VAN EEN ZOEKTOCHT DOOR ARCHIEVEN NAAR N BEDRIJFSGEHEUGEN OP CHIPFORMAAT In beweging blijven KVAN Studiedag 'De archivaris in de 21e eeuw' "Inspanning en ontspanning wor den afgewisseld", stond er op de uitnodi ging voor deze studiedag. En die belofte werd waargemaakt. Rustig achterover leunend de inleidingen en de paneldis cussies volgen, dat zat er niet in. De aan wezigen vertoefden een groot deel van de dag laag bij de grond maar bleven hoe dan ook in beweging. Naar lichaam en geest. Het beroepsprofiel van archivaris en het profiel van de archiefdienst vorm den het thema op de drempel van een nieuwe eeuw. Het plenaire deel van het program ma stond onder leiding van dagvoorzit ter Wouke van Scherrenburg, politiek medewerker van het NOS-televisiepro- gramma 'Den Haag Vandaag'. In Haagse kringen door sommigen wel gevreesd als 'de blonde schrik van politiek Den Haag', in Edese dreven een prikkelende vragen steller die oprechte of geveinsde onwe tendheid handig gebruikte. Archivarissen en oude paperassen, de beeldbepalende ingrediënten voor een duffe boel? De entrée in Ede en de verdere entourage werkten nadrukkelijk mee om het inge slapen en moedeloze Dorus-imago te kijk te zetten. Een slordig spoor van papieren leidde de deelnemers naar een inschrij vingsbalie die was opgebouwd uit balen oud-papier, rijp voor vernietiging. Ordners en andere onmiskenbare archi varisattributen versterkten het stereotype beeld. Totdat stampende muziek losbarst te en een flitsende opening de opgehoop te stof vaardig uit alle hoeken en gaten blies. Grappen en 'De Grote Archiefquiz', met vaart gepresenteerd door het gele genheidsduo Agathe Fris (hoger) en Gabriël Smeets (middelbaar), brachten meteen rumoer en plezier. En een win naar, Cees Schabbing (middelbaar èn hoger). Zijn uitverkiezing, voor de gele genheid eenvoudig 'archivaris van de eeuw' gedoopt, bezorgde hem een oorkonde met een knipoog en een plaats in de forumdiscus sie aan het slot van de dag (zie http://huizen.dds.nl/~ceschab) Een forumdiscussie die eerlijk gezegd niet veel nieuws ople verde. Paul Frissen, hoogleraar bestuurskunde (KUB), opende het serieuze deel van de dag met een inleiding over 'De lege staat'. Zijn presentatie hield de aan dacht vast; gemakkelijk over het podium bewegend met enkele sheets als geheugensteun en pas- sende anecdotes als kapstokjes. In zijn beschouwing over de gevolgen van ICT voor de bestuurlijke inrichting van ons land schetste hij de verantwoordelijk heid van de archivaris in nieuwe termen: de 'browser' van de staat in plaats van het geheugen. Procesinformatie over het feitelijk verloop van bestuurlijke proces sen is van groter belang dan de inhoud van documenten. Want wie is wie, wie deed wat en wanneer, en welke stukken zijn authentiek? Terwijl het openbaar bestuur blijft vasthouden aan een negen- tiende-eeuwse indeling is niets nog wat het op het eerste gezicht lijkt. Drie bestuurslagen, hiërarchische lijnen in de overheidsorganisatie, territoriale grenzen als grondslag voor de uitvoering van taken? De fysieke locatie doet steeds min der ter zake, de overzichtelijkheid is allang zoek, zo hield Frissen zijn gehoor voor. Daardoor gaat er een ander soort van openbaar bestuur ontstaan. Gezag hebbend is de archivaris wanneer hij opereert als onafhankelijke professional. Oud-archivaris Ig Caminada, ge meentesecretaris van Almere, bekeek de toekomstige organisatie van het archief 11 ri D.M.P. Dataservices Nederland B.V. Bijdorpplein 21 2992 LB Barendrecht Tel.: 00-31(0)180-625533 Fax: 00-31(0)180-625818 hltp://wwvv.dmpdata.nl e-mail: secr@dmpdata.nl DMP Dataservices is als geen ander thuis in het structureren en het direct toegankelijk maken van alle mogelijke vormen van informatie. Al zo'n 15 jaar adviseert en voert DMP projecten uit. Van betrekkelijk eenvoudige tot heel gecompliceerdevoor bedrijven en instelbngen van heel uiteenlopende aard. Van het opbouwen van catalogi, registers en indexen tot het omzetten van tekstbestanden en beeldarchieven naar gebruikersvriendelijke zoeksystemen. Als u het tijd vindt om orde op zaken te stellen, dan moet u ons beslist even bellen, faxen of E-mailen. Wij sturen u dan graag onze heldere documentatie. LI kunt natuurlijk ook meteen een afspraak met ons maken voor een vrijblijvend gesprek. U zult ontdekken dat u met specialisten praat die een einde kunnen maken aan uw zoektocht door archieven. Die uw bedrijfsvoering aanzienlijk efficiënter en uw werk een stuk aangenamer maken. SWÖ ATA Door Agnes Jonker* Hij is de deelnemers goed bevallen, de studiedag van de KVAN, op 18 november 1999 gehouden in de Reehorst te Ede. Speels, lichtelijk chaotisch en levendig. Voor de organisatie had het bestuur een extern bureau in de arm genomen. Het moet gezegd: de ingehuurde buiten staanders slaagden er in om het besloten wereldje van archivarissen aan de praat te krijgen. In vele toonaarden. Attent luiste ren en actief meedoen bleek het motto. Opknapbeurt 'Browser' van de staat Paul Frissen:'de overzichtelijkheid is allang zoek'. Agathe en Gabriel: Grote Archiefquiz als flitsende opening. Historisch cement maart 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 5