AGFA SCANDESK IMAGEDESK AGFA Digitale stamboom werk in uitvoering Stel nu eens dat alle archieven heel actief gegevens op het Internet gaan plaatsen. Zolang het gaat om indexen of andere informatie die voor iedereen begrijpelijk en leesbaar is, kunnen men sen thuis aan de slag. Maar bij originele bronnen hebben zij toch weer hulp nodig bij het lezen of interpreteren daarvan. Moeten zij daarvoor dan per se naar het archief waar die bron nen berusten? Zij kunnen toch ook deskundige hulp krijgen van het archief in hun eigen woon plaats? Ik stel mij voor dat onze studiezalen over een aantal jaren bevolkt worden door mensen die niet alleen onderzoek doen in onze eigen bestanden, maar in bronnen uit heel Nederland en misschien wel uit heel de wereld. Zij vragen veel meer van ons dan dozen uit ons eigen depot op hun tafel te deponeren. Niet alleen onze eigen archieven moeten we kennen, maar we moeten op zijn minst weten hoe die van elders in elkaar zitten. Wij moeten hun kunnen vertellen hoe het bestuur van Delft of Holland of Nederland in elkaar zat in de 18e eeuw, maar ook hoe dat bij andere steden, gewesten en landen het geval was. Moeten wij dat allemaal paraat hebben? Nee, maar het kan er wel toe leiden dat wij meer en andere hulp middelen beschikbaar stellen in onze stu diezaal, bijvoorbeeld woordenboeken en naslagwerken, of dat wij zorgen dat wij weten waar die op het Internet te vinden zijn. Het betekent zeker dat er andere eisen worden gesteld aan ons, archivaris sen. Studiezalen faciliteren dan immers niet alleen het onderzoek naar de ter plek ke bewaarde bronnen, maar archiefonder zoek in het algemeen. Omgekeerd worden onze eigen toegangen en archieven ook geraadpleegd in andere studiezalen. Dat betekent dat wij voor de ondersteuning op afstand een soort help desk moeten organiseren. Die kan gerich te informatie geven, of aanvullende bron nen op het net plaatsen. Naast het archief onderzoek wordt zo ook de dienstverle ning steeds minder plaatsgebonden. Ik ben mij ervan bewust dat het nog lang niet zover is. We zijn nog maar aan 't experimenteren met het Internet. Sommige archieven hebben nog niet meer dan een digitale folder, of zelfs dat niet. En natuurlijk is het allemaal vrese- lijk kostbaar om een goede Internetsite te ontwikkelen, te vullen en te onderhou den. En bronnen binnenhalen is nog altijd een trage aangelegenheid. Maar het begin is er. Is het een onvermijdelijke ontwikke ling? Ja, want hoe moet het straks anders met archieven die alleen maar in digitale vorm bestaan? We kunnen de onderzoe- ker toch niet verplichten om die te komen raadplegen in de studiezaal? Sterker nog, moeten wij die bestanden wel in huis hebben? Laat ze maar bij de administratie, die delen ervan misschien nog wel in gebruik heeft; of op de harde schijf of de tape in de digitale kluis. Waarom zou er dan alleen een lijntje naar onze studiezaal moeten lopen, ter wijl dat ook een wereldwijde verbinding via het Internet kan zijn? [UT1 Is het een te betreuren ontwikke ling? Niet voor de archivaris, want voor hem wordt het werk alleen maar boeiender. Evenmin voor de onderzoeker, want die wordt steeds flexibeler in het kie zen van tijd en plaats. Het con tact met de stukken zal hij mis sen; vandaar dat het mogelijk moet blijven een origineel in handen te houden. Sommige dingen zijn nu eenmaal niet te beoordelen aan de hand van een digitale kopie. Ik zou persoonlijk het bezoek aan schilderachtige studiezalen wel missen, want