Canon DR-5080C DR-4080U MS-400/5 NP-880/980 rawji juridische zaken de tenuitvoerlegging, garanderen deze maatre gelen een passend beveiligingsniveau met inachtneming van de risico's die de verwerking en de aard van te beschermen gegevens met zich meebrengen. In dergelijke maatregelen zijn (zoals ik vroeger al eens heb geschreven - zie noot 3) verschillende lagen te onderscheiden: de verklaring van over brenging (die de beperking van de openbaarheid specificeert), de onderzoekersverklaring (zie stappen 7 en 8), de organisatorische, fysieke en logistieke maatregelen die de archiefdienst neemt om te voorkomen dat onbevoegden de persoonsgegevens ter inzage krijgen. Tot de laat ste categorie behoren: bewaring in beveiligde archiefdepots (soms bovendien in afgesloten kasten), goede aanvraag- en uitleenprocedures, een archiefbeheerssysteem (zoals ABS/Archeion) dat signaleert wanneer een archiefbestanddeel niet zonder meer aan een onderzoeker kan wor den verstrekt, enz. Het treffen van de maatrege len alleen is onvoldoende: men moet erop toe zien dat aan de maatregelen en gestelde voor waarden de hand wordt gehouden. Controle en audit (eventueel: door een externe instantie of de hierna, onder stap 9, te noemen functionaris voor de gegevensbescherming), uit te voeren op verschillende tijdstippen, zijn middelen om de organisatie waakzaam te houden. Een belangrijk uitgangspunt van de Wbp is de zogenaamde doelbinding (art. 9): persoonsgege vens mogen niet verder worden verwerkt op een wijze die onverenigbaar is met de doeleinden waarvoor ze zijn verkregen. Criterium daarbij is niet of de verwerking al dan niet een inbreuk op de privacy is, noch of de verwerking geschiedt binnen of buiten de organisatie: iedere verwer king die onverenigbaar is met het oorspronkelij ke doel, is verboden.'6' Op het beginsel van doelbinding zijn ook uit zonderingen, namelijk als de verdere verwerking nodig is ter voorkoming, opsporing en vervol ging van strafbare feiten, de bescherming van de betrokkene of van de rechten en vrijheden van anderen, enz. Verdere verwerking voor histori sche, statistische of wetenschappelijke doelein den zijn evenmin onverenigbaar; wel moet de verantwoordelijke de nodige voorzieningen tref fen om te verzekeren dat de verdere verwerking uitsluitend geschiedt ten behoeve van deze spe cifieke doeleinden. Van in een archiefbewaar plaats berustende bescheiden wordt verreweg het meest gebruik gemaakt voor historische (soms ook voor statistische) of wetenschappelij ke doeleinden. Dergelijk gebruik is dan ook wel toegelaten. Wel heeft m.i. de archiefdienst de verplichting om gebruik van (persoonsgegevens in) archiefbescheiden voor andere dan voor noemde doeleinden te voorkomen. De grens tussen gebruik voor historische of niet-histori- sche doeleinden is slechts in een concreet geval te trekken. Zo heeft bijvoorbeeld gebruik uitslui tend voor marketing geen historisch doel. Maar gebruik van die persoonsgegevens om de geschiedenis van het huidige inburgeringsbeleid te onderzoeken weer wel. De Wbp vormt dus een inbreuk op het archief- wettelijke recht om archiefbescheiden voor n'importe welk doel te gebruiken. Het lijkt mij noodzakelijk dat voor onderzoekers die per soonsgegevens aangaande levende personen willen raadplegen, een verklaring wordt opge steld, met daarin o.a. (zoals in de gebruikelijke onderzoekersverklaring inzake beperkt-openba- re archieven) het doel van de raadpleging en de verplichting de verkregen gegevens slechts voor dat doel te gebruiken. Dat onderzoeksdoel komt niet in de plaats van het doel waarvoor de per soonsgegevens oorspronkelijk werden verkre gen: bij iedere verdere verwerking is het nodig na te gaan of deze verenigbaar is met de oor spronkelijke doeleinden. Overigens vormen de ingevulde onderzoekerver klaringen een bestand van persoonsgegevens waarop de Wbp toepasselijk is: zie hierna stap pen 13 en 14. Voor de verwerking van 'bijzondere gegevens', de nieuwe aanduiding voor wat vroeger gevoelige gegevens heette, bevat de Wbp een speciale regeling. Het gaat hierbij om persoonsgegevens die iemands godsdienst of levensovertuiging, ras, politieke gezindheid, gezondheid, seksuele leven betreffen, evenals strafrechtelijke per soonsgegevens en die welke het lidmaatschap van een vakvereniging betreffen. In archiefbe waarplaatsen staan dergelijke gegevens in onder meer kerkelijke, medische, politiële en rechter lijke archieven - maar ze vallen alleen onder de Wbp voor zover het om levende personen gaat en om geautomatiseerde verwerking danwel een bestand in de zin van de Wbp (elk gestructu reerd geheel van persoonsgegevens, dat volgens bepaalde criteria toegankelijk is en betrekking Recente kerkelijke acta die de zedelijkheid van individuele lidmaten behandelen en recente rechterlijke archieven vallen alleen onder de Wbp indien ze op per soonsnamen toegankelijk zijn. Zijn de betreffende bescheiden bijvoorbeeld gedigitaliseerd, dan valt raadpleging enz., als een geautomatiseerde verwerking, wel onder de Wbp. Wie van microfiches en microfilms haarscherpe scans of afdrukken wil maken komt al snel uit bij R I j T J E D A N K Z I Canon. Onze line up biedt een range aan gebruiksvriendelijke CANON apparatuur met een hoge kwaliteit. Daarnaast heeft Canon een serie documentscanners met een bewezen prijs/kwaliteit verhouding. Of het nu gaat om A3-formaat, full colour, barcode herkenning of dubbelzijdig scannen tot 160 ipm, Canon biedt de juiste oplossing. Wilt u meer weten Kijk dan op www.canon.nl of bel 023 - 568 16 25 24 bit kleur A3 doorvoerscanner 1 Mid Volume >160 ipm "S3 Flatbed Feeder BAV Grayscale Steil, automatisch in SCSI interface 400x400dpi fSks Alle microfilms Afdrukken tot A3 1 High Speed Gémoföriseerd 1 Instellen uit geheugen 'Au 1 Gebruiksvriendelijk 1 Ffche en rolfilm 1 Groot zoom bereik Stappen 6 en 7: Verwerking voor historische doel einden Doelbinding en uitzonderingen Onderzoekersverklaring Stap 8: Gevoelige gegevens Speciale regeling mei 2000 archievenblad 21

Archievenblad | 2000 | | pagina 10