ca 1 A123 jU U 1$ 'öHEa^üiiii |^cj Selectie bij de rechtbank Politieke prenten Eppo Doeve naar Nederlands Persmuseum GO BESTAAT 50 JAAR! nieuws uit het veld 'Herkomst Gezocht' zoekt archieven Onder verantwoordelijkheid van de Inspectie Cultuurbezit ging op 1 septem ber 1998 het projectbureau 'Herkomst Gezocht' van start. Zes onderzoekers zijn belast met het uitvoeren van onderzoek naar de herkomst van de zogenaamde Nederlandse Kunst (NK) Collectie. Deze is het restant van de na de Tweede Wereldoorlog gerecupereerde kunstwer ken, dat zich in beheer van de rijksover heid bevindt. Het onderzoek naar circa 4000 voorwerpen - waaronder circa 1500 schilderijen - zal in september 2001 afge rond zijn. Archieven van kunsthandels, vei linghuizen of verzamelaars zijn een belangrijke bron voor het onderzoek. Veel archieven zijn echter verloren gegaan of onvindbaar. Daarom doen de onderzoekers een beroep het archiefveld om dergelijke archieven te vinden. Weet u waar een kunstarchief zich bevindt, neemt u dan contact op met mevrouw drs. H. Marres-Schretlen van Bureau 'Herkomst Gezocht'. Drie jaar geleden hees Frans Huijnen de stormbal bij de rechtbanken: de toestand van de archieven is niet om over naar huis te schrijven. Steeds meer papier en de Archiefwet stelt hogere eisen dan vroeger. Huijnen vond dat er iets dras tisch moest gebeuren en wist 6 miljoen op tafel te krijgen voor een project. Een opmerkelijke prestatie. Inmiddels draait het project 'Verbetering Archieffunctie Rechterlijke Organisatie' - kortweg VARO - en begint het vruchten af te werpen. Frits Hoorweg is projectlei der en bericht over de voortgang. Samen met het Algemeen Rijksarchief is een institutioneel onderzoek uitgevoerd. Een commissie heeft een rapport over de selectiecriteria opgesteld. Nu wordt gewerkt aan het Basis Selectie Document. Een van de problemen binnen de rech terlijke organisatie is dat gewerkt moet worden met diverse lijsten die niet direct als vernietigingslijst herkenbaar zijn. Vanaf 1990 ondernam men pogingen om daar verandering in te brengen. Wegens onenigheid over de toe te passen metho de zijn die allen gestrand. Op het eerste gezicht schiet het begrippenapparaat van PIVOT tekort voor de beschrijving van het werkterrein van de rechterlijke orga nisatie, waar weinig beleid wordt gemaakt. Onlangs slaagden vertegenwoordigers van Justitie en van het Algemeen Rijksarchief erin om wat een vruchtenlo- ze woordenstrijd dreigde te worden, te doorbreken. Afgesproken werd dat de PIVOT-methode uitgangspunt is, maar dat een aangepaste werkwijze zou wor den gevolgd. Als het zogenaamde Driehoeksoverleg ook enthousiast is, is de selectielijst eind 2000 klaar. In het kader van het project VARO wordt de implementatie van de selectielijst zorgvuldig voorbereid. Alle rechtbankar chivarissen en hun plaatsvervangers vol gen in het eerste kwartaal van 2000 een cursus, waar de PIVOT-methode een cen trale plaats inneemt. Ook zal de nieuwe selectielijst - met weinig ruimte voor interpretatie - geïntroduceerd worden. Een bijbehorende leeswijzer moet het gebruik ervan vergemakkelijken. Kortom, alles wordt op alles gezet om te zorgen dat de mensen die er in de praktijk mee moeten werken de selectielijst ook begrijpen. Leven vooroorlogse joden gereconstrueerd 'Opdat diens naam uit Israel niet uitgewist worde' staat in het Oude Testament. De naam die niet verloren mag gaan is belangrijk in het Joodse geloof. Daarom wil de Groningse eme ritus-hoogleraar eigentijdse geschiede nis Isaac Lipschits de namen en het leven van alle 135.000 joden die in Nederland aan de vooravond van de deportaties leefden, in een 'digitaal monument' terugbrengen in de herin nering. Lipschits zal gebruik maken van de inboedellijsten van de politie en de schilderijenlijsten van de Liro-bank. Dat zijn slechts twee van de vele bron nen die hij zal benutten. Aan elke naam koppelt hij zoveel mogelijk gegevens die iets zeggen over adres, leeftijd, beroep, familiebanden, wel stand, culturele belangstelling of lief hebberijen. De interactieve website wordt niet alleen een bron van infor matie, maar zal tevens betekenis krij gen voor het onderwijs. Voor dit project stelde het Verbond van Verzekeraars een bedrag van vijf miljoen gulden beschikbaar. De finan ciering is een onderdeel van het akkoord over de afhandeling van de oorlogspolissen dat in november 1999 werd gesloten tussen het Verbond van Verzekeraars en het Centraal Joods Overleg. Lipschits hoopt dat het 'Digitaal Monument Joodse Gemeen schap in Nederland' over drie jaar klaar is, maar dat het al eerder geo pend is. Een stichting met daarin Maarten van Boven (RAD), Eric Fischer (Verbond van Verzekeraars) en Ronny Naftaniel (Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI)) zal