VAN EEN ZOEKTOCHT DOOR ARCHIEVEN NAAR 'N BEDRIJFSGEHEUGEN OP CHIPFORMAAT juridische zaken heeft op verschillende personen). Om een voor beeld te noemen: recente kerkelijke acta die de zedelijkheid van individuele lidmaten behande len en recente rechterlijke archieven vallen alleen onder de Wbp indien ze op persoonsna men toegankelijk zijn. Zijn de betreffende bescheiden bijvoorbeeld gedigitaliseerd, dan valt raadpleging enz., als een geautomatiseerde verwerking, wel onder de Wbp. De verwerking van deze bijzondere persoonsge gevens is verboden behoudens de in de wet gere gelde uitzonderingen. Zoals gezegd, ook het bewaren enz. valt onder verwerking. Ook beheer van dergelijke gegevens door een archief dienst is dus niet geoorloofd; de wettelijke uit zondering is vervat in een nieuw artikel 2a van de Archiefwet 1995, maar dat gaat niet verder dan het toelaten van verwerkingen die verband houden met: a. de vervanging van archiefbescheiden, be doeld in artikel 7 van de Archiefwet 1995; b. de overbrenging van archiefbescheiden naar een archiefbewaarplaats, bedoeld in de artike len 12 en 13; c. de opneming van archiefbescheiden als bedoeld in artikel 1, onderdeel c, onder 3°, in een archiefbewaarplaats, of; d. het beheer van archiefbescheiden die in een archiefbewaarplaats berusten, met uitzonde ring van het ter raadpleging of gebruik beschikbaarstellen van zodanige archiefbe scheiden. Het openbaarmaken van die gegevens valt niet onder de uitzonderingen en is dus verboden. Het verbod tot verwerking van bijzondere per soonsgegevens wordt in de Wbp zelf genuan ceerd. In de eerste plaats laat art. 23, eerste lid, verwerking van bijzondere gegevens toe indien de betrokkene uitdrukkelijke toestemming geeft. Dat wil zeggen: elke vrije, specifieke en op infor matie berustende wilsuiting - mondeling of schriftelijk - waarmee hij aanvaardt dat hem betreffende persoonsgegevens worden verwerkt. De bewijslast hiervan rust op degene die het doel van en de middelen voor de vewerking vaststelt. Het tweede lid van art. 23 bepaalt dat verwer king van bijzondere gegevens ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek is toegestaan voor zover: a. het onderzoek een algemeen belang dient.1'1 Mede omdat de MvT bij de Wbp een goed functionerend 'geheugen van de overheid' als een erkend publiek belang aanmerkt, zal veel archiefonderzoek worden geacht een alge meen belang te dienen. Kort geleden nog kwalificeerde de rechter "het algemeen belang van de samenleving bij kennisneming van de geschiedenis en dus bij de openbaar making van de resultaten van historisch onderzoek"'8'; b. de verwerking voor het betreffende onder zoek of de betreffende statistiek noodzakelijk is, c. het vragen van uitdrukkelijke toestemming onmogelijk blijkt of een onevenredige inspanning kost en d. bij de uitvoering is voorzien in zodanige waarborgen dat de persoonlijke levenssfeer van de betrokkene niet onevenredig wordt geschaad. De MvT (blz. 127) stelt dat van het concrete geval afhangt, wat passende waar borgen zijn. "Te denken valt aan voorschrif ten met betrekking tot de toegang tot de gegevens, geheimhouding en de presentatie van de uitkomst van het onderzoek. Slechts bij historisch onderzoek zullen persoonsgege vens ook in de uitkomsten openbaar kunnen worden gemaakt. Toetsingsmaatstaf is steeds dat de persoonlijke levenssfeer van de betrok kene niet onevenredig mag worden geschaad." Wil een archiefdienst de bijzondere persoonsge gevens die zij