DivA Project COMPETEHTIEPROF ELEH en vakbekwaamheidseisen voor de hedendaagse archiejproiessional Ui Om de gevolgen van de ontwikkelingen bin nen het vakgebied van (bedrijfs)archivistiek en documentaire informatievoorziening op te nemen en zo de markt van goed toegeruste spe cialisten te kunnen voorzien, wijzigen beroeps opleidingen hun programma's soms ingrijpend. Hele curricula worden drastisch aangepast; zo start de GO met nieuwe modules Informatie Dienst Verlening (IDV), ziet de SOD een groeien de belangstelling voor haar HMDI-opleiding en heeft de Archiefschool de traditionele archivis- tiek A- en B-opleidingen als specialisaties onder gebracht in de studies 'boek-, archief- en infor matiewetenschappen' van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Vanaf 2000 biedt een IDM- opleiding van de Archiefschool een bij- en nascholingsprogramma. Reeds gediplomeerde (bedrijfs)archivarissen en documentaire informa tieverzorgers kunnen cursussen, workshops en programma's van bij- en nascholing volgen om nieuwe inzichten en vaardigheden voor de hedendaagse en toekomstige praktijk op te doen. Professionalisering van de beroepsgroep kan ook door bijvoorbeeld een intensieve samenwer king van landelijke organisaties op het vakge bied, het ontwikkelen van een beroepscode, een onafhankelijk systeem voor de certificatie van beroepsbeoefenaren en accreditatie van oplei dingsinstituten. Met het project 'Compe tentieprofielen' wil DivA hier een bijdrage in leveren. Hierin staan de eisen centraal die de vraagzijde in de 'markt' van werkgevers van archivarissen en DIV'ers stellen aan gekwalifi ceerd personeel. Personeelsbeleid wordt zodoen de ook in het project betrokken. Enerzijds stel len de competentieprofielen werkgevers in staat om te beoordelen of zij voldoende vakbekwaam personeel in huis hebben. Tevens maken zij dui delijk welke noodzaak wat betreft opleiding er is om aan eigentijdse eisen voor dienstverlening te (blijven) voldoen. Anderzijds kunnen werkge vers uit de afgestudeerden personeel aantrekken of hun eigen mensen er laten opleiden. Zo vor men de competentieprofielen ook voor de oplei dingsinstituten een belangrijke input voor het op- dan wel bijstellen van hun programma's. Een systeem van certificering zorgt ervoor dat de competenties die (toekomstige) medewerkers via initiële opleidingen of via na- en bijscholing ver werven, aan onafhankelijke toetsing worden onderworpen en dat het beroepenveld ze erkent. Accreditatie richt zich op de erkenning van opleidingsinstituten en hun leerplannen. De belangrijkste voorwaarde waaraan het project en het eindresultaat moeten voldoen is wel brede steun. Om de competentieprofielen een product van DivA te laten zijn, is het essen tieel dat alle partners in de ontwikkeling hebben bijgedragen en achter de gang van zaken en het uiteindelijke 'competentiegebouw' staan. Pas dan sluit het aan bij de behoefte van het veld en zal blijken dat het daarin voorziet en benut zal gaan worden. Verder moet de structuur aanslui ten bij de DIV-profielen van de rijksoverheid uit 1997. Uiteraard is het terrein van het project gevarieerder en gecompliceerder, maar veel basismateriaal, zoals vorm, opzet en inhoud, is goed bruikbaar. Omdat de competentieprofielen toekomstge richt en -bestendig moeten zijn, is na vaststelling regelmatige toetsting en onderhoud nodig. De nieuwe profielen komen er immers voor de beroepsbeoefenaar van de 21e eeuw. We zien al dat de vanouds gescheiden professies aan de regi stratuur- en aan de archiefzijde naar elkaar toe groeien, zodat de 'recordkeeping -' en de 'archival function' geleidelijk integreren binnen het zoge naamde 'records continuum'. Ook ontwikkelin gen op aanverwante