toe zicht houden op het monument. Jalema Archiefsystemen opent dochterbedrijf in Londen Eind '99 opende Archief- en opbergsyste- menbedrijf Jalema een dochterbedrijf in Londen. Het nieuwe bedrijf zal zich voor al richten op de gezondheidszorg. Jalema is in Nederland actief met drie divisies. In de archiefwereld is de divisie File Management, dat is gericht op beheer en opslag van archief van instellingen en bedrijven, het bekendst. FILING-SYSTEMS •OFFICE-SUPPLIES 8 nieuws uit het veld Nieuwe pictogrammen in de bieb Vanaf 19 januari werken de Nederlandse bibliotheken met nieuwe pictogrammen; op die dag introduceerde Biblion moder ne en gebruikersvindelijke pictogram men die de oude vertrouwde -na 25 jaar - vervangen. Bovendien zijn er naast het numerieke systeem pictogrammen geko men voor de non-fictie. Een pictogram is gemakkelijk herken- Met de zeer omvangrijke verzameling - 2500 tekeningen en schilderijen - origi neel werk van politiek tekenaar en schil der Jozef Ferdinand 'Eppo' Doeve (1907 - 1981) is het Nederlands Persmuseum een belangrijke collectie politieke prenten rij ker. Doeve was met zijn tekeningen gezichtsbepalend voor Elseviers Weekblad en Elseviers Magazine. Hij maakte niet alleen politieke tekeningen, maar tekende ook rechtszittingen. Daarnaast ontwierp hij bankbiljetten en affiches, onder meer voor Artis en de KLM. Het Nederlands Persmuseum heeft nu de grootste collectie-Doeve in zijn bezit. De baar, neemt weinig ruimte in beslag en is toepasbaar op boek, cd of diskette. Ook in het archiefwezen zouden zij goed toe pasbaar zijn! verwerving van de collectie verstevigt de positie van het Nederlands Persmuseum als het centrum voor de politieke prent in Nederland. Naast Doeve bezit het museum origineel werk van onder meer Albert Hahn, Tjerk Bottema en Lex Metz. Deze collecties zullen getoond worden in de nieuwe expositieruimte die vanaf najaar 2000 geopend is. De Stichting GO, voluit Gemeen schappelijke Opleiding voor Archief, Bibliotheek, Documentatie en Infor matiebewerking, bestaat dit jaar 50 jaar. Op 1 maart viert GO dit uitgebreid in de Beurs van Berlage voor allen die hebben bijgedragen aan haar succes en voor rela ties uit het beroepsveld. In het feestelijk programma staat het thema 'Informatie onder druk, een perspectief' centraal. De veranderende betekenis van informatie in onze samenleving zal vanuit verschil lende optieken worden belicht. De Stichting GO biedt vanaf september 2000 een vernieuwd opleidingspakket waarmee de opleidingen optimaal aan sluiten bij de veranderingen binnen de informatie- en communicatietechnologie. De opleidingen Informatiedienstverlening worden aangeboden op mbo- en hbo- niveau, met verschillende leerroutes. De basismodulen en vervolgmodulen maken daarbij specialisatie mogelijk. NAA verwerft etnomusicologische collectie Het Tropenmuseum draagt zijn col lectie etnomusicologie in beheer over aan het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA). De collectie bestaat uit ongeveer 1300 veldopnamen en registraties van niet-wes- terse concerten. Het NAA trekt ruim 100.000 gulden uit om de collectie te con serveren. Het NAA beheert al 5500 langspeelplaten en 750 concertopnamen met niet-westerse muziek. De collectie die nu ontstaat, krijgt de naam Etnomusico logische Collectie NAA. Grondlegger van de etnomusicologie in Nederland is Jaap Kunst, die in de jaren dertig begon met het verzamelen en bestuderen van niet-westerse muziek. Felix van Lamsweerde zette die werk vanaf de jaren zestig voort als con servator van het Tropen museum. De collectie is zeer gevarieerd, van Indi- aase en Surinaamse mu ziek, tot Indonesische wa jang kulit en Braziliaanse voodoo. 9 Bureau 'Herkomst Gezocht' Postadres: Prinsessegracht 31 2514 AP Den Haag Tel. (070) 371 72 00. Fax (070) 385 29 58 e mail: herkomstgezocht@minocw.nl Woordenstrijd Soepele invoering? archievenblad maart 2000 Nieuwe fictie-pictogrammen: a Biografie Dieren Dokters- Erotiek Familie- Griezel- Historisch Humor Kerstmis Oorlog en verhaal roman verhaal verhaal verzet Paarden/ Pasen Psycholo- Romantisch School pony's gisch verhaal verhaal Science Sinterklaas Sociaal/ Spanning en Sport Sprookjes Western Zeeverhaal fiction politiek avontuur ABINET Info: Biblion bv, Pol Schevernels Tel. (070) 309 01 93 Fax (070) 309 05 55 e-mail: schevernels@biblion.nl Info: Nederlands Persmuseum, Stef Severt Tel. (020) 668 58 66 Fax (020) 665 41 81 e mail: npm@iisg.nl Info: Stichting GO Celebesstraat 89 2585 TG Den Haag Tel. (070) 351 23 80 Fax (070) 354 97 89 e-mail: info@stichting-go.nl http: www.stichting-go.nl kabinet - vakbeweging (Kok, 1973) Info: NAA, Afd. Communicatie Tel. (035) 677 59 18 maart 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 4