D3 Het diaitale stadsarchief van Antwerpen ISAD(G) Archievenblad ISAD(G) Archievenblad Elk archief heeft een kast waar je bij het eerste bezoek naartoe gaat. De kast met inventarissen, regesten, indexen en andere 'toegangen'. Vaak is er ook en computer met daarop een informatiesysteem dat in ieder geval de illusie wekt de sleutel te vormen tot de archiefschatten. Dat is hoogstens ten dele het geval. De samenleving produceert elk jaar meer en meer papier en dat maakt de achterstand op het maken van alle toe gangen alleen maar groter. Dweilen met de kraan open. Je kunt met een computer snel 'iets' vin den in een hele grote verzameling gege vens, zoals informatie over de inhoud van archieven. Dat kan een computer goed; niet meer en niet minder. Maar de gege vens moeten er natuurlijk nog wel eerst ingestopt worden. Als je dit op verschil lende manieren doet ontstaat er een woud aan verschillende informatiesystemen. Er ontstaat een digitale kast met achieftoe- gangen die je één voor één moet bekij ken, omdat ze niet aan elkaar gekoppeld zijn. Dit probleem kun je oplossen door standaarden in het leven te roepen. En dat gebeurt dan ook op grote schaal. Dan ont staan er weer een nieuwe problemen: Welke standaarden zijn er, welke is de beste en hoe moet deze in de praktijk worden toegepast? Gelukkig is er een 'standaarden' Website om het eerste pro bleem op te lossen. De 'Open Information Interchange service' van de Europese Commissie straalt voldoende zelfvertrou wen uit om te kunnen dienen als de 'moe der der standaarden'. Er is zowaar een aparte sectie aan 'archiving' gewijd: http:// www2echo .lu/oii/en/archives. html). Stabiele standaard En daar treffen we de 'International Standard Archival Description (ISAD)' aan. Deze door de 'International Council on Archives' ontwikkelde standaard biedt een goed uitgangspunt om een informa tiesysteem op te baseren dat archieven toegankelijk maakt. De standaard bestaat uit 26 eenduidig omschreven elementen die tesamen een archiefeenheid beschrij ven. De standaard gaat uit van een model waarbij een 'Fonds' het hoogste niveau van een archief vormt. Een Fonds is het geheel van documenten, ongeacht vorm of medium dat gecreëerd en/of bijeenge bracht is door een persoon, familie of bestuursorgaan als onderdeel van het functioneren van de archiefvormer (vrije vertaling van de Engelse definitie). Uiteraard kan een Fonds weer onderver deeld worden in kleinere eenheden. Een Fonds bestaat uit 'Series'. Een 'Serie' bestaat weer uit 'Files' (vrij vertaald als 'dossier'). Het kleinste beschrijvingsni veau is een 'Item'; een brief, rapport, foto, geluidsopname, etc. Het mooie van ISAD is dat met de 26 velden elk niveau (Fonds, Serie, File, Item) beschreven kan worden. (NB: op de URL: http://datal.archives.ca/ ica/cds/isadapp.gif kun je een afbeelding vinden van het ISAD schema). ISAD is een 'general' standaard (vandaar de naam ISAD(G)) omdat je er alle soorten archie ven en archiefonderdelen mee moet kun nen beschrijven, ongeacht aard en omvang. En dan moet je wel algemeen blijven. Met name op 'Item' niveau is de standaard daarom nogal globaal. De ISAD(G) standaard, die in 1994 gepubli ceerd werd, maakt het mogelijk om op een verantwoorde manier een informatie systeem te ontwikkelen. Je mag er van uit gaan dat over de ISAD beschrijvingsvel den goed is nagedacht door deskundigen en dat het een stabiele standaard is. Vijf fondsen Het Stadsarchief in Antwerpen ontwikkel de een op ISAD(G) gebaseerd informatie systeem met de naam 'Floris'. Het publie ke gedeelte van dit systeem is via Internet bereikbaar op URL http://www.antwer- pen.be/efloris. Antwerpen koos daarbij voor een pragmatische aanpak. De ISAD- velden zijn vertaald naar het Nederlands en er wordt gebruik gemaakt van een commercieel 'documentair informatiesys teem' (Documentum van Xerox). Via de optie 'archieven en verzamelingen' ko men we op een scherm waarin de optie 'bladeren door het archief zichtbaar is. Door te klikken op de optie verschijnt een alfabetische lijst van de vijf Fondsen die het archief onderscheidt ('Andere overheden','Archief van de Stad ancien r.', 'Archief van de Stad Modern','Particuliere archieven' en 'Verzamelingen'). Van elk fonds zijn de ISAD(G) kenmerken op te vragen. De 'Series' waaruit de Fondsen bestaan, zijn te bekijken door te klikken op de titels. Het Fonds 'Archief van de stad ancien r.' kent twee onderdelen: 'Bestuurlijke instellingen' en 'Rechterlijke instellingen'. Op dit niveau zijn geen ISAD(G) kenmerken op te vragen. De bestuurlijke instellingen zijn onderver deeld in 'Charters','Privilegiekamer', 'Rekenkamer', 'Schepenenregister' en 'Tresorij'. Open je een van de 'Files' (in Antwerpen vertaald als 'bestand'), bijvoor beeld 'Charters', dan kom je op het meest specifieke niveau dat Floris op dit mo ment toegankelijk maakt, namelijk concor- dantielijsten, inventarissen en regesten. Het is mogelijk de 93 pagina's tellende inventaris van de Charters als bestand (in pdf formaat) over te zetten naar de hard disk. De Antwerpse kast met (papieren) inventarissen, regesten, indexen en ande re 'toegangen' zijn (wellicht) stuk voor stuk gescand of de bestanden uit de tekst verwerker zijn direct in het Floris sys teem geplaatst. Het is nog niet mogelijk op 'Item' niveau te zoeken. Wel zijn alle Charters waarin 'Pape Honorius' genoemd wordt snel te vinden in de elec- tronische Charter-inventaris. Dit doe je door het bestand te openen in Adobe Acrobat en de optie 'Find' te gebruiken. Full text index De melding "momenteel zijn er nog geen eenheden beschikbaar in de documenten databank Floris" die je kunt vinden bij de zoek-instructie, suggereert dat dit in de toekomst wel mogelijk zal zijn. Dit zou bijvoorbeeld betekenen dat elk van de 1336 charters die nu nog gezamenlijk in het overzicht staan uit elkaar gehaald moeten worden en moeten worden voor zien van velden. Van de inhoud van de inventarissen en beschrijvingen is een zogenaamde 'full text index' gemaakt. Deze maakt het mogelijk individuele woorden of delen van woorden te trace ren in de teksten. Zo kun je er waarschijn lijk achter komen of .er iets van je gading te vinden is in Antwerpen. 'Waarschijn lijk', omdat het onbekend is of alle archief- toegangen in het systeem zitten, welke archieven helemaal geen toegang hebben en of het gezochte onderwerp wel ge noemd is in de inventaris. Door de gebruiker toegang te geven tot de index en 'iets' te doen aan spellingsva rianten, synoniemen en type- en conver- siefouten kan de onderzoeker snel zien wat er in het archief te vinden is over 'Maestricht' of 'Peter Paul Rubens, Kunst schilder, 1577-1640'. Het is veel werk om de informatie zodanig te verrijken dat op deze manier gezocht kan worden. Het gevaar bestaat natuurlijk - iets wat je ook ziet bij geautomatiseerde bibliotheeksys temen- dat wat niet in het informatiesys teem zit, ook niet bestaat voor de gebruiker. Top down aanpak Floris maakt het mogelijk om op afstand via Internet een eventueel bezoek aan het Stadsarchief goed voor te bereiden. De kast met archieftoegangen hoeft niet meer te worden geraadpleegd. Maar dat weet je niet zeker, want het is niet moge lijk op de site informatie te vinden over de volledigheid waarmee de digitalisering is aangepakt. Hiermee zou de potentiële archiefbezoeker beter kunnen bepalen of het zinvol is naar Antwerpen te komen. Wel is er een lijst met mutaties en uitbrei dingen die de laatste 90 dagen in het sys teem zijn aangebracht. De moedige en pragmatische 'top down' aanpak van het archief in Antwerpen is prijzenswaardig. De toepassing van de ISAD(G) standaard geeft de opgebouwde Floris database in ieder geval de illusie van toekomstvastheid. Het gebruik van een relatief 'zwaar' commercieel docu mentair informatiesysteem voorziet het archief van een aantal handige beheers functies, zodat de - uiteraard beperkte - personeelscapaciteit zo produktief moge lijk kan worden ingezet. Het maken van een inventaris is een arbeidsintensieve zaak. Met weinig inspanningen kan het resultaat van de noeste arbeid - in eerste instantie als een tekstbestand - op een verantwoorde wijze worden opgenomen in een informatiesysteem. Dat maak digi talisering van steeds kleinere eenheden op den duur mogelijk, waarbij de docu mentatie op hoger niveau (Fonds, Serie, File) haar waarde blijft behouden. 2 Een voorbeeld: Wat heeft het Stadsarchief voor materiaal van haar welbekende voormalige inwoner, de kunstschilder Rubens? 'Floris' maakt het mogelijk dat je in alle inventarissen kunt zoeken naar het woord 'Rubens'. De optie 'Zoeken in het Archief moet worden geactiveerd. Dan klikken op 'Overig' waarmee het invulschermpje 'Tekst inhoudelijk' zicht baar wordt. Hier 'Rubens' intypen. Er komt natuurlijk een heleboel ruis mee, maar de resultaatlijst is een goed start punt voor de zoektocht. Gelukkig heette 'Rubens' niet 'Jansen'! De lijst toont de ISAD structuur van de gevonden docu menten. In het bestand 'Inventaris van de historische nota's betreffende de geschiedenis van Antwerpen' (onderdeel van het Fonds 'Particuliere Archieven/ Nota's van historici') staat 'Item' 'HN 113 Afschriften en regesten betreffende P.P. Rubens voorber.publ.' Niet elegant, maar wel effectief. Het loont de moeite om in het systeem te grasduinen om een bezoek aan het archief beter voor te bereiden. 16 Archievenblad November 1999 November 1999 Archievenblad 17 H2D f Cy\ 'Q| fOi Door Rene van Horik* I» I &&EHÊÊ& Werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Weten-schappelijke Informatiediensten. (NIWI) Dit artikel is een bewerkte en aangepaste versie van een bijdrage die eerder verscheen in "Historia Informatica", nummer 2 jaargang 6, juni 1999. Open Information Interchange service van de Europese Commissie: http://www2.echo.lu/oii/en/archives.html). ISAD schema: http://data1.archives.ca/ica/cds/isadapp.gif Informatiesysteem Antwerpen: http://www.antwerpen.be/efloris

Archievenblad | 1999 | | pagina 8