terreinen van bibliotheken, musea en IT-dienstverlening moeten in de profie len in het oog gehouden worden; zij hebben grote invloed op het vak van de nieuwe record- keeping- of archiefprofessional. De advies commissie Informatiedienstverlening (IDV) van de ECABO (landelijk orgaan voor middelbaar beroepsonderwijs) werkt aan vergelijkbare profielen voor de beroe pen binnen de informatiedienstverlening op middelbaar niveau. Vandaar dat de ECABO nauw betrokken is geraakt bij het project. De leden van de adviescommissie vertegenwoordigen de beroepsverenigin gen van bibliothecarissen (van weten schappelijk en openbare bibliotheken), be- drijfsarchivarissen en archivarissen uit het openbaar archiefwezen en documentaire informatieverzorgers. Zij adviseerden DivA om het project competentieprofielen te betrekken bij hun werkzaamheden, waar na DivA het ECABO-lid van de commissie heeft uitgenodigd in het project te partici peren. Dit voorkomt dubbel werk en de resultaten en uitkomsten zijn uiteindelijk voor het gehele veld vergelijkbaar. De profielen moeten direct bruikbaar zijn voor en toepasbaar zijn op tal van aspecten van het organisatie- en human resource management (HRM) van de betrokken bedrijven of overheden. De profielen concentreren zich op de vakge richte aspecten van alle taken waarvoor binnen het records continuum de nieu we recordkeeping- en archiefprofessio nal verantwoordelijk is. Indien relevant zijn vakoverstijgende, algemeen per soonlijke en organisatiegerichte compe tenties er - zijdelings - in betrokken. Willen zij voldoende flexibiliteit bezit ten en toepasbaar zijn voor het gehele werkveld, dan zullen de profielen gene riek van aard moeten zijn. Om de com petentie-eisen voor organisatie-specifie ke functies binnen het vakgebied te defi niëren, is het mogelijk binnen de gene rieke profielen te 'shoppen'. Maatwerk dus, dat uitwisselbaarheid en vergelijk baarheid garandeert. Het aardige is dat de profielen straks de basis voor de curri culum-ontwikkeling van de opleidings instituten vormen, maar dat deze - als afspiegeling van ontwikkelingen in de professie- omgekeerd ook hun invloed hebben op de totstandkoming van de profielen. Na goedkeuring door het bestuur van DivA vond in juni 1999 de startcon ferentie van het project plaats. De deelne mers waren afgevaardigd door KALO, Cannet, NVBA, RAD, SOD, LOPAI en KVAN; samen zijn zij de projectgroep, die wordt voorgezeten door projectleider Peter Diebeis, bestuurslid van de NVBA en de KVAN. Vanuit de Stichting SOD, de Archiefschool, de GO en ECABO waren er toehoorders aanwezig. Onder leiding van projectadviseur Thijs Laeven bereikten de aanwezigen overeenstemming over: de uitgangspunten voor de beschrij ving van de competenties de opzet van de profielen, inclusief de niveau's de samenhang binnen het competen tiebouwwerk de taakdomeinen waarvoor profielen worden ontwikkeld. Het eindresultaat vormde een matrix met daarin alle in het beroepsveld te onder kennen activiteiten met alle scholingsni veaus. Deze matrix is vastgesteld en dien de als basis voor de tweede fase van het project, waarin de ontwikkeling van de profielen plaatsvond. In deze tweede fase beschreven schrijfgroepen per taakdomein de te onderkennen taken en welke kennis, vaardigheden, attitude en niveau daarbij horen. Zo stelden zij de competentiepro fielen samen. De eerste schrijfgroep had in oktober een prototype klaar dat als voorbeeld gaat dienen voor de andere groepen, die zich met de andere taakdo meinen bezighouden. Alle groepen bestaan uit vertegenwoordigers van de hierboven genoemde deelnemers; voor het bemensen ervan zijn de leden van de projectgroep verantwoordelijk. Na een startbijeenkomst werkte men voorname