Uniforme en publieksgerichte presentatie maakt cultureel erfgoed meer zichtbaar Wie zoekt, kent ons niet. Wie ons kent, zoekt niet meer! o kwaliteit Bij de openingsmanifestatie van DivA onderstreepte staatssecretaris Van der Ploeg de winst die te boeken is door de bundeling van krachten in de archiefwereld. In de eerste plaats voor de gebruikers van informatie; grotere uni formiteit en gezamenlijke investeringen vergroot gebruiksgemak. Bovendien wordt met een uniforme en publieksge richte presentatie ons cultureel erfgoed meer zichtbaar. Met het project normering dienst verlening geeft DivA concreet invulling aan die vergroting van het gebruiksge mak en een publieksgerichte presentatie. Het is de bedoeling dat de dienstverle ning gaat voldoen aan een aantal mini mum vereisten waarop gebruikers van archieven kunnen rekenen. Het concrete resultaat is een kwaliteitshandvest met daarin normen op het gebied van raad pleging van archieven in de studiezalen en informatieverstrekking op afstand. In een handvest stelt een organisatie zich garant voor de kwaliteit van de eigen dienstverlening en is daarop ook aan spreekbaar. Een kwaliteitshandvest dient aller eerst om de buitenwacht duidelijk te maken waar de archiefbranche voor staat. Maar het fungeert ook als een fun dament van de eigen organisatie, een referentiekader waaraan zowel leiding als medewerkers voortdurend de kwaliteit van aangeboden diensten kunnen toet sen. Daarmee heeft het handvest niet alleen een externe maar ook een interne werking. Door de toetsing aan bepaalde regels wordt het aanbod van een organi satie bovendien helder en transparant. Het schept de mogelijkheid tot het neer zetten van een aantrekkelijk profiel in de buitenwereld; met als verplichting om gedane beloften in de praktijk waar te maken. Het gaat er daarbij om de brug te slaan tussen wensen van de klant en het geen de organisatie kan realiseren. Niet alleen het doen van een aantrekkelijk aanbod is daarbij belangrijk; maar zeker ook helderheid daarover om geen valse verwachtingen te wekken. In Engeland worden handvesten gezien als belangrijk voertuig om te komen tot kwaliteitsverbetering; in 1990 heeft de regering een programma in gang gezet om te komen tot standaardisering en vastlegging van de dienstverlening. Hierdoor beschikt de Public Record Office in Londen over een z.g. citizens charter. In de Nederlandse situatie is men in aanpalende sectoren ook al een eind op weg, maar een handvest voor de archiefbranche ontbreekt nog. Door de openbare bibliotheken zijn brancheformules ontwikkeld welke gel den als afspraken voor alle leden van de NBLC. Het gaat om protocollen op het gebied van dienstverlening, digitale informatie, professionaliteit, marketing en promotie. Over de inhoud van de pro tocollen bestaan weinig meningsver schillen. De toepassing in de praktijk levert echter problemen op. Moeten bij voorbeeld de openingsuren ook gelden voor kleine plattelandsbibliotheken? Aan musea worden sinds kort kwaliteits eisen gesteld. Wanneer een museum vol doet aan gestelde eisen op het gebied van beleidsplan, collectie, opleiding perso neel en openingstijden kan het worden opgenomen in het museumregister. Alleen dan is het mogelijk om lid te wor den van de Nederlandse Museum Vereniging. In de sector van de Archeologie wordt een kwaliteitssysteem ontwikkeld. Dit is een stelsel van afspraken en waarborgen om ze ook na te komen. Met andere woorden: opschrijven hoe je werkt en werken zoals je hebt opgeschreven. Het systeem heeft betrekking op de gehele cyclus van onderzoek t/m uitvoering. In 1996 onderzocht de Algemene Rekenkamer de klantgerichtheid van een aantal archiefinstellingen. Op basis daar van beval de kamer aan 'een systeem van kwaliteitszorg gericht op een continu proces van kwaliteitsverbetering en bor ging' in te voeren. Tijdens de startconferentie van het pro ject 'normering dienstverlening' op 26 oktober '99 in het 1IAV te Amsterdam was dit een belangrijk uitgangspunt. Maar makkelijker gezegd dan gedaan; er bleken heel wat verschillen overbrugd te moeten worden. Allereerst bestaan er afhankelijk van de plaatselijke situatie en de ontwikkelings fase waarin een archiefinstelling verkeert grote verschillen. Daardoor valt er natuurlijk wel veel van elkaar te leren. Toch is er ook een aantal hoofdlijnen aan te geven in de manier waarop aan verbe tering van dienstverlening wordt gewerkt. Bij de analyse van de huidige situatie wordt door veel gemeenten gebruik gemaakt van het z.g. INK-model (model Nederlandse kwaliteit). Bij archiefinstel lingen speelt de vraag of dit model een bruikbare methode is om een begin te maken met kwaliteitszorg. Binnen de wereld van bedrijfsarchieven wordt gewerkt met ISO-normen. De Rijks archiefdienst bracht door analyse van bezoekersonderzoeken ervaringen, be hoeften en klachten in kaart en ontwik kelde op basis daarvan kwaliteitsnormen op het gebied van dienstverlening. Gebruik makend van al deze ervarin gen stelden de aanwezige archiefinstel- 18 kwaliteit lingen1' half januari jl. een concreet kwa liteitshandvest op waarin onderwerpen die bindend moeten worden geregeld zijn opgenomen. Zo bevat het handvest normen op het gebied van raadpleging van archieven en informatieverstrekking op afstand. Andere onderwerpen kunnen in aanmerking komen voor een modelre geling waar archiefinstellingen gebruik van kunnen maken. Dergelijke modelre gelingen kunnen bijvoorbeeld betrek king hebben op bezoekersregels, tarieven en een klachtenprocedure. De betrokken archiefinstellingen willen het opgestelde concepthandvest in de eigen praktijk beproeven. Een pilotpro- ject moet inzicht geven wat er zowel lokaal/regionaal als landelijk nodig is om het handvest in te voeren en te onder houden. Het plan is om de resultaten van de pilot dit najaar tijdens een symposium aan het archiefveld te presenteren. \IMT^ Adviesbureau voor: lT^ Bel of schrijf voor informatie of het maken van een afspraak Ad Interim Consultancy Postbus 7572400 AT Alphen a/d Rijn Telefoon: 0172 - 424355 Fax: 0 1 72 - 494 744 Hoe hoog leggen we de lat? is een vraag waarop archiefinstellingen samen een antwoord zullen moeten geven. Uit ervaring blijkt dat te hoge kwaliteitsnormen kunnen leiden tot frustratie maar te lage de uitda ging wegnemen. Het is net als behaaglijk douchen: hoe vind je de juiste mix tussen warm en koud water. Handvest Fundament Andere sectoren Verschillen overbruggen In eigen praktijk beproeven archievenblad maart 2000 maken we samen Projectleider 'normering dienstverlening' DivA. Gemeentearchief Tilburg, Zeeuws Archief, Rijks archief in Noord-Holland, Algemeen Rijksarchief, Regionaal Archief West-Brabant, Gemeentearchief Den Haag, Stadsarchief Breda, Stadsarchief Antwerpen en het Rijksarchief in Antwerpen. V. A RCHIEFBEHEER, X Q OCUMENTAIRE Documentaire /n FORMATIE Informatiespecialisten TE CHNIEKEN O R EC I ST R ATI E SYSTEM EN NTERIM PERSINEEL EN M ANACEMENT E-MAIL: info@adinterimconsultancy.nl

Archievenblad | 2000 | | pagina 9