Inhouds opgave opgave 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 13. Going Abroad 15. Bagatelle 2 15. Pertinente onzin? 16. We sjouwen ons het leplazarus 18. Zou ik nu nog archivaris hebben willen worden? Een gesprek met oud gemeente- en rijksarchivaris Louis Pirenne Inteview: Henk Roosenboom 22. Onrust en beweging Archivarissen en de eisen van de informatie maatschappij 27. Vormen van doofheid We sjouwen ons het leplazarus. Gemeente- en streekarchieven bezocht door Leidse studenten Zou ik nu nog archivaris hebben willen wor den? Een gesprek met oud gemeente- en rijksar chivaris Louis Pirenne 4 Archievenblad December 1999 Onrust en Beweging. Archivarissen en de eisen van de informatiemaatschappijj 1 (Back) From Russia with love (and) for sale Audiovisuele archieven in Lithouwen: bewogen geschiedenis van bewegende beelden 28. (Back) From Russia with love (and) for sale 33. Licht uit het Noorden 34. European citizens and electronic informa tion: THe memory of the information society 36. Literatuur 44. KVAN Nieuws 46. NVBA Nieuws 52. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 27. Column 36. Literatuur 44. Verenigingsnieuws 52. Agenda Noot van de redactie Archievenblad December 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman. Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie). Marieke de Haan. Harry Hendriks (NVBA). Richard Hermans. Charles Jeurgens, Agnes Jonker. Annabelle Meddens - van Borselen. Joyce Pennings. Laurens Priester (hoofdredacteur). Henk Roosenboom. Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Postbus 1 4685, 1 001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8. 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau. Postbus 1 1 645. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 130,= (binnen land) of fl. 1 5 5.= (buitenland). Onder over legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317. 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 12 1 1 Fax:(0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: HPMG Marketing. Houten Druk: Erven B. van der Kamp BV. Groningen ISSN 1 385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de Ie van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Jeroen van Oss Interactief: Ineke Deserno Interactief: Bernard Woelderink Interactief: Maarten van Driel Gemeente- en streekarchieven bezocht door Leidse studenten Kwwaliteitsonderzoek: F.C.J. Ketelaar Werk in uitvoering: Peter Horsman Column: Joan van Albada Door F.C.J. Ketelaar A f% In april en mei van dit jaar brachten dertig Leidse I h geschiedenisstudenten ieder een bezoek aan een gemeente- of streekarchief. Daar moesten zij voor het vak archivistiek een opdracht uitvoeren. Bovendien kregen ze een checklist mee om verschillende aspecten van de publieksservice te toetsen. mii Door Henk Roosenboom A A Aanvankelijk reageerde Pirenne wat terughoudend: bij I Ij zijn afscheid in 1998 had hij alles al gezegd. Toen duide- lijk werd dat het niet ging om een nostalgische terug blik, maar om zijn visie op het huidige en toekomstige archief wezen, ging hij overstag. "De wereld is aan het doldraaien. Daar is een nieuw type archivaris voor nodig". Door Peter Horsman A A Het klink als een paradox: archiefdiensten en archi- f f varissen komen in beweging. Eerlijk gezegd zijn zij -- dat altijd al geweest, voortdurend reagerend op ver anderingen in de maatschappij en op nieuwe technolo gieën. Om bij te blijven bij de wereld buiten het archief moeten zij hun professionele methoden en technieken snel ler aanpassen. Door Robert Egeter van Kuyk A Het laatste bezoek in het kader van het KVAN pro- f fl ject voor assistentie in de archivering van audiovi- suele archieven in het Balticum. was aan Litouwen. Het archiefwezen weerspiegelt er de bewogen geschiedenis van het land zelf. Hoewel er technisch gezien nog heel wat valt te verbeteren, is het av-archief er verder ontwikkeld dan in Letland en Estland. Audiovisuele archieven in Litouwen: bewogen geschiedenis van bewegende beelden Adiovisueel: Robert Egeter van Kuyk Jan Folkerts Hans van Waalwijk Het zijn zware, maar boei ende tijden voor Neder landse archivarissen. Op aandringen van Swami Randeesh Veeto moeten zij 'de grenzen van hun denkwereld overschrij den' om te komen tot een samenwerking met de documentaire informatie verzorgers. Dit is nog niet alles. Archivarissen dienen te voldoen aan de eisen van de informatiemaat schappij. De huidige snel heid van veranderingen dwingt tot een voortdu rende aanpassing van hun professionele methoden en technieken. Hoe blijven we bij bij de wereld buiten het archief? Door samen werking. en wel met juris ten, accountants, de admi nistratie en de leveran ciers van apparatuur en programmatuur. De vijf fasen van de Indiase goe roe: ontkenning, boos heid, onderhandelen, ver driet en acceptatie zijn ook bij deze aanpassing geldig. Peter Horsman schetst in dit nummer in zijn artikel 'Onrust en beweging. Archivarissen en de eisen van de infor matiemaatschappij' (p. 22-25) welke rol er voor de archivaris is weggege- legd in de moderne maat schappij. Hij of zij ontwik kelt zich tot een informa tieprofessional, gespeciali seerd in het beheer en beschikbaarstellen van archiefdocumenten. Horsman besluit zijn arti kel met acht tips voor de met de informatie- en communicatietechnologie worstelende archivaris. Zelfbewustzijn, realiteits zin, leergierigheid, ver nieuwingsgezindheid en een opgewekt gemoed zijn nodig om de archiva ris het paradijs van de informatiemaatschappij te laten bereiken.

Archievenblad | 1999 | | pagina 2