'AS\ S AVAS» SYSTEMEN wezen als een geïnteresseerde buiten- staander. De ontwikkeling die op diverse plaatsen bezig is, schaalvergroting of een bundeling tussen archiefdiensten en andere culturele instellingen, volgt hij op afstand met een kritische blik. Welke kant gaat het op? Waarom is gekozen voor samenwerking? Waarschijnlijk is de nieuwe richting ingegeven door pragma tische overwegingen. Toch ziet Caminada mogelijkheden; hij pleitte er voor om veranderingen door te voeren ten gunste van de gebruiker. Het archiefwezen heeft, niet alleen in dat opzicht, volgens hem nog heel wat in te halen. Het 'aanboddenken' is ingebak ken, het denken vanuit de klant heeft de archivaris niet geleerd. Een strikte schei ding van bewaren en instandhouden, enerzijds, en raadpleging en ter beschik king stellen, anderzijds, biedt meer ruim te om aan de verwachtingen van de gebruiker tegemoet te komen. Internet dient als medium te worden ingezet om informatie ter beschikking te stellen. "Niks is mooier dan geen archivaris nodig te hebben om informatie te vin den", volgens Caminada. Archieven zou den hun culturele en sociale rol promi nenter kunnen vervullen in de samenle ving, zij zijn het 'historisch cement', ook in een nieuw gevormde stad als bijvoor beeld Almere. Op het onderzoek naar het (zelf)beeld van de archivaris, waaruit Fred Verbeek van het SCO-Kohnstamminstituut, enke le resultaten presenteerde, komt het Archievenblad nog uitgebreider terug. Het middagprogramma was inge deeld in drie workshops. Daar was het voor de deelnemers wel even wennen: in plaats van nette stoelen lage krukjes, in plaats van een fatsoenlijke vloerbedek king een dik pak papiersnippers, met lij nen uitgezette vakken op de grond, geen tafels, geen spreekgestoelte, kortom bepaald niet een alledaagse vergaderom geving. Bij menigeen riep deze entourage dan ook herinneringen op aan zijn of haar kindertijd, overigens niet de slechtste startpositie voor een onbevan gen discussie. Eén van de groepen was gewijd aan het thema 'volledige openbaarheid van informatie: meer transparantie, meer democratie, meer werkdruk' waar de dis cussie werd geleid door Steven Lenos van het Instituut voor publiek en poli tiek. Dick van Eijk, NRC-Handelsblad- journalist en hoofd internet bij deze krant, opende met een korte inleiding, niet zozeer over de openbaarheid als wel de toegankelijkheid van overheidsinfor matie. Deze moest van hem volledig en gratis ter beschikking worden gesteld van de burger, bij voorkeur via internet. Wel mochten de kosten die gemaakt werden voor de verstrekking van deze informatie in rekening worden gebracht. Jan Boomgaard, Gemeente archivaris van Amsterdam, die als twee de inleider optrad, bracht hier onder meer tegen in dat, als dit ook gold voor oudere, nog niet gedigitaliseerde infor matie, de verstrekkingskosten wel eens heel hoog zouden worden, te hoog om bij de klant in rekening te brengen, maar ook te hoog voor de gemeente. Zijn uitweg was hierbij om telkens te bekijken of het mogelijk was externe marktpartijen te betrekken. Zo zou het denkbaar zijn de topografisch histori sche atlas van Amsterdam te laten digi taliseren en op de markt te laten bren gen door een commercieel bedrijf. De discussie over deze twee stellin gen was, mede als gevolg van de indrin gende en uiterst alerte manier van vra gen van Steven Lenos, ongewoon leven dig en de gemoederen liepen dan ook in enkele gevallen hoog op. Vrijwel alle deelnemers waren het eens met de stel ling van Van Eijk, al maakten enkelen wat kanttekeningen. Met name bleek het begrip verstrekkingskosten niet hel der, want wat moest je daar allemaal onder verstaan? De overheid is gauw