lijk via e-mail. De resultaten hiervan besprak de projectgroep - inclusief toe hoorders - in haar bijeenkomsten. Op dit niveau vond de daadwerkelijke toetsing plaats. De projectgroep koppelde de resultaten terug naar DivA directeur Hermans, die zijn bestuur in november op de hoogte stelde. In december 1999 gingen de projectgroep en het bestuur akkoord met het prototype 'toegankelijk maken'. De inhoudelijke en budgettaire voorbereidingen voor de ontwikkeling van het vervolg zijn in volle gang: fund- raising, samenstelling schrijfgroepen, klankbordgroep en instructie aan nieuwe ontwikkelaars. De derde fase is bestemd voor de ontwikkeling van de benodigde hulp middelen en instrumenten voor de ver taling van de generieke naar specifieke competentieprofielen. Daarvoor gaat een ontwikkelgroep - met daarin mensen die organisatie-, personeel- en marktontwik kelingen met elkaar kunnen verbinden - aan de slag. Ook wordt in deze fase dui delijk op welke manier(en) de resultaten gepubliceerd zullen worden; vormge ving, productie, verspreiding en het aan bieden aan de belanghebbenden komen in de laatste fase aan bod, evenals een regeling voor het actueel houden van de profielen. Al met al moeten de compe tentieprofielen einde 2000 voor het vol ledige beroepsveld beschikbaar zijn! Tot op heden is de samenwerking tussen alle betrokkenen - mede door de admini stratieve en secretariële ondersteuning vanuit DivA - uitstekend. Wij verwach ten dan ook een een soepele voortgang van het project. 14 Sedert haar ontstaan in 1999 vervult DivA een belangrijke rol op het terrein van de professio nalisering van het gehele be roepenveld in onze sector. In de onderlinge samenwerking tussen de partners (KVAN, NVBA, SOD, KALO, LOPAI, CAN- NET en Archiefschool) heeft DivA het actiepunt 'Accredite ring en certificering' prominent op de agenda geplaatst. Het bestaat uit drie fasen: 1. Competentieprofielen 2. Bij- en nascholing 3. Certificering Ter realisatie van de eerste fase ging in april 1999 het project 'Competentieprofielen' van start met ais doelgroep archivarissen en documentaire informatiever zorgers in (archiefbeherende) instellingen en bedrijfsonder delen. Competentieprofielen be schrijven de professionele ken nis, vaardigheden en attitude die iemand moet bezitten om het vak, een functie en/of taak op een vereist niveau uit te kunnen voeren. Deze vakge richte competenties kan men verwerven door scholing, oplei ding, werk- en/of maatschappe lijke ervaring. Alle afzonderlijke profielen vormen tezamen een samenhangende structuur. Tot nu toe ontbreken binnen het totale vakgebied dergelijke competentieprofielen, met uit zondering van de rijksoverheid die sinds enkele jaren profielen voor de DIV kent. Door Peter Diebeis en Thijs Laeven* De laatste jaren is er veel in gang gezet om de opleiding van (bedrijfs)archivarissen en documen taire informatieverzorgers (of -specialisten) te professionaliseren en de vakbekwaamheid van de beroepsbeoefenaren te vergroten. Beroepsopleidingen wijzigden hun programma's ingrijpend om de gevolgen van snelle ontwikkelin gen binnen het vakgebied op te nemen en zo de markt van goed toegeruste specialisten te kunnen voorzien. Een dergelijke professionalisering kan daarnaast ook op andere manieren. Bijvoorbeeld met het DivA-project 'Competentieprofielen'. Personeelsbeleid competentieprofielen certificering en accreditering kwalificatiebeleid archiefdiensten initiële opleidingen en bij- en nascholing Brede steun Aanverwante terreinen Andere eisen Startconferentie Schrijfgroepen Ontwikkelgroep Respectievelijk projectleider en projectadviseur www.divakoepel.nl archievenblad april 2000 april 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 7