□mm OlHM\ NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA-Redactieadres NVBA lid worden? Redactie NVBA-Nieuws NVBA-Agenda 2000 Bestuurskroniek Aan de hand van de concept-exploitatiereke ning en -balans werd de financiële situatie be sproken. Die is ogenschijnlijk florissant maar bij nadere beschouwing zorgwekkend. Ten opzichte van de begroting is in 1999 winst gemaakt maar dit is het gevolg van een toegenomen verkoop van publicaties. Laat je deze buiten beschou wing, dan is er flink verlies geleden. Omdat deze verkoop gegarandeerd zal teruglopen, is bezin ning op contributiehoogte en activiteiten nood zakelijk. Daarnaast is onze aanwezigheid op Internet evenmin begroot en ook die brengt structurele kosten met zich mee. Uiteraard werd ook de vergadering van de bestuursdelegaties met het DivA-bestuur op 27 januari geëvalueerd. Dat we daar niet echt vrolijk over waren hebt u al in het vorige nummer kunnen lezen. Daarna werd expliciet gesproken over hoe de NVBA zich op Internet wil/kan profileren. Een van de vraagstukken daarbij is of het verant woord is om de kosten deels te dekken uit recla mepagina's van bedrijven, al dan niet uit de archiefsector waarvan al dan niet iemand NVBA- lid is. Ook het tegen betaling opnemen van per soneelsadvertenties is een optie. Een definitief besluit kon niet worden genomen omdat de KVAN er nog steeds niet in is geslaagd ons inzicht te geven in de kosten van het meeliften op hun website. Aan het slot van de vergadering werd vastgesteld dat het bestuur Fred Schoon heim in de komende Voorjaarsvergadering op 25 mei zal voordragen tot bestuurslid. Het DivA-bestuur heeft zich inmiddels beraden op de bespreking van 27 januari en ons gevraagd om voor 24 maart commentaar op haar bijge stelde voorstellen te geven. Die voorstellen komen erop neer dat DivA een vereniging wordt waarin archiefinstellingen, opleidingsinstituten zonder winstoogmerk en verenigingen van beroepsbeoefenaren kunnen participeren. Daar naast is er een mogelijkheid voor een geasso cieerd lidmaatschap zonder stemrecht. Het bestuur zal bestaan uit minstens 7 personen die door de ALV op voordracht door het bestuur worden benoemd. De contributie voor vereni gingen zal f 10,- per lid per jaar bedragen. De contributie voor instellingen en opleidingsinsti tuten is gebaseerd op hun begroting resp. perso- f - - neelsbezetting en loopt van f 250,- tot f 4000,- per jaar. Het aantal stemmen in de ALV is gerela teerd aan de hoogte van de betaalde contributie (f 250,-: 1 stem, f 500,-: 2 stemmen, f750,-: 3 stemmen, f1500,-: 5 stemmen, f 3000,-: 7 stem men en f 4000,-: 10 stemmen). Voor de NVBA zijn dit geen erg aantrekkelijke voorwaarden. Enerzijds is er geen enkele garantie op bestuurlij ke invloed van de NVBA en vergt het lidmaat schap van DivA zonder twijfel een contributie verhoging. Anderzijds betekent aansluiting op termijn ongetwijfeld een positief effect op ons imago en daarmee op dat van 'de bedrijfsarchi- varis'. Een uitspraak van onze leden moet duide lijk maken of de NVBA zich al of niet bij de ver nieuwde DivA zal aansluiten. Kort nieuws In een computertijdschrift stond het ant woord op de vraag waarom het papierloze kan toor toch zo lang op zich laat wachten. Het arti kel zelf heb ik niet meer, maar u kunt het ant woord zelf achterhalen door eens na te denken over papier in relatie tot de sanitaire voorzienin gen in kantoren. Ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van de Afdeling Noord verscheen in februari een 'special' van Tref(W)Noord met een zevental bijdragen van bestuursleden van die afdeling. Meer over het jubileum in het komende NVBA-Nieuws. 46 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA nieuws Documentmanagement bij Duitse verzekeringsmaatschappijen Kernpunten van de studie zijn 75% wil snellere informatie uit het archief 67% streeft naar verbeterde productiviteit 66% acht verbeterde klantenservice belangrijk 51% denkt aan communicatieverbetering 51% legt de nadruk op gegevensbeveiliging De bedrijven welke DM hebben ingevoerd (75%) geven aan dat aan de verwachtingen is voldaan. Over de totale doelgroep waren de softwarekosten per werkplek DM 900 tot DM 1000 te hoog. Deze doelgroep (30%) heeft meer dan 250 werkplekken. Van de totale Duitse verzekeringsmarkt heeft 57% DM ingezet. De overige 43% hikt aan tegen integratieproblemen met hun basissystemen. Uit de projectmatige aanpak blijkt dat als meer dere afdelingen in een projectgroep samenwer ken dit een verlammend effect kan hebben. Nog steeds beslist de concernleiding over het wel of niet invoeren van DM (45%).Ook de afdeling automatisering scoort hoog (46%). In maar 19% van alle projecten beslist de betrokken afdeling zelf mee. Indien de