv in Bern wijdden eind 1996 hun jaarlijks verschijnende Studiën und Quellen, Zeitschrift des Schweizerischen Bundesarchivs (Verlag Paul Haupt Bern 1996, nummer 22, ISSN 1420- 8725) bijna geheel aan Die Schweiz und die Flüchtlinge. Met name de met grote kennis van de archieven geschreven arti kelen van Guido Koller over de ambtelij ke praktijk van de Zwitserse vluchtelin- genpoiitiek (pp 17-106) en van Heinz Roschewski over het antisemitisme van Heinrich Rothmund, de 'directeur-gene raal' die verantwoordelijk was voor het vluchtelingenbeleid bij het Zwitserse Ministerie van Justitie (pp 107-136), geven fundamentele informatie over het Zwitserse beleid. Zo vermeldt Koller dat in juli 1942 de Nederlandse gezant in Bern, jhr mr J.J.B. Bosch van Rosenthal, de politie in Genève er op moest wijzen dat zij Nederlandse vluchtelingen met inbegrip van joden die voorzien waren van reguliere papieren, het land binnen moesten laten. Rothmund verklaarde later dat hij deze maatregel had genomen omdat "die hollandische Exilregierung sich für 'ihre' Flüchtlinge einsetzte". In augustus 1942 werd deze maatregel overigens ongedaan gemaakt toen de Zwitserse grenzen voor alle vluchtelingen werden gesloten. Koller schrijft verder dat het Bundesarchiv aan een database werkt waarin gegevens over de vluchtelingen in Zwitserland zullen worden opgeno men. Inmiddels is deze database - met op dit moment gegevens van ruim 67.000 personen - operationeel. Tege lijkertijd verscheen eind 1999 in de serie inventarissen van het Bundesarchiv de uitgebreide archiefgids: Flüchtlingsakten 1930-1950; Thematische Übersicht zu Bestanden im Schweizerischen Bundes archiv. bearbeitet von Guido Koller und Heinz Roschewski unter der Leitung von A. Kellerhals-Maeder (Bern 1999), 309 p. Het is een onmisbaar instrument voor wie in Bern onderzoek wil doen naar de In 1998 verscheen een bewerking van de doctoraalscriptie van G.J. Staal, De Nederlandse vluchtelingen in Zwitserland tij dens de Tweede Wereldoorlog. Een Overzicht (eigen uitgave Zeist, 118 pagina's; ISBN 90.804515.1.X). De econoom Staal studeer de na zijn pensionering geschiedenis in Utrecht en schreef onder begeleiding van Friso Wielenga zijn bovengenoemde scriptie. Hij wist veel nieuw materiaal op te diepen uit diverse archieven van het Algemeen Rijksarchief en het Ministerie van Buitenlandse Zaken, zoals bijvoor beeld over de financiering van de onkos ten der Nederlandse vluchtelingen; daar naast schrijft Staal uit ervaring: hij was zelf vluchteling in Zwitserland. Degene die zijn eigen (familie)geschiede- nis op dit onderwerp wil onderzoeken kan onder meer terecht bij het Algemeen Rijksarchief (Gezantschapsarchief, ar chief Militair Attaché en nog andere) en bij het Ministerie van Buitenlandse 32 literatuur Zwitserse vluchtelingenpolitiek. Hij be staat uit twee delen: eerst krijgt de lezer een kort, maar zeer nuttig overzicht van begrippen en definities over de vluchtelin genpolitiek, gevolgd door een beknopt overzicht van de verschillende competen ties bij de Zwitserse overheden en een hoofdstuk over de al dan niet bewaard gebleven archieven. Het tweede en groot ste gedeelte van dit boek wordt gevormd door de eigenlijke, thematisch opgebouw de gids, waarbij de thema's weer zijn onderverdeeld. Zo treft men onder Gesellschaft und Politik onder meer het onderwerp Staatsrason und Neutraliteit aan, onder Rechtsetzung de onderwerpen Internationale Gründlagen en Konferenz von Evian und Intergovernmental Committee on Refugees en onder het thema Vollzug zijn ondermeer de verwijzigingen te vinden naar dossiers betreffende Zivile Flüchtlinge, Militarfliichtlinge, Internierung en Repa- triierung, Heimerschaffung Weiterwanderung. Dat bij de verschillende thema's en onderwerpen soms naar dezelfde archief bestanden wordt verwezen, is voor de lezer alleen maar prettig: het vermindert het zoeken in een naar zijn aard toch nogal technisch boek. Overigens kan iemand die op zoek is naar zijn 'eigen' dossier of naar dat van een familielid natuurlijk ook rechtstreeks het Bundesarchiv benaderen met de vraag of in de database de gezochte persoon voor komt (adres: Archivstrasse 24, CH-3003 Bern; e-mail: bundesarchiv@bar.admin.ch; website: www.admin.ch/bar). Er bestond groot ongenoegen over de mogelijkheden tot het doen van contem- porain-historisch onderzoek in over heidsarchieven. Openbaarheidstermij nen van vijftig tot honderd jaar en soms nog langer zorgden er toen voor dat bij voorbeeld historisch onderzoek naar het interbellum door het overgrote deel der onderzoekers alleen met behulp van gedrukt materiaal kon plaatsvinden. Dit leidde in de jaren zestig tot de oprichting van het Archiv fiir Zeitgeschichte (AfZ) bij de Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) in Zürich, dat geleidelijk een eigen collectie privé-archieven van personen en instellingen opbouwde. In de ruim dertig jaar van zijn bestaan is het AfZ in Zwitserland uitgegroeid tot een respecta bel archief- en onderzoeksinstituut. Het beschikt over een grote