VAN PAPA r 0 n archief en educatie Wat zijn de onderwijskundige doe len met het lesmateriaal en zijn die ook bereikt? "In de inleiding staat dat het lesmateriaal wil bijdragen aan identiteitsontwikkeling bij kinderen en het krijgen van begrip voor gedrag, normen en waarden van klasgenoten. Grote woorden natuurlijk, maar van de kringgesprekken is ons bij gebleven dat kinderen heel veel interesse hebben naar eikaars achtergrond. Zo ver telde een leerling over zijn papa en mama in het kindertehuis waar hij opgroeide. Dat maakte veel indruk op de rest van de klas. Door dit soort gesprek ken worden kinderen zich meer bewust van hun eigen leefwereld en draagt het zeker bij tot het beter begrijpen van mede-scholieren. Bleek het lesmateriaal ook bruikbaar voor allochtone kinderen? En wat was hun inbreng tijdens het project? "Familiegeschiedenis leent zich bij uit stek voor klassen met kinderen van diverse nationaliteiten. Ieder kind draagt zijn of haar familieverleden met zich mee. Binnen de reguliere lessen is er niet altijd ruimte om dat verleden een plaats te geven. Vooral bij allochtone leerlingen is daar wel behoefte aan. Zo vertelden kinderen uit het voormalig Joegoslavië over hun geboorteland en verklaarden Turkse kinderen de betekenis van het sui kerfeest. Ook hier was het opvallend met hoeveel enthousiasme en trots zij over hun eigen cultuur vertelden en met hoe veel interesse er werd geluisterd." Waren er ook ouders die problemen hadden met het project? Het is toch een inkijk in hun het privéleven. "Wij waren ons hiervan goed bewust. We hebben dan ook aan het begin van het project de bedoeling en opzet van het project in een brief aan de ouders uitge legd. Daar kregen we geen negatieve reacties op. Natuurlijk weet je als onder wijzer dat er in sommige gezinnen gevoe ligheden spelen op familiair gebied. Zo was er een leerling die niets kon vertellen "Bij het onderdeel familievoorwer- pen werden allerlei bijzondere en waar devolle familiestukken naar school gebracht. In enkele gevallen waren ze zo kostbaar dat de ouders deze ons persoon lijk overhandigden met het uitdrukkelij ke verzoek om er héél voorzichtig mee te zijn. Een van de leukste voorwerpen was zonder meer 'de knuffel van papa' die door een van de leerlingen was meegeno men." Aan het woord zijn Majorie Boon en Carlijn de Koning, oud-studenten van de afdeling basisonderwijs van de Hoge school Domstad te Utrecht. Zij schreven het lesmateriaal dat onder de titel 'De stamboom in de klas' is uitgegeven door het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG). Het materiaal is ontwikkeld voor de bovenbouw van het basisonderwijs, maar leent zich (wellicht met enige ver taalslagen) ook voor gebruik in de eerste leerjaren van het voortgezet onderwijs. Het pakket bevat geen dichtgetimmerde lessen waarbij van minuut tot minuut is aangegeven wat de leerkrachten moeten doen. De auteurs hebben hier goed aan gevoeld dat die meer behoefte hebben aan ideeën, informatie en creatieve ver werkingsmogelijkheden dan aan een didactisch keurslijf. Het lespakket bestaat uit drie globale lessen met daarbij voor beelden voor een instap, historische informatie over een deelthema, en didac tische tips ter verdieping of verwerking. Naast individuele opdrachten, zoals het verzamelen van familiegegevens voor het samenstellen van een familieboek, zijn er ook klassikale activiteiten zoals het kringgesprek, het schrijven van een muurkrant en het gezamenlijk vormge ven aan een afsluitende tentoonstelling met voorwerpen uit de familiegeschiede nis. In de bijlage blijkt de inbreng van het CBG. Daar vindt de docent zinvolle informatie over o.a. familiewapens, her komst en betekenis van familienamen, oude beroepen, traditionele gebruiken etc. archief en educatie over de familie van zijn vader omdat daar alle contact mee was verbroken. Je weet dat je zulke leerlingen dan moet beschermen en probeert daar dan zo goed mogelijk mee om te gaan." Waarom doen jullie in het onderdeel gastles nergens de suggestie om eens een archiefmedewerker op de school uit te nodigen? Of om eens met de klas naar een archief toe te gaan? "Het was vooral onze bedoeling om het thema familiegeschiedenis te behande len binnen de schoolmuren. En verder wisten we gewoon niet dat zoiets moge lijk was. Natuurlijk