Uniform aanbieden persoonsgegevens: unieke kans voor het archiefwezen nieuws uit het veld Het GDP project, dat is opgezet onder de vlag van DivA, heeft een helder doel: een systeem laten ontwerpen dat het mogelijk maakt alle soorten per soonsgegevens die nu in uiteenlopende systemen zijn opgeslagen, op uniforme en publieksvriendelijke wijze te presen teren. De bestaande systemen - Digitale Stamboom, GenLias, SIS - zijn een pro duct van enkele archiefdiensten die de mogelijkheden van de informatie- en communicatietechnologie onafhankelijk van elkaar hebben benut. Dat was het verleden; vanaf nu kunnen we gaan wer ken aan standaardisatie en uniformering met inbreng van alle tot nu toe opgedane kennis en ervaring. Dit is het moment om als archiefveld een gezicht naar bui ten te tonen. Om te laten zien dat we in staat zijn iets gemeenschappelijk aan te pakken waar het hele publiek mee gediend is. Het moment ook dat archief diensten die zich wat achteraf hebben gehouden de kans te geven mee te doen. Om deel te zijn van een niet te stuiten ontwikkeling waarmee we als culturele erfgoedbeheerders veel goodwill zullen kweken: de uniforme ontsluiting vanuit de vraagstelling van de grootste gebrui kersgroep. Om mee te denken en bij te dragen aan het verbeteren van wat er al is en - heel belangrijk - daar ook van te profiteren. Tot nu toe zijn het enkele (grote) archiefdiensten die zich op het ICT-pad hebben begeven; vanuit die organisaties is de stuurgroep van DivA dan ook samengesteld. De leden verte genwoordigen de archieven die zich al geruime tijd bezighouden met het beschikbaar stellen van genealogische informatie via Internet. Wie hebben zitting in de stuurgroep? Richard Hermans (DivA); Gerrit Verhoeven (Delft); Els van den Bent (Rotterdam); Cees Vanweesenbeeck (Bergen op Zoom); Jos de jong (Rijksarchiefdienst) De subsidie voor een start van het project is er. Plannen zijn er ook. Een onderzoek naar welke architectuur voor de GDP het zinnigst en het meest haalbaar is, is de stap die op dit moment gezet zal worden. Hierover leest u meer in een volgende aflevering van het Archievenblad. DivA nodigt archiefdiensten die zich willen aansluiten bij, meedenken aan en mee-investeren in deze ontwikke lingen van harte uit zich aan te mel den. Suggesties voor een klinkende naam zijn ook nog steeds van harte welkom. «jimmiL» In het decembernummer (pag. 6) was vermeld dat ABS/Archeion als basis voor de GDP zal gaan dienen. Dit was een onjuiste uitspraak; het staat nog helemaal niet vast hoe de architectuur van de GDP eruit zal zien en welk systeem daar de basis voor zal zijn. Onze excuses hiervoor. Archivistiek A Diederik Aten (met genoegen) Deirdre Carasso Annemieke Dekker Marie-Anne v.d. Griek Helen Heskes Peter Horsman (met genoegen) Hessel Jaasma Charles Noordam (met genoegen) Jinna Smit Floortje Tuinstra Kaj van Vliet (met genoegen) Archivistiek B Mariet Adriaans Alexandra Daniels (met lof) Hans Lievestro Dirk Ruiter Marieke Smits van Oyen - de Laat Carlo Buysrogge 6 Archiefkaart zorgt voor veiligheid en gemak De landelijke archiefkoepel DivA ontwikkelt een archiefkaart die voor het gehele archiefveld bruikbaar moet zijn en die zowel aan instellingen als aan gebrui kers zoveel mogelijk veiligheid en gemak gaat bieden. Gezien deze eisen is gekozen voor een kaart die te vergelijken is met de NS-Jaarkaart, dus met foto, barcode en magneetstrip. De klanteninformatie wordt opgeslagen in de magneetstrip; door deze door een lezer te halen komt de informatie in het informatiesysteem van een instelling. Met toestemming van de bezoeker kan deze informatie ook gebruikt worden voor marketingdoeleinden. Beschikt een instelling niet over een geautomatiseerd informatiesysteem dan dient de kaart uitsluitend als legitimatie middel. Een projectgroep werkt het con cept verder uit, bijgestaan door de produ cent van ons paspoort, Enschedé/Sdu. In mei 2000 moeten de consequenties voor alle partijen duidelijk zijn. Wanneer alles goed gaat kan de archiefkaart per januari 2001 door bezoekers van archieven wor den gebruikt. Digitaal discussiëren DivA heeft een discussielijst gecreëerd voor archivarissen en DIV- ers. U kunt per e-mail met uw vakgeno ten discussiëren. De deelnemers ont vangen elk bericht dat aan de discus sielijst wordt toegezonden. De