Het spel om de f-dEsJw Koos Boertjens, Internetgids Stamboomonderzoek. Martin van Meurs, Het spel om de macht C.C. Glopper-Zuijderland, In Tijd gemeten. Inleiding tot de chronologie literatuur literatuur John Baert en Paul van Dun, Gids voor grensoverschrij dende bronnen in Vlaamse en Zeeuwse archieven CD-rom De Bommelerwaard in kaart Jaap Haag en Atie van der Horst (red) Guide to the International Archives and Collections at the IISH I 39 De cursus voor iedereen IK GZtf-ToE, IK. WEtS BLy! DAA«- HEB 6R07E ■Four&J GC/aA*K.T komajen Gi/Li<e. van lcren Alpha (Walburg pers) Zutphen, 2000 ISBN 90-5658-041-8, fl 24,50; leder mens oefent macht uit en zit tegelijkertijd gevangen in machtsstruc turen. De voormalige Arnhemse wet houder Martin Meurs schreef een cursus over omgaan met macht in veertig les sen. Hij legt uit hoe het spel om de macht gespeeld wordt en hoe je zelf een betere speler kunt worden. Hij noemt dit spel geen kansspel maar een denk sport, dat iedereen kan leren. Door trai ning kunnen de spelers meer inzicht krijgen in de situatie. Alle lessen zijn volgens een vast patroon opgebouwd. In de inleiding wordt een bepaald aspect van de macht uiteengezet. Vervolgens wordt een voorbeeld gegeven van dat machtselement en volgt een toelichting waarin kanttekeningen bij dat aspect van de macht geplaatst worden. Elke les eindigt met een voorbeeld uit de prak tijk. Het boek heeft iets weg van de uit gave de Vorst van Machiavelli en is bedoeld voor iedereen, die meer wil weten van machtsstructuren, die macht wil opbouwen of juist macht wil afbre ken. CBG Den Haag, 1999. ISBN 90-5802-009-6. 96 blz., fl. 22,50 De gids in tijd gemeten geeft een inleiding op de geschiedenis van onze tijdmeting, zoals het ontstaan van de Romeinse, Juliaanse, Gregoriaanse, repu blikeinse, de joodse en islamitische kalenders. Vervolgens komen de jaartel lingen en jaarstijlen aan bod. Ook is een lijst met de meest voorkomende feest- en heiligendagen opgenomen. De gids geeft de nodige achtergrondinformatie en tabellen voor het omrekenen van data. Al met al zeer handzaam voor genealo gen, historici en andere studiezaalbezoe kers, die te maken krijgen met tijdreken kundige gebruiken in het verleden. archievenblad april 2000 Internetadressen geeft de gids informa tie over het functioneren van Internet: hoe kom je erop, zoekmachines en zoek programma's. Hoofdstuk vier is voor beginnende stamboomonderzoekers. De hoofdstukken vijf en zes behandelen de archieven in binnen- en buitenland en overige bronnen. Hoofdstuk zeven wijst op nieuwsgroepen en e-maillijsten van genealogen. Hoofdstukken acht en negen geven adressen op het gebied van geschiedenis, heraldiek en vorstenhui zen. In het laatste hoofdstuk komen ver schillende genealogische computerpro gramma's aan bod. De bijgeleverde cd- rom bevat meer dan 1200 koppelingen naar internetsites en demo's van gene alogische programma's. De gids kan de genealogische onderzoeker veel tijd besparen bij de zoektocht op Internet. Familieportret uit 1900. Academic Service, Schoonoven. ISBN 90-395-0994-8. 198 blz., met cd-rom, fl. 29,90. Internet biedt genealogen een schat aan informatie, die deze uit tien hoofdstukken bestaande gids toeganke lijker maakt. Naast een overzicht van DE BOMMELERWA/ÏRD a IN KAAKT T,VD' A MSG Amsterdam, 1999. ISBN 90-6861-186-0. 608 blz. Eind 1999 verscheen een gedrukt overzicht van archieven en collecties van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. Behalve de naam van het archief, de periode van de archiefstukken, de omvang van het Brussel/ Zeeuws Archief Middelburg, 1999. fl. 17,50/BEF 350 Stichting vrienden van het Streekarchief Bommerlerwaard, Zaltbommel, 1999. fl. 25.- archief en soort toegang geeft het over zicht ook interessante informatie over de personen (korte biografieën) en instellingen (korte geschiedenis) waar van men de archieven beheert. Tevens staat kort vermeld wat voor soort stuk ken er in het archief bewaard zijn geble ven. Het instituut beheert archieven van bekende personen als Emma Goldman (1869-1940), Sylvia Pankhurst (1882- 1960), Michail Bakunin (1814-1876), De geschiedenis van Vlaanderen en Zeeland is nauw verweven. In de archie ven van beide gebieden zijn circa 13.000 stukken te vinden uit de periode 1160- tot heden. Voor onderzoekers van deze gebieden is nu een gids op cd-rom ver vaardigd, inclusief een gedrukte toelich ting met een historische inleiding, een literatuuropgave, een aantal kaarten en een handleiding voor het gebruik van de cd-rom. De gebruiker kan kiezen tussen Zeeuwse gegevens in Vlaamse archieven en vice versa. Hierna kan hij zoeken op trefwoord, beschrijving of nummer waarna een korte beschrijving van de inhoud, naam archiefvormer, archiefbe stand, naam en adres van archiefbewaar plaats, naam en periode van de toegang op het scherm verschijnen. De gids bevat helaas geen overzicht van de onderwerpen en de archieven. Je moet altijd een trefwoord verzinnen. Voor lokale onderzoekers, die precies weten wat zij willen zoeken is de cd-rom echter handig genoeg als hulpmiddel. Deze cd-rom bevat een selectie van twintig kaarten uit de collectie van het streekarchief Bommelerwaard. Naast een overzichtskaart van de Bommelerwaard uit 1838 zijn alle kernen in de regio in beeld gebracht. De oudste kaart op de cd- rom is van het beleg bij Zaltbommel uit 1599 en de jongste van het dorp Well uit 1968. De kaarten kunnen niet worden afgedrukt. Hendrik de Man (1885-1953), Cesar de Paepe (1842-1890), Karl Marx (1818- 1883) en Friedrich Engels (1820-1895), Poncke Princen (1925). De laatste jaren verwierf het IISG ook interessante archie ven van instellingen uit de gehele wereld: Amnesty International (1961- 1997), de Chinese discussiegroep Chen- Wang (1986-1989), de Egyptische com munistische partij (1981-1987) en uitge verij Allert de Lange (1933-1940), die boeken uitgaven van Duitse joodse vluchtelingen als Berthold Brecht en Stefan Zweig. Een index completeert het geheel. Gids voor grensoverschrijdende bronnen in Vlaamse en Zeeuwse archieven Brussel/Middelburg 1999 april 2000 archievenblad I1

Archievenblad | 2000 | | pagina 19