je doet er soms hele leuke - of lie ver: droevige verhalen op. Zoals in dat bisschoppelijk archief, waar de archivaris middeleeuwse charters bestudeerde aan zijn werktafel in het depot, waar het klimaat dus comfortabel op kamertemperatuur werd gehouden. Onder het lezen van de fraaie perkamenten stukken lepelde hij een kop soep leeg en nam af en toe een trekje van een dikke sigaar. Of in dat ministerie waar voor een vriend van mij een werkplek werd gecreëerd op de archiefzolder. Een beambte vond het maar niets dat een jonge vent zijn dagen sleet in zo'n kale ruimte, en beloofde het wat gezelliger te maken. De volgende dag hing er een poster van de Dolly Dots. Toen mijn vriend klaagde over de ondraaglijk hoge temperatuur, kreeg hij te horen dat daar niets aan te doen was, omdat anders de tomaten niet groeiden. Als archivaris mag ik het eigenlijk niet zeggen, maar stiekem hoop ik dat niet alles virtueel wordt. 13 De nieuwe Agfa Scandesk is de ideale reader-scanner voor het lezen en afdrukken van uw grafische of alfanummerische COM-fiches en voor de klassieke microfilm-jackets. De Agfa Scandesk is een compact en gebruiksvriendelijk apparaat. Door de snelle printer-interface kan de Agfa Scandesk aangesloten worden op een, reeds bij u aanwezige, laserprinter voor het afdrukken van uw beelden. Kenmerkend is de eenvoudige bediening, de uitstekende leesbaarheid en een overtuigende drukkwaliteit. i Voor meer informatie vindt u de divisie Micrografie Documentsystemen op volgend adres Agfa-Gevaert BV Postbus 12 2288 AA Rijswijk Telefoon .010 4131 880 De Agfa Imagedesk is voorzien van een interface die het mogelijk maakt om via een imaging board aan PC's gekoppeld te worden. Zo kan de Imagedesk volledig in uw netwerk geïntegreerd worden en uw fiche voor verdere verwerking in Document Management Systemen opgenomen worden. Dit maakt van de microfiche ook in de toekomst een flexibel en open medium. Een visioen Site van de digitale stamboom Delft: www.archief.delft.nl Dikke sigaar Naast het archiefonderzoek wordt zo ook de dienstverlening steeds minder plaatsgebonden. Netscape: Digitale Stamboom BE <>o eevrtrktn Hfcrladin Ï3 Weergaven 1 M&xhxn ift) Locatie |h"P 7/www.archief.delft.nl/ 1 I |wat is nieuw' 11 Wat is gaaf"? Bestemmingenjhet doorzoeken11 Mensen Software VeBcom bij 4» Digit ue StMnboom U vindt bier 4c iiuUx op 4c belangrijkste bronnen voor geneilogiscb onderzoek <u* l>i) ons berusten 4e doop-, trouw- en begrwfboeken vin it kerktn ia Delft ea Fijnxker tot ea met 1811 de registers via de burgerlijke stead via de volgtade gemeenten Delft Delft Groene veld Koog ea Voud Hwmscb Vovil Vrijenban Abtsregt Ackersdijk ea Vrouwe are gt Bies bad Pijnxker (alleen geboorte- ea overlijdensakten) Johannes Vermeer De akten van de burgerlijke stand zija beperkt openbaar geboorteakten huwelijksakten aa 75 Jaar overlijdensakten aa 50 j»r Hoewel de gemeente Delft ernaar streeft om correcte en actuele informatie te verschaften, k»a niet ge gemuteerd worden dat de informatie juist is op bet moment waarop deze ontvangen wotdt of dal de informatie tijd nog steeds juist isAan de inboul van de:e website kunnen dan ook geen recbten worden ontleend Daarnaast beboudt de gemeente Delft zich uitdrukkelijk bet rtcbt voor als bedoeld in artikel 2, eerste lid Databankenwet (Sfb.1999, 303), voorzover deze wet niet anders bepaalt Gemeente Delft 1999 Gemeentearchivaris van Delft april 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 6