t? "fr 1 Restauratie-Atelier Helmond B.V. Digitalisering van elk denkbaar origineel column PICTURA IMAGINIS Ui voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Guide to the archives on relations between the Netherlands and Indonesia 1945-1963 Süzcivstë advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast column Als alle Mullers, Feithen en Fruinen uit de natuurwetenschappelijke hoek af komstig waren geweest, zouden we andere problemen hebben gehad, maar dan zou waarschijnlijk de steeds luider tikkende tijdbom van implosie van informatiedragers en informatie niet hebben bestaan. Een aantal jaar geleden heb ik in Engeland voor de gezamenlijke/!) jaar vergadering van archivarissen en archief restauratoren een verhaal gehouden over de aanpak van grootschalig behoud en bewaring waar ik in Tilburg mee bezig was (later is daar restauratieatelier De Tiendschuur uit ontstaan). Toen ik vroeg of het voor een restaurator mogelijk was directeur van een archiefinstelling te worden, viel er een doodse stilte. Een aanwezige van buiten, een chemicus die probeerde apparatuur aan de man te brengen, viel mij bij. Gelukkig was de man ook nog fervent archiefonderzoe ker, anders had het er slecht uitgezien. Hij hield een voortreffelijk verhaal over de verantwoordelijkheden van een archiefdirecteur en trok daarbij een parallel met het aanstellen van een jurist als huisarts. Een doordenkertje. De tijdsdruk voor nieuwe media is waar ook ter wereld extreem hoog aan het worden, in een aantal 'zuid' landen is de bom voor alle informatiedragers al ont ploft. De tijdsdruk voor traditionele media lijkt in 'noord' landen minder, op de verzuring na dan. Maar die mooie begrippen als 'collectief geheugen', 'gezamenlijk erfgoed' nemen we die serieus? Bij ons, voor ons, door ons,ons? Elke aanpak vergt talenten en talenten. Van beide komen we tekort. Stap aan boord. Mobiliseer geld, veel geld. Werk, zweet, leer, geef, al lijkt het soms de methode Von Münchausen of Don Quijote, voorbij de lippendienst, post-Sevilla naakt. P.S. VM en DQ leefden beiden lang en gelukkig, en hielpen de wereld echt voor uit. and Mona Lohanda 1NG research guide giasdia boex prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel verzameling glasneggt^^^ boek aquarel Jir munt productfo*' I postzegel v■f glasdia brf verzam m T- de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com door P.J. Drooglever, M.J.B. Schouten en Mona Lohanda isbn 90-5216-110-0,480 biz., Engelstalig, prijs/:45,- Verkrijgbaarvia de boekhandel of rechtstreeks te bestellen bij de uitgever: Instituut voor Nederlandse Geschiedenis Postbus 90755 2509 lt Den Haag tel. (070) 3156400 fax (070) 3854098 e-mail rgp@inghist.nl Internet http://www.inghist.nl Guide to the archives on relations between the Netherlands and Indonesia 1945-1963 P.). Drooglever, M.J.B. Schouten Een selectie uit deze gids is te raadplegen op de website van het ING (www.inghist.nl/guide.htm) In 1996 verscheen deel 20 van de bronnenpublicatie Officiële bescheiden betreffende de Nederlands-Indo nesische betrekkingen 1945-1950. Voorbereidingen worden getroffen voor het uitgeven van een vervolgserie, waarin met name het dispuut over Nieuw-Guinea een belangrijke rol zal spelen. Wanneer ook deze gereed is, zullen de kerndocumenten uit de Nederlandse archieven over het dekolonisatieproces in Indonesië tussen 1945 en 1963 zijn gepubliceerd. Deze archieven bevatten aanzienlijke hoeveelheden informatie die in deze publicaties geen plaats konden, resp. zullen vinden. Daarnaast is ook in archieven buiten Nederland zeerveel materiaal beschikbaar over dit onder werp. De Engelstalige Guide beoogt, daarheen de weg te wijzen. In deze archiefgids worden de officiële en semi- officiële archieven in Nederland, Indonesië, Groot-Brittannië, Australië, deV.S.endievande Verenigde Naties in New York besproken. DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. »niiiuiiHMininiimiNHB Door Joan van Albada De ICA heeft twaalf commissies en enkele werkgroepen. In elk werken specialisten aan onderwerpen als wetgeving, toegankelijkheid, vaktermen, het beste (elektronische) depot, ISAD(G) en ISAAR (en hun onder houd), het effectief voorkomen en bestrijden van rampen (brand, overstroming), IT, 'current and electronic records', enz. Het is de gewoonte dat tijdens of vlak na elk groot ICA congres (Sevilla, 21-27 september 2000) bekend wordt gemaakt wie de volgende vier jaar tot die groep van uitverkorenen zullen behoren. Onlangs is daarom aan de instellings- en verenigingsleden gevraagd kandidaten op te geven en voorstellen te doen voor nieuwe commissies. Het is te vroeg om de einduitslag te geven, maar 'current and electronic records' lijkt de onbetwiste winnaar te worden. Het immense zorgenkind - duurzaam behoud, bewaring en toegankelijkheid van alle informatiedragers (dus van papier èn nieuwe media) en aangehechte informatie, analoog en digitaal - scoort als laagste. Ten onrechte. De archivaris blijkt in werkelijkheid erger dan een archeoloog. De laatste moet de context wel vernietigen om tot een 'wetenschappelijk' resultaat (de publica tie) te komen, de ander zweert bij context, levert een inventaris maar laat de Fundgrube onnodig tot stof vergaan. Schuldige nalatigheid. Tekening: Peter Vlot wmt/ÊmÊÊiÊÊmmm april 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 15