geneigd, zoals Maarten van Boven opmerkte, van alles en nog wat onder dit begrip te laten vallen. Genuanceerder werd er gedacht over de opmerking van Boomgaard. Want wat moest je doen als Bill Gates morgen een fantastisch aanbod zou doen, maar wel met de voorwaarde dat hij voor bijvoor beeld vijftig jaar het alleenrecht zou hebben op de levering van plaatjes? Dat kan immers niet de bedoeling zijn. Aan de andere kant: als het alleenrecht uit sluitend zou gelden voor de aanlevering van digitale afbeeldingen (in bijvoor beeld een lage resolutie), zouden belangstellenden toch nog altijd via het archief de fysieke afdrukken kunnen bekijken en daar op traditionele manier kwaliteitskopieën van kunnen bestellen. Uiteraard werden tijdens de sessie nog veel meer onderwerpen aangesneden. Zo werd duidelijk dat in het digitale tijdperk archiefdiensten geen monopo lie meer zullen hebben op het verstrek ken van overheidsinformatie, ook niet van overheidsinformatie uit het verle den. Wel zullen de archivarissen nog een belangrijke rol te vervullen hebben op vlak van kwaliteitscontrole en het verlenen van authenticiteit aan te vers trekken informatie. 12 De tafelschikking voor het middag maal was de uitkomst van een volstrekt willekeurig plan en schiep zodoende ruimte voor verrassende kennismakin gen. Met een foto van een, meestal onbe kende, collega in de hand, gemaakt op het moment van inschrijving bij binnen komst in de vroege och tend, togen de deelnemers tijdens de middagpauze op zoek naar de afgebeelde per soon. Een bescheiden lijstje met min of meer persoonlij ke vragen brak vervolgens het ijs. De resultaten van deze mini-enquête leverden later op de middag een hila rische presentatie op. Gaan wij voortaan elk jaar zo'n levendige studiedag beleven? Is de ééndaagse, jaarlijkse studiedag, de tweejaarlijkse studiedagen van voorheen definitief voorbij gestreefd? Dat is nog maar de vraag. Tijd voor wandelgangen hield niet over. Voor veel mensen vormt juist de gele genheid voor toevallige ontmoetingen en informele contacten één van de aan trekkelijke kanten van een studiebijeenkomst met vak genoten. Het thema van de dag was veel omvattend en leverde genoeg stof op om geïnspireerd verder te gaan in de nieuwe eeuw. Het napraten bleef nu achterwege. Maar wie weet: wellicht ontdekken archi varissen de mogelijkheden om via inter- net met elkaar in discussie te gaan? Het fenomeen 'wandelgangen', behorende bij een vergadercultuur uit de vorige eeuw, zal dan gaan vervagen. Spoedig zal blij ken: doet locatie nu wel of niet ter zake? MICROMASTER A1 CAMERA Zittend op lage krukjes: startpositie voor onbevangen discussies tijdens workshops. Toegankelijkheid overheidsinformatie Hoogoplopende discussies archievenblad Informeel De Parlandos luisterden het buffet op. Forumleden met elkaar in discussie; v.l.n.r. quizwinnaar en dus 'archivaris van de eeuw' Cees Schabbing, Pilip Jan van Beeck Calkoen, Richard Hermans en Philip Maarschalkerweerd. m.m.v. Henk Roosenboom Foto's: Jeroen van Oss en Agnes Jonker. w Vleuterweideweg 10 3451 RB Vleuten Telefoon: 030 -6775111 Telefax: 030 - 6774000 Internet: http://www.avas.nl E-mail: info@avas.nl Met de compacte MICROMASTER camera kunnen documenten, tekeningen, boeken of kranten(ook ingebonden) tot en met formaat A1(840mm x 600mm) op 16mm film* worden opgenomen. haarscherpe kwaliteit demontabel voor filmen 'op locatie' slechts 4 cent per opname compacte camera met grote mogelijk heden, bij uitstek geschikt voor het archief wezen De MICROMASTER kan vrijblijvend bij u worden gedemonstreerd. er kan ook een 35mm camerakop worden gemonteerd NIEUW Al BUDGETCAMERA!

Archievenblad | 2000 | | pagina 6