verzekeringstechnische afdelingen het spits hebben afgebeten volgt in 40% van de gevallen de financiële afdeling en in 20% de afdeling personeelszaken. Een van de onderzochte bedrijven is de Stuttgarter Lebensversicherung. Zij zijn reeds lang actief met DM en berichten hierover het volgende: sinds 1993 elektronische post van binnen komst tot uitgaande. In 1994 zijn alle behandelaars aangesloten op het systeem. Niet alles kan elektronisch, zoals ECG's en röntgenfoto's. De juridische afdeling heeft een grote vinger in de pap. Bepaalde documenten moeten nog in de originele vorm worden bewaard. Als IBM-klant heeft men het Image Plus sys teem met Kodakscanners In de voorbereiding tot scannen worden con tractnummers en voortgangssleutels in het DM-systeem ingebracht. De distributie gaat via workflow. De eerste besparingen vonden plaats op de afdeling Postverwerking. Kosten ontstonden op de werkplekken o.a. door A3 (21") scher men. In 1996 vond invoering plaats bij de Direkte Lebensversicherung AG en in 1997 bij de Stuttgarter Allgemeine Versicherung. In het algemeen vertonen de kosten een dalende lijn en de effectiviteit neemt sterk toe. 17% meer productie door de behandelaars totale effectiviteit steeg met 15% In 1994 waren 79 werkplekken voor document management en workflow ingericht. In 1999 waren dat er 398. Eind 2000 is het totale project afgerond en gaat men zich o.a. toeleggen op Telewerken. Ook genereert workflow automa tisch betere managementinformatie. Dit is een van de succesfactoren van de totale aanpak. Er zijn ook verzekeraars die een andere weg ins laan dan documentmanagement en workflow in het productieproces. Victoria Versicherungen is daar een van.De nadruk ligt op de buitendienst, die voordeel moet hebben van het elektronische dossier. Dat hier niet het productieproces wordt aangepakt is duidelijk als men weet dat 90% van alle nieuwe polissen in twee weken bij de klant zijn. Documentmanagement geeft hier geen ver betering in. De buitendienst moet wel meer beslissingen kunnen nemen op de plaats waar de verkoop plaatsvindt.Hiervoor is eerst een gelijkluidende kwaliteit nodig van de bedrijfpro- cessen. Samen met de Müncher-Rück (Norm RIS) wordt flink gewerkt aan een expertsysteem. Snelle ISDN-verbindingen met het kantoor moe ten de communicatie met de buitendienst verbe teren, zodat van klanten met normale risico's dezelfde dag nog de polis wordt aangemaakt. Elektronische verwerking is de sleutel voor kos tenverlaging en klantenoriëntatie voor nieuwe doelgroepen. Welkom nieuwe NVBA-leden Almanak 2000 47 Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel: 013 - 463 06 19 Fax 013 - 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw L. de Kok Vogeldreef 42 2727 AM ZOETERMEER Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J. van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL 6 april: vergadering algemeen bestuur 25 mei: algemene leden vergadering Chorus IJmuiden 29 juni: vergadering dagelijks bestuur 7 september: vergadering algemeen bestuur 26 oktober: algemene leden vergadering 28 november: vergadering algemeen bestuur Het Algemeen bestuur van de NVBA vergaderde op 8 februari bij Interpolis in Tilburg. De vergadering begon met een kennismaking met Fred Schoonheim, kandidaat bestuurslid. Daarna kwa men de verplichte nummers aan de orde zoals het vaststellen van notulen en het bespreken van de ingekomen en verzonden stukken. Onder Mede delingen kwamen aan bod het reilen en zeilen van de werkgroepen en commissies en de (toen nog komende) jubilea van onze Regio Noord en de GO. Ben Schmitz archievenblad april 2000 Op de drempel van de nieuwe eeuw rondde Networks, met medewerking van Computer Equipment en FileNet, een studie af over document management (DM). Bron: Versicherungsbetriebe 99/3, pag. 48 t/m 56 Bewerkt door B.A. Otten DM-Adviseur en NVBA-lid. Hr. M. van Campen Nationale Bank van Belgie De Berlaimontlaan 14 1000 Brussel Belgie Tel. (0032) 221 22 60 Mw. J.F.M.Tieleman Artsen Zonder Grenzen Postbus 10014 1001 EA Amsterdam Tel. (020) 520 87 56 Mw. E. Reijs Stichting Regionaal Opleidingen Centrum Amsterdam en Omstreken Postbus 2584 1000 CN Amsterdam Tel. (020) 527 93 93 Rond 14 april verschijnt de nieuwe edeitie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen van de KVAN. Ook deze editie is weer volle dig geactualiseerd, helder vormgege ven en met een logische indeling van instellingen. Het is een makkelijk naslagwerk voor wie in een archief werkt of in zijn of haar werk is betrokken bij archiefbeheer. Leden van de NVBA kunnen de Almanak - onder vermelding van hun lidnummer - bestellen bij het KVAN bureau. De prijs is fl. 35,= per exemplaar. april 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 23