sin Decos Decos BookTra mailprofs8 De hele bibliotheek op m'n PC! i tc jry - -•m Archïefmedewerker m/v mailprofs, reken maar KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0]10 23 402 91 06 539 468 40 06 514 048 48 TELEFAX 0031 [0]10 46 034 37 WEBSITE www.artconservation.nl 8 V R 0 werk in uitvoering andere wijze gestandaardiseerd dan dat waarin ambtelijke stukken tot stand komen. Tenslotte moet men -zeker in recente archieven- verdacht zijn op de enorme aantallen tekeningen (kopieën!) van onderaannemers voor installaties van allerlei aard. Afhankelijk van het acquisitie oogmerk en de architect kan men hier schoning overwegen. Dat geldt ook voor categorieën documenten als: geleidebrieven, begrotingen'12', proces-verbaal van aanbesteding, offertes van (onder)aannemers en leveranciers, facturen van geleverde materialen, staten van (verrekening van) meer- en minderwerk, opleveringsstukken, staten van eenheidsprijzen, bouwvergunningen, -voorschriften en -verordeningen van overheids organen, constructieberekeningen, werkteke ningen van elektrische, (warm)water en c.v- installaties, verlichtingsplannen, heiregisters, stukken van uitvoerders, (onder)aannemers en leveranciers, voorzover het routinematige zaken en handelingen betreft, verslag van voortgang van het werk, dubbelen (van tekeningen bij voorkeur de transparanten bewaren), kladbere keningen, reclame en documentatie m.b.t. niet gebruikte bouwmaterialen. Naar onze ervaring levert dergelijke categoriale schoning wel ruim tewinst (en een netter archief) op, maar deze kost veel tijd en vereist een (materie)deskundige bewerker. De rubriek Persoonlijk leven verschilt niet van die in andere persoonsarchieven. Vooral bij correspondentie, bij eigen artistiek werk (zoals tekeningen, portretten, schilderijen), bij stukken betreffende reizen en natuurlijk bij het ontwerp van het eigen huis, is de scheiding met profes sionele bezigheden echter niet altijd scherp te trekken. De meest bezochte opleiding(en) na de oorlog zijn de Academies van Bouwkunst, De Technische Universiteiten en HTS'en. Uit deze periode kan men studie-aantekeningen aantref fen, opmetingstekeningen (van bestaande gebouwen), eigen ontwerpen, dikwijls voor bepaalde type gebouwen. Dergelijke tekeningen dragen soms de handtekening van een docent; we onderscheiden ze van (latere) tekeningen die architecten voor eigen studie maakten en waar van de context een geheel andere is. Veel archi tecten beginnen hun loopbaan in dienstverband bij andere bureaus, bijvoorbeeld een gevestigd bureau. Dit is een van de redenen waarom veel archieven materiaal van andere architecten bevatten dan alleen van de archiefvormer. Omdat architecten bij vertrek hun 'eigen' opdrachten soms meenamen, kunnen project dossiers al bij de dossiervorming opgesplitst zijn geweest. Grote architectbureaus hebben naast de naamgevende ook uitvoerende architecten in dienst wier rol onduidelijk en onbekend kan zijn, of betwist: het hangt samen met het auteurschap van een ontwerp. Op de lijst van voorbeelden staan ook eigenaar digheden die natuurlijk aan bepaalde oeuvres gebonden zijn: beeldende kunst (onder Vrij werk), industriële ontwerpen, uitvindingen, de oorlogsperiode. De NAi-collectie bevat archie ven van architecten uit het voormalig Indië, uit wier kamptijd tekenwerk bewaard is gebleven. Ook werk van de zogenaamde wederopbouwar chitecten dat zij tijdens de oorlog, bijvoorbeeld als onderduiker gemaakt hebben, verdient vaak een aparte plaats in de inventaris. De NAi-inventarissen zijn - nog - als een tekstdocument (deels in WP deels in Word) beschikbaar, om die reden voorzien we ze niet meer van een index. Een overzicht van de archieven van het NAi vindt U op de site van het NAi. Ze worden losbladig uitgegeven omdat op deze archieven voortdurend aanvullingen komen. Een veel voorkomende soort van aan winsten zijn collecties van tekeningen afkomstig van opdrachtgevers of aangetroffen op zolders en kelders van belangrijke gebouwen. Van der gelijke collecties worden - uiteraard afzonderlij ke - catalogi gemaakt, maar in de inventaris van de architect worden deze collecties soms als bij lage opgenomen. Wat maakt - bij al deze triviale lastigheden - deze archieven nu leuk? Uiteraard het beeldende karakter van de docu menten en de grote variatie daarin. Ordenen is hier een sport. Maar ook het onderwerp; gebou wen vloeien voort uit ideeën en architectuur is de enige kunst waar iedereen gebruik van maakt, zij het soms met, soms tegen wil en dank. Tenslotte het particuliere karakter dat ook ver antwoordelijk is voor de variatie in het archief en het werk daaraan. De archieven tonen men sen: personen met een publieke taak. Zij laten zien hoe de omgeving is bedacht waarin wij leven, wonen en werken: van klein naar groot, van ons binnenhuis tot de inrichting van Nederland. 