kan het best leerzaam zijn als zo'n iemand op school komt. Maar hij of zij moet dan wel de taal van de kinderen spreken. Je ziet toch vaak dat gastsprekers op basisscholen meer tegen dan met de kinderen praten." Rol CBG Hoe was de samenwerking met het CBG? "Van het CBG kregen we heel veel historische informatie die we vooral heb ben gebruikt in de bijlagen. Verder is er op hun initiatief een speciale kinderversie ontwikkeld van het genealogisch compu terprogramma PRO- GEN. In de gesprek ken bleek wel dat er een groot verschil bestaat tussen datgene wat het CBG wilde realiseren en wat er praktisch mogelijk is met kinderen op een basisschool. Je merkt dan toch dat het twee geschei den werelden zijn. Maar hoewel we het in de productiefase niet altijd eens waren over de benadering en invulling van het lespakket zijn we nu toch heel tevreden met het eindresultaat." Oordeel De twee jonge onderwijzeressen heb ben een prima bijdrage geleverd om het thema familiegeschiedenis op een begrij pelijke en speelse wijze bespreekbaar te maken in het basisonderwijs. Anders dan met lesbrieven, waar gebruik wordt gemaakt van bronmateriaal met daarbij vragen en opdrachten, laten zij de leer lingen zelf op zoek gaan naar hun eigen geschiedenis. Alle leerlingen ongeacht welke culturele achtergrond of kennis- en vaardigheidsniveau kunnen op hun eigen wijze invulling geven aan het thema. Vooral het motiveren van de zelf werkzaamheid van leerlingen, zoals het verzamelen van informatie en het mee brengen van familierelikwieën, tot het vorm en inhoud geven aan familieboek en minitentoonstelling zijn sterke pun ten. Het geheel is netjes verzorgd en de toestemming tot het kopiëren van info bladen en bijlagen is voor onderwijsge venden erg praktisch. Een gemiste kans is m.i. de samenwer king met het archief. Een leskist met gan zenveer, stukken perkament, lakzegels, boekbanden, oude handschriften e.d. zouden zeker niet misstaan in het pro ject. Voor de enthousiaste en pientere leerling had een verwijzing naar GenLias en genealogische prikborden op internet eigenlijk niet mogen ontbreken. Voor enthousiaste archiefmedewerkers die belang hechten aan contacten met het onderwijs biedt dit boekje een mooie gelegenheid om eens met een leerkracht te praten over een gezamenlijk project familiegeschiedenis. Gewoon doen, het materiaal ligt er! 1 KNUFFEL Door Theo Kuipers* Eikaars achtergrond Participatie allochtonen Privacy Toen bij de bespreking onder mede studenten bleek dat zij gekozen hadden om hun eindscriptie op de PABO te wijden aan het thema 'familiegeschiedenis' kregen ze daarvoor de handen niet op elkaar. De meeste collega's hadden gekozen voor een opvoedkundig project. Gelukkig waren de reacties van zowel leerlingen als ouders tijdens de uitvoering op de stageschool wel enthousiast. Stamboom in de klas In het Rijksarchief Ljouwert geeft educatief medewerker Theo Kuipers uitleg aan bezoekende schoolklas. 20 I archievenblad maart 2000 Archiefmedewerker De stamboom-mobile Het verwerken van familiegegevens in een stamboom gebeurt voornamelijk op papier, als doorlopende tekst of in een schema. is om de stamboom beelden in de vorm Een leuk alternatief ruimtelijk uit te van een mobile. Werkwijze Je maakt vooraf kleine vierkante kaartjes van elke persoon uit de stamboom. Op elk kaartje komt de naam en de geboorteda tum van de persoon en/of de pasfoto. Let erop dat de kaartjes allemaal hetzelfde for maat hebben en niet te groot zijn. Bevestig elk kaartje midden aan een saté prikker, zodanig dat het ook niet meer kan gaan verschuiven. Vervolgens worden aan beide uiteinden van de prikker touwtjes bevestigd. Bovenaan de mobile kom je zelf te hangen. Aan de touwtjes, die naar beneden han gen, komen de prikker met je moeder en de prikker met je vader te hangen. Daarna ga je aan deze prikkers weer de vaders en moeders bevestigen. maart 2000 Tijdens een bezoek aan het Rijksarchief Ljouwert leest kleinzoon Harm Bakker zijn opa de huwelijksakte voor van diens grootvader. Het lespakket "De stamboom in de klas" is tegen een bedrag van f 24,50 verkrijgbaar bij het CBG in Den Haag. LI kunt het materi aal ook downloaden via de internetsite www.cbg.nl. Ryksargyf Fryslan. Alle foto's: J. Linthof archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 10