circa 60 deelnemers die zich in de eerste maand aansloten zijn nog enigszins schuchter. Zij stelden slechts enkele - vooral theo retische - vragen en van antwoorden was helemaal geen sprake. De komen de tijd wil DivA de discussie zelf op gang te brengen en deelnemers active ren meer van dit medium gebruik te nieuws uit het veld 'Oud Nieuws': over erfgoed en educatie Bureau Erfgoed Actueel heeft zijn blad 'Oud Nieuws' in een nieuw jasje gestoken. Het is overzichtelijk ingedeeld in de rubrieken Primair Onderwijs, Voortgezet Onderwijs, Culturele Instel lingen, Nieuws van Erfgoed Actueel en WWW, waar. Dit kwartaalblad over cultureel erfgoed en educatie heeft ook archieven veel te bieden. In het eerste nummer van 2000 komen meerdere archiefprojecten voor voortgezet onderwijs aan bod. Zoals dat in Nijmegen, waar leerlingen stap voor stap kennis maken met het gemeentear chief aan de hand van projecten over woonomstandigheden en stadsinrichting in het verleden. Twee docenten stelden in overleg met het archief een archief doos samen, die de leerlingen kritisch maken. U kunt zelf bijdragen aan de verlevendiging van de discussie door eenvoudigweg - digitaal - uw mening of vraag te laten horen. Abonnees kunnen zich aanmelden voor de dis cussielijst door een e-mail te sturen naar: listwerv@iisg.nl met de bood schap: subscribe discussie-L (let op: zonder vermelding van onderwerp en zonder ondertekening!) beoordeelden. Zij vinden oude teksten vaak moeilijk te begrijpen door het taal gebruik. Daarom worden moeilijke woor den op een logische, contextgebonden manier verklaard. Door de vragen bij de teksten snappen leerlingen snel wat belangrijk is. Beide projecten staan beschreven in het ProjectLoket op de website van Erfgoed Actueel. In Leeuwarden en Amersfoort doen leerlingen van 3-havo en 3-vwo onder zoek naar de Tweede Wereldoorlog. De leerlingen bestuderen in het archief echte archiefbronnen, bijvoorbeeld een Ariërverklaring met bijbehorende corre spondentie. Ook hier zijn de bronnen vooraf geselecteerd. Leerlingen bezoeken een historisch museum en (in Amers foort) een kamp. De hoofd- en deelvra gen geven richting aan de projecten, waardoor zowel docent als leerling zeer enthousiast zijn over de projecten. NIEUWS uit De handen ineenslaan, van elkaar leren en vooral samen investeren. Dat is er nodig om het jongste project van DivA te realiseren. Het GDP project, ofwel de Generieke Database Persoonsgegevens, die het voor de klant mogelijk maakt op een uniforme wijze via Internet gegevens over de perso nen te vinden waar hij naar op zoek is. Waar die gegevens zich ook bevinden, in een rijks-, gemeente- of streekarchief. Een project derhalve dat het archiefwezen de unieke kans biedt zich naar buiten toe als een geheel te presenteren, zowel naar het publiek als naar de politiek. Bel, schrijf, fax of mail naar DivA! Tel (020) 462 77 22 Fax (020) 472 77 20 e-mail diva@divakoepel.nl Kijk op de DivA website voor een interview met de Delftse gemeentearchivaris Gerrit Verhoeven: "De Digitale Stamboom is een mooi systeem, maar we zijn toch bereid dat in te leveren of in te brengen als zich iets gezamenlijks, dat mooier en beter is, aandient. Dat heeft gewoon met logisch den ken te maken. Op het moment dat ik vast houd aan wat ik heb en niet meer meedenk aan nieuwe ontwikkelingen, dan verstar ik. Wij hebben ervaring die we kunnen inbren gen in het GDP, we weten hoe je zo'n project aanpakt, we hebben ervaring met gebrui kers. Maar voor wat wij inbrengen verwach ten we ook iets terug, het is geen liefdewerk oud papier geweest, dat kan niet." www.divakoepel.nl Geslaagden diploma Archivistiek A en B 1999 1 archievenblad maart 2000 Info: Bureau DivA Tel. (020) 462 77 22. Fax: (020) 462 77 20 e-mail: diva@divakoepel.nl Internet: www.divakoepel.nl maart 2000 archievenblad Info: Bureau DivA Tel. (020) 462 77 22 e-mail: diva@divakoepel.nl Voor een gratis abonnement: Bureau Erfgoed Actueel Herengracht 474 1017 CA Amsterdam e-mail: erfgoed@ocw.nl Internet: www.minocw.nl/erfgoed/ Info over de projecten: Bureau Dienstverlening (Gemeentearchief Nijmegen). Tel. (024) 329 23 07 Theo Kuipers (Rijksarchief in Friesland) Tel. (058) 212 71 03 Hiske Land (Federatie Stichts Cultureel Erfgoed). Tel. (030) 234 38 80

Archievenblad | 2000 | | pagina 3