sjouwen zerus s Kwaliteitsonderzoek Gemeente- en streekarchieven bezocht door Leidse studenten Chedist In april en mei van dit jaar brachten dertig Leidse geschiedenisstudenten ieder een bezoek aan een gemeente- of streekarchief. Daar moesten zij voor het vak archivistiek een opdracht uitvoeren. Bovendien kregen ze een checklist mee om verschillende aspecten van de publieksservice te toetsen. 403mssk Als opdracht moesten de studenten na hun bezoek de volgende vraag kunnen beantwoor den: 'wanneer komen met de schrijfmachine geproduceerde stukken voor het eerst in de gemeenteadministratie voor'. De checklist die zij meekregen, bevatte dezelfde vragen als die welke Marijke Bruggeman en Annelies Vermaas in 1991 hanteerden in hun onderzoek van de dienstverle ning in archieven (Nederlands Archievenblad 1992, blz. 282-292). Behalve feitelijke vragen bevatte de checklist ook onderdelen waar de stu dent een waardering (goed, voldoende, matig, slecht) moest aangeven. Enkele archiefdiensten werden door meer dan één student bezocht. Publieksservice In het algemeen is de publieksservice - alle aspec ten bijeengenomen - voldoende tot goed. Op een aantal punten echter is er verbetering mogelijk en nodig. In slechts een handvol van de bezochte steden kan de bezoeker die op het station is aan gekomen, het gemeentearchief op een wegwijzer of informatiebord vinden; op dit punt is de situ atie sedert 1991 niet verbeterd. Elders moet men andere informatiebronnen raadplegen, bijvoor beeld het telefoonboek (alleen in Rotterdam en Den Haag staat het gemeentearchief zowel onder de G als onder de A). In Haarlem verwees het VW kantoor de student naar het Rijksarchief. Alle archiefdiensten zijn ook buiten gewone kan toortijden, bijvoorbeeld op een avond of 's zater dags, open, behalve Middelburg, waar men boven dien de bezoekers tussen 12.00 en 13-00 uur de straat opstuurt! Hopelijk zal dat er straks, in het Zeeuws Archief anders aan toe gaan. Toegang voor invaliden bestaat bijna overal, behalve in Alphen aan den Rijn, Delft, Krimpen,Tilburg en Zierikzee. Studiezalen Kluisjes voor het opbergen van tassen e.d. en een publicatiebord met huisregels (of een blaadje met huisregels op tafel in de studiezaal) zijn er in de meeste archieven. De bewegwijzering naar de stu diezaal is over 't algemeen voldoende en de in richting van de studiezaal scoort zelfs goed. Vrij wel elke studiezaal had een stopcontact voor een draagbare computer. In slechts enkele gemeente archieven is het studiezaalpersoneel herkenbaar door middel van een naambordje. In verreweg de meeste diensten worden ook tijdens de lunch pauze archivalia bezorgd. Twee archiefdiensten scoorden slecht in de frequentie van stukken be zorgen: Het Utrechts Archief en in Rotterdam (waar de bel voor de laatste ronde een uur voor sluitingstijd gaat). De wachttijd (tijdsverloop tus sen aanvraag en bezorging van de stukken in de studiezaal) was in het algemeen tien minuten of minder; vijf studenten moesten 15-20 minuten wachten, drie anderen 20-30 minuten. Zeer uit eenlopend is het aantal stukken dat tegelijkertijd mag worden aangevraagd: drie, vijf, zes (Rot terdam), acht (Dordrecht), tien (Leiden). In drie gemeentearchieven ontbreekt een aanvraagin- structie. Leplazarus De behulpzaamheid van de studiezaalambtenaar werd als goed of zeer goed beoordeeld (in één geval met de aantekening: de vrouwelijke ambte naar was erg aardig en behulpzaam, de mannelij ke ambtenaar een heel stuk minder). Alleen in 16 Archievenblad December 1999 Rotterdam troffen de studenten het minder goed: een van hen kreeg, voordat nog maar één stuk was aangevraagd, te horen dat het personeel 'zich het leplazarus moest sjouwen voor die Leidse studenten'. Gelukkig werd deze ontvangst goed gemaakt door de hulpvaardigheid bij het onderzoek, die diezelfde student van een andere archiefambtenaar ondervond. De archiefambte naar in Woerden deed het anders: omdat hij er te moe van werd om alles aan te sjouwen, voerde hij liever zelf het onderzoek voor de student uit. Iets dergelijks overkwam ook de student die in Alphen aan den Rijn onderzoek kwam doen en een ander archief gaf zelfs een speciaal pasje waarmee de student zelf het depot in kon. In Het Utrechts Archief bleek de inventaris onmogelijk om te hanteren zonder de assistentie van de - zeer behulpzame - archiefambtenaar. Omdat de archieven van de gemeente Velsen deels in Haarlem (archiefdienst Kennemerland), deels in Velsen zijn ondergebracht, moest de student twee depots bezoeken. Daarbij werd veel hulp verleend door medewerkers van de archief dienst. Moeilijker had de student het die het gemeentearchief van Warmond