Kwaliteitsprodukten voor uw archief Restauratie-Atelier Helmond B.V. het noorden 1 ZUURVRIJE ARCHIEFPRODUKTEN Archiefdozen, archiefcassette, overslagdozen, affichemappen en zegelberging (ca. 70 formaten in diverse modellen) Pakpapier/omslagpapier, transparantpapier en akte-enveloppen Stofmappen, dossierhechtmappen, L-map en hangmap Clickbinding (t.b.v. dossierhechtmappen en hangmap) Museumkarton, fotomuseumkartonfour flaps en blotting paper Postbus 166 - 1530 AD Wormer Veerdijk 44 - 1531 MS Wormer Telefoon 075-62110 01 Telefax 075-621 68 11 Ons uitgebreide leveringsprogramma zuurvrije conserverings- en restauratiematerialen sturen wij u op aanvraag gaarne toe. VERDERE ARCHIEFPRODUKTEN Zelfklevende labels in archiefkwaliteit Portefeuilleband en keperband Wishab droogreinigingsmateriaal Ontzuringsvloeistof PTDA Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. U heeft het zelf kunnen zien: uw Archievenblad is de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een professioneel en plezierig leesbaar vakblad. Daarvoor wordt achter de schermen veel werk verzet door een enthousiast redactieteam dat, op de eindredacteur na, uit vrijwillige medewerkers bestaat. Helaas moesten drie redactieleden onlangs afscheid nemen, zodat het Archievenblad nu op zoek is naar een even enthousiaste vervanging. Welk - al of niet jong en al of niet aanstormend - talent met een goede neus voor wat zich in Archievenland en verwante buurlanden afspeelt, wil ons redactieteam komen versterken? Zelf artikelen schrijven is niet altijd nodig, contacten opbou wen en onderhouden met auteurs is dat wel. Salaris kunnen wij niet bieden, wel eeuwige roem en een interessante vrijetijdsbesteding waarvan u ook in uw werk zult profiteren. Uiteraard worden uw (reis)kosten vergoed. Bel eens met de hoofdredacteur. Hij maakt graag een afspraak. Laurens Priester, (010) 246 57 57; 06 20 59 33 49 of e-mail: lpriester@archief.schiedam.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40, 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet en archief Archievenblad Hoewel het noorden van Nederland slechts dun bezaaid is met archieven, behoren de archief diensten die er zijn beslist niettot de minst belangrijke. Dat is ook op het Internette merken. De website van het Rijksarchief Friesland, kortweg aangeduid als Ryksargyf, is ver moedelijk de meest uitgebreide en best onderhouden site van de Rijksarchief dienst. Opmerkelijk zijn naast de ontslo ten bronnen op microniveau (zoals de registers van naamsaanneming) ook de educatieve pagina's. Waren het vroeger vooral de gemeentear chieven die zich op het educatieve ter rein waagden, tegenwoordig zijn de rijks archieven bezig met een inhaalslag. Op de website van het Ryksargyf leidde dat tot de digitale expositie Freules, dames, vrou wen. Friese vrouwen en de burgercultuur (1850-1910). De expositie haakt aan bij het eindexamenonderwerp voor de mid delbare scholen in 2000. Dat doet ook het digitale onderwijsproject Archief in de Klas II, te vinden op de website van de Rijksarchiefdienst. Een uitstekende vorm van educatie met behulp van nieuwe media, waarmee de betreffende werk groep van de Rijksarchiefdienst flink aan de weg heeft getimmerd. Het project komt ook voor in de lijst met educatieve projecten die bijgehouden wordt op de website van het bureau Erfgoed Actueel, een site die een absolute must is voor iedereen die zich op het educatieve gebied waagt. Terug naar Friesland. Ook het Gemeente archief Leeuwarden is sinds enkele maan den online, met een keurig vormgegeven en overzichtelijke website. Het meest bij zondere van deze website is echter het adres: de assertieve Ljouwerters hebben de URL voor de neus van anderen wegge kaapt. De Friese archiefwebsites zijn ook daarom zo van belang, omdat zij een groot potentieel publiek buiten de lands- en provinciegrenzen bedienen. Friesland was immers vanouds bij uitstek een emi gratieprovincie. Dat geldt ook voor Groningen. Wie echter zou denken dat het samengaan onder een dak van het Groninger Gemeentearchief en het Rijksarchief Groningen tot de Groninger Archieven ook tot zichtbare resultaten op het internet zou hebben geleid, komt bedrogen uit. De toch al bescheiden web site met enkele foto's en een kleine inlei dende tekst is dezer dagen onbereikbaar Voor een voorbeeld van een succesvolle, uitgebreide en gevarieerde website van een gemeentearchief kunnen we zowel dichtbij huis als verder weg terecht. Dichtbij huis springt het Gemeente archief Tilburg eruit. De hoge bezoekcij fers van deze site spreken voor zich. Ook hier vallen vooral de interessante digitale exposities en talloze beschikbare bron nen op. Wie over de grens zijn licht wil opsteken, kan eens gaan kijken bij de website van het Gemeentearchief van Barcelona. Op deze website kan men snel en efficiënt zoeken in een zeer grote hoe veelheid toegangen, maar tegelijkertijd biedt de site ook veel fraaie visuele infor matie, onder meer in de vorm van tijdelij ke exposities en kaarten. IJL Archiefnet December 1999 Archievenblad 33 Alle rfvoldoe" Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. Verenigde Bedrijven Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Door Jan Folkerts Erfgoed Actueel: www.erfgoed.ab-c.nl/menu.htm Gemeentearchief Leeuwarden: www.gemeentearchief.nl Gemeentearchief Barcelona: www.bcn.es/arxiu De niet vermelde internetadressen zijn te vinden via www.archiefnet.nl Gemeentearchivaris Zwolle .2 -JLiJLAA C 1 l 2^55? www.erfgoed.ab-c.nl/menu.htm www.gemeentearchief.nl www.bcn.es/arxiu AidLiA - www.archiefnet.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 16