O en H w Z a n X c c De hoogste kwaliteit en innovatie in filmconservering HAGHEFILM CD cr Archievenblad Brabantse Archivarissendaq nieuwe stijl Al vele decennia organiseren de archivarissen uit Noord-Brabant met hun vakbroeders en -zusters uit de Belgische provincies Antwerpen en Brabant (samen het grondgebied van het aloude hertogdom Brabant) een jaarlijkse bijeenkomst om elkaar weer eens te zien, bij te praten en als het even kan ook nog iets op te steken. Ooit - maar dat is lang geleden - waren het zelfs twee dagen, zodat er ook over nacht moest worden, een evenement waarover oudere collega's nog steeds de meest wilde verhalen kunnen vertellen. Vorig jaar had de veertigste aflevering moeten plaatsvinden. Helaas was toen het aantal aanmeldingen van dien aard dat de organisatoren zich gedwongen zagen het evenement af te gelasten, een reden om het dit jaar in Huijbergen anders aan te pakken. l/eertigste editie Allereerst de organisatie.Voorheen werd de Brabantse Archivarissendag afwisse lend georganiseerd door een Neder landse en een Belgische dienst. Het gevolg was dat de dagen met name wat het 'serieuze' deel van de dag betreft nogal wisselend van kwaliteit waren. Voor deze veertigste editie echter trok ken vanaf het begin de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant (KAN) en de recent opgerichte, enthousiaste Kring van Archivarissen in de Provincie Antwerpen (KAPA) samen de kar. De daadwerkelijke organisatie besteedden zij vervolgens in dezelfde geest uit aan het Regionaal Archief West-Brabant en het Stadsarchief Antwerpen. Werkwinkels Ook het programma werd gemoderni seerd. Vroeger waren er meestal twee lezingen, één door een Nederlandse en één door een Belgische collega. Welis waar werd regelmatig geprobeerd deze twee voordrachten op elkaar af te stem men, maar meestal lukte dit toch niet echt. Nu hadden de organisatoren de ochtend bestemd voor drie workshops, overigens snel omgedoopt in 'werkwin kels', die in elk geval over 'het vak' moesten gaan en was de middag gere serveerd voor een uitgebreide bedrij- venbeurs in plaats van de obligate stads- bezichtiging of excursie. Omdat de lezingen en de beurs plaats vonden in het poortgebouw van het aloude Wil- helmietenklooster in Huijbergen, waarin ook het Wilhelmietenmuseum is gehuis vest, was er toch nog even gelegenheid voor geïnteresseerden om iets meer te weten te komen van de Wilhelmieten, het museum en het klooster. Grenzeloos geheugen De workshops, die steeds ingeleid wer den door een Nederlandse en een Bel gische collega, hadden als onderwerp: 'het werken met vrijwilligers en mede werkers in additionele regelingen','het vergroten van draagvlak', en 'grensover schrijdende activiteiten'. Deze laatste werkwinkel werd gehouden naar aanlei ding van het project 'Grenzeloos geheu gen', waarbij de archieven van Roosen daal (Nederland) samen met die van Kalmthout en Essen (België) in één pro ject worden gerestaureerd en verfilmd. Daarnaast vinden in dit kader nog ande re activiteiten plaats. Zo verschijnt medio 2000 een boek met bijdragen over het gemeenschappelijke verleden van deze drie plaatsen, zal er een expo sitie worden gehouden en een symposi um. Culinaire aspecten De nieuwe opzet mag zeker geslaagd worden genoemd. De workshops leid den in elk geval tot veel meer discussie dan de lezingen vroeger en bevorderden duidelijk het contact tussen Belgen en Nederlanders. De bedrijvenbeurs, waar ook bedrijven uit België waren verte genwoordigd, bood voldoende gelegen heid voor sociale contacten. Gelukkig waren de organisatoren - maar hoe kan dat anders in Brabant - wel zo verstan dig geweest de culinaire aspecten van de Brabantse Archivarissendag niet te vergeten. Zoals vanouds werd de dag dan ook in gepaste gezelligheid afgeslo ten met een copieus diner. 10 Archievenblad December 1999 HttNE O h-H CD ti ro a> H Kap. Poellplein 1 OQ 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 Haghefilm Conservation B.V., Willem Fenengastraat 39. Postbus 94764, 1090 GT Amsterdam. Tel. 020-568 54 61. Fax 020-568 54 62. E-mail: info@haghefilm.nl http://www.haghefilm.nl Henk Roosenboom archiefrestauratie/massaconservering, behandeling van brandschade kunstvoorwerpen-restauratie vacuüm-vriesdrogen textielconservering Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. i-h i-t A CINECO COMPANY

Archievenblad | 1999 | | pagina 5