29 uitzendbureaux Boeken uitlenen, innemen, reserveren of verlengen, Roel doet dat eenvoudig met het softwareprogramma Decos BookTrak. De hele bedrijfsbibliotheek en leners administratie heeft hij hiermee gebundeld en hij maakt eenvoudig uitleen- en reserver ingsbonnen aan. Wanneer hij maar wil heeft hij met één klik van de muis overzicht over de tijdschriften en videobanden die in het bedrijf circuleren. Een exemplaar tekort? Dan bestelt hij eenvoudig na. Met de uitgebreide zoekmogelijkheden vindt Roel vliegensvlug de publicatie die hij zoekt. Sinds alle items van de bibliotheek digitaal geregistreerd zijn, bladert hij zelf steeds vaker in de tijdschriften. Hij heeft er immers voldoende tijd voor. Bibliotheek- en catalogusbeheer is met Decos BookTrak overzichtelijker en efficiënter. Kan Roel even lekker lezen. Bibliotheekbeheer van Decos kan ook uw organisatie de weg wijzen. Bei voor meer informatie (071) 364 07 00 Software Engineering Bonnikeplein 24-26 2201 XA Noordwijk www.decos.nl info@decos.nl Mailprofs Uitzendbureaux is een onderneming van Vedior Nederland en PTT Post en is marktleider in het uitzenden en detacheren van speciaal opgeleide en gecertificeerde medewerkers voor de post-/reproductie- kamers, couverteerruimtes en het archief. Wij zijn voor archiefopdrachten op zoek naar enthousiaste en gemotiveerde kandidaten die willen werken als: Heeft u een afgeronde opleiding op archief- gebied zoals SOD, GO, BDI of de opleiding Rijksarchiefschool en/of ervaring op gemeente- en/of bedrijfsarchieven? Bent u voor korte of langere tijd beschikbaar en heeft u geen bezwaar tegen reistijden? Kunt u niet wachten om in deze richting aan de slag te gaan? Dan bent u de persoon die wij zoeken! Geïnteresseerd? Neem dan voor meer infor matie f voor het adres van een vestiging bij u in de buurt contact op met Nonja Vóórhaar, Projectmanager Archief, tel. (033) 461 76 76. U kunt ook uw CV sturen naar: Mailprofs Uitzendbureaux, t.a.v. N. Vóórhaar, Kleine Spui 8, 3811 BE Amersfoort. E - MAIL INF0@ARTC0NSERVATI0N.NL Co X» (J CONSERVEREN RESTAUREREN ADVISEREN 9.O »N P.4/» Andere rubrieken De inventaris Leuk? 1. Goed beantwoordbaar overigens: de firma van de "amsterdamse dozen" heeft een uitgebreid assortiment van verpakkingen van tekeningen (plano en gerold) en van museale objecten. 2. Zie artikel Archievenblad september 1999, p.16-19 Verzamelde zaken nemen geen keer? Acquisitie en Archiefselectie Nederlands Architectuurinstituut en de daar vermelde literatuur. 3. De criteria van het NAi zullen anders zijn dan die van een overheidsarchiefdienst, waar een belang voor de betreffende regio speelt, terwijl het bereik van een architect die regio (ver) te buiten kan gaan. Dit kan leiden tot opsplitsing van een archief in regionaal verschillende dossiers. Weinig archivarissen zullen daar gelukkig mee zijn (al is gescheiden bewaring van een goed gesubstitueerd archief natuurlijk steeds minder een probleem), maar het kan beter zijn dan het afstoten van de dossiers die niet over de regio gaan. Een architectenar chief documenteert niet alleen plaatselijke gebouwen maar ook een bedrijf van plaat selijk belang, dat het aanzien van de regio mede heeft bepaald. En documenteert de ideeën achter die architectuur. Bovendien werken m.n. stedebouwers als zelfstandi gen samen met overheidsdiensten waar van de stukken -als zijnde van uitvoe ringstechnische aard of betrekking heb bend op afgebroken delen van de stad- vernietigd worden terwijl zij voor de geschiedenis van de plaatselijke ruimtelij ke planning wel van belang kunnen zijn. 4. In deze situatie schuiven ook stukken vaak op naar een later dossier; niet altijd is het mogelijk de verschillende ontwerpen dan te precies te dateren. 5. De afgelopen vijf jaar heeft een negental architectuurhistorici bij het NAi ervaring opgedaan met bewerking van architectuur archieven, een van hen is thans werkzaam bij Doxis. 6. Daarom ga ik hier niet verder op in; wel vermeld ik dat de firma DeventlT, die het programma Atlantis op de markt brengt (zie ook het septembernummer van het Archievenblad 1999 P28-35), thans een pilotproject is gestart voor ontwikkeling van programmatuur voor architectenbu reaus (dus de dynamische fase). 7. Ingezonden prijsvraagtekeningen zijn niet gesigneerd maar voorzien van een motto. Zulke ontwerpen zijn mogelijk ook elders aanwezig als de architect ze niet kreeg teruggestuurd: de uitschrijver van de prijs vraag kon een eigendom bedingen; in de collectie van het NAi' bevinden zich enkele prijsvraagcollecties. Een meervoudige opdracht is een prijsvraag waarbij een enkele bepaalde architecten om een ont werp wordt gevraagd. 8. Het is goed te bedenken dat voor veel klanten dit het enige is dat men zoekt, ter wijl men op het bestaan van de rest niet bedacht is. Wij vermelden op de omslag van de inventaris altijd in welk hoofstuk zich de (project)tekening bevindt. 9. Verklaar welk jaar dit is: opdrachtverle ning, eerste gedachtevorming, opdracht verlening, begin van de bouw -of van het oudste stuk in het dossier. 10. Te onderscheiden uiteraard van maquettes die weliswaar van dezelfde gebouwen gemaakt, zich in de collectie kunnen bevinden, maar niet uit het ontwerp- en bouwproces voortvloeiden. 11. Schetsen zijn: niet op maat gestelde teke ningen. Ontwerptekeningen kunnen dat wel zijn maar betonen zich evident als voortkomend uit de eerste ontwerpfase. 12. Deze vormen een bijlage bij het contract van het bestek en zijn genummerd als bestektekeningen. mei 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 14