collectie belang wekkende privé-archieven en documen tatiemateriaal, waaronder ook micro films van elders aanwezige archieven en zo'n 25.000 foto's. Wie onderzoek wil doen naar het Zwitserse vluchtelingenbe leid in de Tweede Wereldoorlog doet er goed aan niet alleen naar Bern te reizen, maar ook Zürich aan te doen. Vorig jaar verscheen een belangrijk hulpmiddel, een archievenoverzicht. Klaus Urner, Marie-CIaire Daniker, Thomas Ehrsam en Claudia Hoerschelmann schreven geza menlijk Das Archiv für Zeitgeschichte und seine Bestande (Verlag Neue Zürcher Zeitung, Zürich 1999, ISBN 3.85823.763.9). Dit 359 pagina's tellende archievenover zicht lijkt in zijn opzet het meest op onze gedrukte serie archievenoverzichten uit de eind jaren zeventig en begin jaren tachtig, maar met een klein doch belang rijk verschil: de informatie per archief of documentaire verzameling is veelal uit gebreider. Naast persoonlijke archieven van bijvoorbeeld Otto Zaugg, tijdens de oorlog chef van de Zentralleitung für Arbeitslager, en Carl Lutz, de bekende Zwitserse consul in Budapest die vele joden het leven heeft gered, bevinden zich er ook de archieven van de Schweizerischer Israelitischer Gemeindebund (SIG), de overkoepelende organisatie van alle joodse gemeenten in Zwitserland, en het Verband Schweizerischer Jüdischer Fiirsorgen (VSJF), een joodse hulporgani satie. Het archief van de Zwitser Saly Mayer, vertegenwoordiger tijdens de oor log voor de Amerikaanse American Jewish Joint Distribution Committee (JOINT) met wie de Nederlandse vluchteling M.H. Gans en het Nederlandse Gezantschap te Bern te maken hadden, bevindt zich in New York bij de JOINT, maar het AfZ bezit er microfilms van. Dit archieven overzicht geeft een practisch eerste ont sluiting van ruim 2 kilometer archief- en documentatiemateriaal (www.afz.ethz.ch). Eind december 1999 verscheen in Bern het rapport van de zogenaamde Unabhangige Experten Kommission, de commissie-Bergier, over het vluchtelin genvraagstuk in Zwitserland gedurende de Tweede Wereldoorlog. Het rapport van de commissie, Die Schweiz und die Flüchtlinge zur Zeit des Nationalsozialis- mus, bevat 360 pagina's met daarnaast nog vier uitgebreide detailstudies, onder meer over Zwitserland en de losgeldaf persingen van Nederlandse joden. Het rapport is momenteel ook op de website van de commissie te raadplegen: www.uek.ch onder Berichte. Voor wie goed thuis is in het onderwerp, bevat het niet veel schokkends meer. Natuurlijk, het is allemaal waar: tienduizenden vluchtelingen zijn indertijd bij de Zwitserse grens teruggestuurd, vaak met de dood in Auschwitz of elders tot gevolg. Maar dat was al bekend uit eerde re literatuur. De waarde van het rapport is gedeeltelijk emotioneel en ligt onder meer in het feit dat een onafhankelijke internationale commissie van historici de Zwitsers nog eens een spiegel voor houdt. Ontkennen kan niet meer. Voor degene die zich voor het eerst in het onderwerp wil verdiepen, is het rapport een 'must'. Wel is het nog interessant om te lezen dat in de situatie aan de grens in het kanton Genève, waar ook veel Nederlandse vluchtelingen Zwitserland binnen trachtten te komen, bij tijd en wijle van grote willekeur door Zwitserse beambten sprake was. Eén van hen wordt in dit rapport tot scapegoat gemaakt; de man werd al in 1946 door een eigen Zwitserse militaire rechtbank veroor deeld wegens ongeoorloofde uitzettingen (refouleringen)mishandelingen en dief stal van bezittingen van vluchtelingen, waaronder nogal wat Nederlanders. Voor Nederlandse onderzoekers is het plezierig dat dit rapport de vindplaatsen van de gebruikte gegevens nauwkeurig ver meldt; tezamen met de gids van het Bundesarchiv en het archievenoverzicht van het AfZ is zo in één jaar tijd een uiterst nuttig instrumentarium ontstaan voor verder onderzoek. De scriptie van Staal en de artikelen van Koller en Roschewski zijn daarbij zeer geschikt als inleiding op dit onderwerp. 33 Wie zou menen dat over de Tweede Wereldoorlog alles wel geschreven is en een goede boekwinkel binnenloopt, ziet het gestaag groeiend aantal nieuwe publicaties liggen. Een onderwerp waaraan tot nu weinig aandacht is besteed, betreft de Nederlandse vluch telingen in Zwitserland tijdens de oorlog. Tot voor kort moest de geïnteresseerde lezer het doen met een beperkt aantal pagina's in deel 9 van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog van dr L. de Jong. Bijna alle andere publicaties over dit onderwerp betreffen memoires van Nederlandse vluchtelingen zelf. De laatste in deze serie is het wat geromantiseerde boek De Vlucht van Jan de Hartog, waarvan het ver schijnen vorig jaar vergezeld ging van een - heel wat feitelijker en zakelijker - televisie documentaire over hetzelfde onderwerp. Omdat collega's wellicht wel eens vragen over dit onderwerp van archiefbezoekers krijgen, volgt hier een signalering van enkele recent verschenen publicaties. archievenblad mei 2000 Sierk Plantinga, Algemeen Rijksarchief mei 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 16