ingevolge art. 2a van de Archiefwet 1995 beheert, ter beschikking stellen, dan is een toetsing van het onderzoek op de cri teria a, b en c nodig en moet de dienst voorzien in de onder d bedoelde waarborgen (of moet zich ervan vergewist hebben dat de onderzoeker die waarborgen verschaft). De tekst van zowel deel 1 als deel 2 is te vinden op de website van de auteur. www.org.uva.nl/bai/home/eketelaar/ archiefrecht.html#archiefdiensten I 23 D.M.P. Dataservices DMP Dataservices is als geen ander thuis in het structureren en het direct toegankelijk maken van alle mogelijke vormen van informatie. Al zo'n 15 jaar Nederland B.V. adviseert en voert DM1 projecten uil. Van betrekkelijk eenvoudige tot heel gecompliceerde, voor bedrijven en instellingen van heel uiteenlopende aard. Bijcorpplein 21 yan jiet opbouwen van catalogi, registers en indexen tot het omzetten van onno id ii itekstbestanden en beeldarchieven naar gebruikersvriendelijke zoeksystemen. 2992 LH Harendrecht n jj Tel.: 00-31(0)180-625533 Als u het tijd vindt om orde op zaken te stellen, dan moet u ons beslist even bellen, faxen of E-mailen. Wij sturen u dan graag onze heldere documentatie. I ax. 00-.1(0)180-6258 pj jmnt natuurlijk ook meteen een afspraak met ons maken voor een vrijblijvend http7/www dmpd-ita nl gesprek. U zult ontdekken dat u met specialisten praat die een einde kunnen maken aan uw zoektocht door archieven. Die uw bedrijfsvoering aanzienlijk e-mail: secr@dinpdata.nl efficiënter en uw werk een stuk aangenamer maken. Nieuw artikel Archiefwet Wetenschappelijk onderzoek Deel 2 volgt in het Archievenblad van juni a.s. [1] Bijlagen Handelingen Tweede Kamer 1997-1998, 25 892, nr. 2. [2] M.L. Ernst - A.U. Schwarz, The right to be let alone (New York - London 1962); F. Kuiten brouwer, Het recht om met rust gelaten te worden. Over privacy (Amsterdam 1991). De Wbp voert de opdracht van artikel 10, tweede en derde lid, van de Grondwet uit. Daarnaast bepaalt het eerste lid van artikel 10: leder heeft, behoudens bij of krachtens de wet te stellen beperkingen, recht op eerbiediging van zijn persoonlijke levenssfeer. [3] F.C.J. Ketelaar, Recht op weten, recht op vergeten Persoonsinformatie in open bare archieven, in: A.P. van Vliet - E.J.W.M. van der Dennen (red.), Bronnen geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog ('s- Hertogenbosch 1995) 141-152; F.C.J. Ketelaar, Bescherming van de privacy, in: Nederlands Archievenblad 99 (1995) 102- 108; E. Ketelaar, The Archival Image. Collected essays (Hilversum 1997) 15-42. [4] Zie de regelingen inzake het curateleregister en de notarië le archieven: F.C.j. Ketelaar, Archiefrecht (Alphen aan den Rijn 1996 e.v.j.) C 13-1 en C 15-17/19. [5] B.M.A. van Eek - van de Pol - C.G. Zandee, Persoons gegevens beschermd. Van WPR naar Wbp. Uitspraken van de Registratiekamer ('s- Gravenhage 19992) 1. [6] Alleen bij de verwerking van bijzondere (gevoelige) per soonsgegevens voor weten schappelijk onderzoek (stap 8) moet voorzien zijn in zo danige waarborgen dat de persoonlijke levenssfeer van de betrokkene niet onevenre dig wordt geschaad. [7] Deze term komt ook voor in artikel 7:458 van het Burger lijk Wetboek, over raadple ging van medische dossiers. [8] Vonnis President rechtbank Arnhem, 27 september 1999, rolnummer KG 1999/441 (in een zaak over het boek van dr. M. de Keizer "Putten, de razzia en de herinnering"), gepubliceerd in Kort Geding 1999, nr. 298. mei 2000 archievenblad I

Archievenblad | 2000 | | pagina 11