OJD U O 3 p u eJ-&.c.tLQ.p.i-C-Lp.lo.r-m.a.t.i-Q.D- Papier- Boekres atoren The memory of the information society DLM forum Archievenblad Het DLM-Forum van 18 en 19 oktober 1999 in Brussel was de tweede in successie, met dit keer als thema 'het geheugen van de informatie maat schappij'. Net als tijdens de eerste bijeenkomst in 1996 konden we plenaire zittingen aan het begin en het einde van het congres, met daartus sen drie parallelsessies bijwonen. Deze laatste verenigden lezingen rond (1) ontstaan, opslag en toegankelijkheid van digitale gegevens: eco nomische en functionele aspecten, (2) het geheugen van de informatie maatschappij: poli tieke en juridische aspecten (3) de toegankelijk heid van digitale informatie voor de Europese burger: maatschappelijke aspecten. In de derde sessie zou met name aandacht worden geschon ken aan training en opleidingen. Plenair werden enkele goede voornemens en situatieschetsen gepresenteerd vanuit het per spectief van de Europese Commissie en van de huidige EU -voorzitter Finland. Ook kritische noten zijn gekraakt, onder meer door Ulrich Kampffmeier die zijn teleurstelling over het feit dat het aantal verschillende standaarden en 'gui delines' gestaag toeneemt niet onder stoelen of banken stak. Niet alleen overlappen deze elkaar in veel gevallen, maar, wat erger is, in sommige gevallen voldoen ze niet aan de vereiste kwali teit en worden niet of nauwelijks geïmplemen teerd. Ook de paradigma- of denkraamverande ring die, getuige de bijeenkomst van de KVAN op 15 oktober jl. en de jongste publicatie van SAP, ook in Nederland in de belangstelling staat, kwam aan bod. De parallelsessies die ik bezocht behandelde de politieke en juridische aspecten van het geheu gen van de informatie maatschappij. In vier blok ken, met elk twee tot drie lezingen, werd getracht een beeld te schetsen van de juridische problemen op het gebied van de authenticiteit van digitale documenten, de methoden om te komen tot geautomatiseerd archiefbeheer bin nen een bestaande organisatie, de eisen en wen sen waaraan Europese regelgeving op dit gebied zou moeten voldoen en de introductie van enke le applicaties waarmee digitaal archiefbeheer zou kunnen worden vormgegeven. Op de eerste dag kwam men niet veel verder dan een roep om actie (Duranti, Universitiy of British Columbia) en het beschrijven van de thuissituatie (Dhérent,Archives de France; Wells, British Department of Health). Daarnaast werd het systeem Adonis, een applicatie voor het digi taal beheren van e-mail en dossiers, onder de loep genomen. Adonis is in gebruik bij de Europese Commissie, maar richt zich niet op archiefbeheer voor de lange(re) termijn waar door al snel (binnen enkele jaren) conversies en/of migraties nodig zijn. Pas op de tweede dag ging men in op de juridische aspecten van het thema. Vooral interessant was de vergelijking tussen EU- en Duitse en Zweedse regelgeving op het gebied van openbaar bestuur, archieven en privacy (Schafer, Landesarchiv Baden- Württemburg). De roep om meer Europese afstemming op dit gebied moet echter wel wor den gezien in het licht van de nationale wetge ving van de lidstaten en het nationale verschil in benaderingswijze, sociale implicaties, gevoels waarden, etc. (Glanström, International Council on Archives; Schürer, International Association for History and Computing). Veel presentaties waren voor verbetering vat baar. De meeste sprekers kwamen niet los van hun gedrukte of geprinte tekst en droegen die vaak monotoon voor. Vermoeiend voor de toe hoorders. En dat terwijl de inhoud vaak uiterst interessant was. Verheugend vond ik het dat enkele bijdragen voortkwamen uit het DLM-10- punten-actie-plan van het vorige DLM-Forum in 1996. Een algemene beschouwing, voorstellen, conclu sies en een lezing van de Europees Commissaris Liikanen stonden op het programma in de ple naire sessie die het congres afsloot. Ook kwa men de rapporteurs van elke parallelsessie aan het woord. De rapporteur voor de eerste paral lelsessie (Ross, University of Glasgow) conclu deerde dat het Forum zich in de toekomst moet richten op burgers, scholing voor archivarissen en op ICT-bedrijven. Het bewustwordingsproces bij burger en politiek is voor een belangrijk deel nog niet begonnen. Alleen door samenwerking en pro-actief handelen kunnen de problemen die digitaal archiveren met zich meebrengen, worden overwonnen. De rapporteur voor de tweede parallelsessie (Cornu, European and International Organizations in ICT),'mijn' sessie, voerde aan dat de oplossingen die in de vorm 34 Archievenblad December 1999 DLM forum Archievenblad van systemen, applicaties, standaarden en guidelines worden geboden, naast elkaar moeten worden gebruikt: er is niet één oplossing. Iedere organisatie zal, als het kan 'bottom-up' om de gebrui kersacceptatie te verhogen en draagvlak te creëren, de voor de eigen situatie meest bruikbare elementen ervan moe ten implementeren. Daarnaast moet wor den gewerkt aan de beveiliging in de zin van encryptie en authenticiteit, zowel in de systemen als in de wetgeving. De wet en regelgeving zal, zowel nationaal als internationaal, meer balans en afstem ming moeten zoeken tussen de open baarheid, transparantie, accountability en openheid versus geheimhouding en oncontroleerbaarheid. De rapportage over de derde parallelsessie (Menne- Haritz,Archivschule Marburg) plaatste de Nederlandse activiteiten van met name de Archiefschool op een voetstuk. Wat betreft de hier behandelde onderwer pen, voor een belangrijk deel 'onderwijs activiteiten' en 'educatie', zal men zich moeten richten op het ontwikkelen van doelstellingen, het vervaardigen van stu diemateriaal en het vertalen van onder andere woorden- en begrippenlijsten. De spreker vroeg meer aandacht voor werk plekken en stageplaatsen voor studen ten. Verder dient certificatie te worden geregeld en (Europees) afgestemd. De algemene conclusies van het DLM- Forum behelzen met name de ontwikke ling van een referentiemodel voor het beheer van digitale documenten bij de overheid, het opzetten van een modulair Europees trainingsprogramma en het uit voeren van een 'millennium proof' DLM- Actie-plan 1999-2004. Voorts is aan het adres van 'de' industrie een zogenaamde DLM-message opgesteld met een aantal aanbevelingen: we moeten komen tot functionele eisen, oplossingen op het gebied van authentiek beheer van docu menten, samenwerking en uitwisseling van gegevens tussen ICT-industrie en informatie management enerzijds en een multidisciplinaire aanpak van de proble matiek anderzijds. 3 STERKEN ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM U gehelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Mobiel 06 - 53 93 93 53 Semafoon 06 - 59 28 48 55 December 1999 Archievenblad 35 i Door Hans Waalwijk 'I i 1 i 1 I I I s a a m L/l H C H

Archievenblad | 1999 | | pagina 17