u. Fragmenten van een werkweek U Fragmenten van een werkweek Li Nieuws uit het Veld E? L_6 Nieuws uit het Veld 121 colofon IHZ Het Bureau nu ook digitaal I3i Schuldige nalatigheid l_5 142 Verenigingsnieuws L5£ Agenda noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. N H 0 U D S Redactie Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker, Annabelle Meddens-van Borselen, Laurens Priester (hoofdredacteur), Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Literatuurbijdragen en/of te recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs.A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18,2012 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. Het dagboek van Roelof Koops |10 De virtuele studiezaal Werk in uitvoering: Gerrit Verhoeven Competentieprofielen en vakbekwaamheidseisen voor de hedendaagse archiefprofessional DivAproject: Peter Diebeis en Thijs Laeven |21 Think Global. Een blik over de grenzen: Australië en internationale samenwerking Burengerucht: Hans Hofman Internet en archief: Jan Folkerts Wat doen we eerst? Prioriteitstelling bij restauratie en conservering De Praktijk: Stein de Valk en Anette Hage - de Lange Column: Joan van Albada [32 Literatuur: Recensies en signalementen [40 Inventarissen Dick Kaajan [42 KVAN Nieuws 146 NVBA Nieuws [50 Agenda Binnen- en Buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken Noot van de redactie Column [32 Literatuur archievenblad april 2000 P G A V E De virtuele studiezaal Door Gerrit Verhoeven Ter gelegenheid van het afscheid van Theo Schelhaas vorig jaar schetste Gerrit Verhoeven via de compu ter en de virtuele studiezaal zijn visioen. Over de toekomstige studiezaalbezoeker en Internetgebrui ker en archieven als dienstverlener op afstand. De archiefwet en zelfstandige bestuursorganen Door Lodewijk Hovy Ze zijn als zodanig soms moeilijk herkenbaar, maar nadat de Archiefwet in 1996 van kracht werd, ont stond er een grote groep van. De zelfstandige be stuursorganen als nieuwe zorgdragers. Wat zijn dat eigenlijk, welke zijn er en hoeveel? En hoe moet de Archiefwet op hen toegepast worden? Een toelichting. Think Global. Een blik over de grenzen: Australië en internationale samenwerking Door Hans Hofman Met wat er op archiefgebied in andere continenten gebeurt kunnen we ook in Nederland ons voordeel doen. Zoals in Australië, waar de National Archives de naam hebben voorop te lopen wat betreft archie ven in het digitale tijdperk.Tijdens de bijeenkomst in Canberra werd dat duidelijk. Wat doen we eerst? Prioriteitstelling bij restauratie en conservering Door Stein de Valk en Anette Hage - de Lange Dankzij een bijna-ramp werd het voor het Stads archief in Zutphen duidelijk: een goede samenwer king tussen restaurator en archivaris is het behoud van alle informatiedragers. Over schadeinventarisa- tie, restauratieprioriteit en regulier overleg tussen de externe dienstverlening en restauratieafdeling. De wettelijke basis van het doen en laten van de Neder landse archivaris, de Archiefwet en het Archiefbesluit 1995, is gestoeld op ideeën van de beroepsgroep uit 1907. De bestuurlijke gelaagdheid van het Nederlandse archiefwezen, de strikte scheiding tussen overheids- en niet-overheidsar- chieven, het'denken in depots', de scheiding tussen registratuur (later documentaire informatie voorziening) en archiefwezen, dit alles is al bijna honderd jaar gemeengoed. De laatste jaren knagen archi varissen en niet-archivarissen met toenemende intensiteit en kracht aan de pijlers van het Nederlandse archiefbestel: in de provinciehoofdsteden fuseren rijks- en gemeentearchieven tot regionale historische centra; de toepassing van informatie- en communicatietechnologie leidt tot 'virtualisering' van stu diezalen en depots en tot de vorming van een netwerk van publieksdiensten; de beroeps verenigingen van documentaire informatievoorzieners en (bedrijfs)archivarissen denken hardop na over samengaan etcetera. De Archiefwet 1995 markeert gezien deze recente ontwikke lingen eerder de afsluiting van een tijdperk dan het begin van een nieuw.We leven nu in een tijd van de paradigmaverschui ving van 'klassiek' naar 'niet- plaatsgebonden'. Het is tijd voor een nieuwe wet. april 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2