tot onderzoeks object had: dit archief is tot en met 1930 overge bracht naar het Leidse gemeentearchief; onder zoek in Warmond bleek (na twee weken wach ten!) door ziekte van de plaatselijke archiefbe heerder niet mogelijk. Ook het gemeentearchief van Zoeterwoude is deels ter plaatse, deels in het gemeentearchief van Leiden, wat het onderzoek bemoeilijkte. In een aantal gemeenten blijkt slechts het secretarie-archief tot aan de invoering van de code VNG te zijn over-gebracht, wat in strijd met de wet (50 jaren of 20 jaren is. Kennisniveau Werd de hulpvaardigheid goed beoordeeld, de kennis van de studiezaalambtenaar scoorde wat minder: in twaalf gemeentearchieven werd deze 'voldoende' bevonden, in de andere 'goed'. Een illustratie: de student die de Groninger Archieven bezocht rapporteerde dat de hulp van twee me dewerkers van het archief, hoewel goed bedoeld, niet bijzonder vruchtbaar was: "Ik had de indruk dat geen van beiden veel ervaring hadden met onderzoek in het gemeentearchief. De stukken, notulen van B&W en Gemeenteraad, konden zij niet goed vinden omdat deze in het archief an ders genoemd werden.". Kopieën en koffie Op geen ander punt is er zoveel verscheidenheid als inzake de tarieven voor reproducties. De prijs van een fotokopie A4 loopt uiteen van fl. 0,25 in Woerden tot fl. 1,25 in Utrecht (de gemeentese cretarie in Voorburg rekende zelfs fl. 1,65). An dere prijzen: 50, 60, 65, 75, 75, 80, 90 cent. In Gouda verschilt de prijs van een fotokopie uit door het rijk vervreemde archieven (fl. 0,70) van die van een fotokopie uit de andere archieven (fl. l,-).Voor een foto 18x24 cm wordt gemid deld fl. 12,- gerekend. Overal, behalve in 's-Gravenhage en Middelburg, kan de bezoeker van het gemeentearchief koffie of thee krijgen (in 's-Gravenhage verwijst men de bezoeker naar de in hetzelfde gebouw gevestig de openbare bibliotheek). Behalve in Amsterdam is nergens een lunch verkrijgbaar. Verbetering Uit dit korte verslag wordt duidelijk dat er nog wel wat te verbeteren valt. Om te beginnen kan iedere archiefdienst de checklist gebruiken voor een zelf evaluatie en als instrument voor verbetering van de service. Daarnaast verdient het kwaliteitshand vest (minimum kwaliteitsnormen dienst-verlening) dat de Rijksarchiefdienst onlangs invoerde, zeker navolging op gemeentelijk niveau. Verder zouden de provinciale archiefinspecties eens naar de ver plichte overbrenging van de archieven van gemeentesecretarie en -diensten moe-ten kijken. En tenslotte verdienen, bij samenvoeging van archief diensten, het onderhoud en de uitbreiding van de kennis bij de archiefambtenaren over de gemeen schappelijke bestanden beslist aandacht. '3 De gevisiteerde gemeente- en streekarchieven December 1999 Archievenblad 17 A: bereikbaarheid 1. informatiebord/wegwijzer bij station vermeldt archief 2. bereikbaarheid per open baar vervoer 3. parkeergelegenheid B: openingstijden 4. openingstijden buiten gewone kantoortijden C: entree, receptie, garderobe 5. toegang voor invaliden 6. hulpvaardigheid personeel receptie 7 verstrekte informatie 8. kluisjes 9. bewegwijzering naar stu diezaal 1 0.publicatiebord met huisre gels D: inrichting studiezaal 1 1 bereikbaarheid voor invaliden 1 2. aantal plaatsen naslag ruimte 1 3. ruimte op tafel 1 4. bereikbaar stopcontact voor draagbare computer 1 5.naslagwerken in studiezaal 1 6. meer dan 1 studiezaal E: dienstverlening 1 7. herkenbaarheid personeel d.m.v. naambordjes 1 8. bezorging archivalia ook in lunchpauze 1 9.frequentie bezorging archivalia 20.tijdstip laatste aanvraag aangegeven? 21. wachttijd bezorging archi valia 22.aantal stukken tegelijker tijd aan te vragen 2 3.aanvraaginstructie 24. behulpzaamheid ambtenaar 25.kennis ambtenaar Door F.C.J. Ketelaar tgti&X'a. Ook het Gemeentearchief Amsterdam was doel van de studenten F: fotokopieën en foto's 26.leesbare instructie vervaardiging reproducties 27. frequentie kopiëren 28. prijs 1 fotokopie A4 2 9. kwaliteit fotokopie 30. prijs 1 foto 1 8x24 cm 31. mogelijkheid zelf foto's maken 32.gebruiksaanwijzing op/bij leesapparaten G: kantine 3 3. koffie en thee verkrijgbaar 34.openingstijden kantine 35.tijden goed aangegeven 36.ruimte om te zitten 37. lunch kopen in gebouw 38.ruimte voor rokers Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Delft, Dordrecht 2 x, Gouda. 's-Gravenhage 2 x Groningen ,Flaarlem 4 x Krimpen, Leiden 4 x Leidschendam, Middelburg Naaldwijk, Rotterdam 4 x Tilburg. Utrecht, Voorburg Woerden. Zierikzee Behulpzaamheid, hulpvaardigheid, kennis niveau en frequentie van stukken bezorgd: alles werd opgetekend (foto: U. Wesselink, Harmeien)

Archievenblad | 1999 | | pagina 8