OMDAT RUIMTE 'KOST GELD d KARDEX A ■Sfl m VERDIENT U MET KARDEX Kardex Verrijdbare stelling Kardex Lektriever® Times Two< v Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: Buren Gerucht Archievenblad len van gegevens. Met name het Nationaal Archief en het Stadsarchief Budapest vervullen hierbij een voortrek kersrol. Ook op het Internet zijn de Hongaarse archieven goed vertegenwoor digd, mede door de Soros-foundation (opgericht door de bekende - oorspronke lijk Hongaarse - inves teerder Soros) die der gelijke instellingen een gratis Internet toegang biedt. De plannen van sommige archieven om hun oudste bronnen (voornamelijk oor konden) op CD-ront uit te geven zijn in een zeer vergevorderd stadium. Toch is het begrip Digitale Duurzaam heid en alle problemen die daarmee samenhangen in Hongarije geen item. Waarschijnlijk zijn automatisering en informatisering daar na 1990 pas goed op gang gekomen, zodat de producten daar van nog even op zich laten wachten. Men heeft wel grote belangstelling voor wat er op dit terrein in de USA en in Neder land gebeurt. Zoals gezegd is een aantal zaken toch anders dan bij ons. Zo kom je als argeloze bezoeker bijvoorbeeld het Staatsarchief echt niet zomaar binnen. Bij de ingang van de gebouwen zitten bewakers voor zien van een imponerend pistool. Kenmerkend is ook de inventiviteit van onze Hongaarse collega's, die vaak kam pen met een gebrek aan financiële mid delen. Dit betekent dat binnen een archief je wel drie tot vier verschillende besturingssystemen op computers tegen komt, afhankelijk van de samenstelling van het 'machinepark'. Ook vermeldens waard is de netwerkverbinding die tus sen twee gebouwen van het Hongaarse Staatsarchief met een laserverbinding door de lucht wordt onderhouden. De systeembeheerder moet wel toegeven dat bij sneeuw, mist of regen de connec tie niet optimaal is. Een grote verrassing voor ons was het bezoek aan het aartsbisschoppelijk archief in Estergom. Dit archief bezit dui zenden oorkonden, met onder andere pauselijke bullen met gouden uithangen de zegels. De inrichting van het depot was adembenemend. We stapten zo de 19de eeuw in. Een gietijze ren constructie vormde de stellingen met hier en daar olielampen. Overal lagen en ston den bundels en delen. Het kopieerapparaat en de TL verlichting waren een regelrecht anachronisme. Uiteraard zijn we die twee weken niet alleen met archieven bezig geweest. Hongarije is een prachtig land, de Hongaren zijn gastvrije mensen, die van goed eten en drinken houden en die niet te beroerd zijn om anderen daarvan deel genoot te maken. Ook het openbaar ver voer, waarvan we veelvuldig gebruik heb ben gemaakt (meer dan 1000 treinkilo- meters), is picobello voor elkaar. Waar vind je in Nederland een Intercity, waar voor je plaatsen kunt reserveren en waar de rijdende gastvrijheid niet alleen uit een bar, maar ook uit een restaurant bestaat. Al met al niet alleen een nuttige, maar ook een aangename reis, met als hoogtepunten (behalve de archieven dan) de wijn uit Eger, het Reformatorisch College in Debrecen, het panorama van Opusztaszer (bij Szeged) en een diner in de kantine van Ferencvarhos (het Ajax van Hongarije). '3 4 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en ffgF kaartbestanden is er een passend interieur. lardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. *Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. *De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem O de Times Two Bedrijf Naam Adres PostcodePlaats TelefoonFax .m/v Laserstralen en pauselijke bullen De inrichting van het depot van het aartsbisschoppelijk archief was adembene mend. We stapten zo de 19de eeuw in Wein, Weib und Gesang 1 'Oriënterungreise in Ungarn; Archiefreis van de KVAN naar Hongarije, 7-13 oktober 1995' in Nederlands Archievenblad jrg. 100, nr. 3, sept. 1996 In het archiefgebouw van het voormalige Komitaat Hajdüböszörmény (valt nu onder Pécs).. Voor vernietiging geselecteerd materiaal in Eger In het archiefgebouw van het voormalige Komitaat Hajdüböszörmény (valt nu onder Pécs) .wordt de selectie nog op de vertrouwde manier uitge voerd. Op de achtergrond links Jan Beens en rechts Dr. Imre Ódor (directeur van het Komitaatsarchief Baranya in Pécs) November 1999 Archievenblad 15

Archievenblad | 1999 | | pagina 7