■@gg öiïil lhl®ft "fi Een kwaliteitsonderzoek. Kwaliteitsonderzoek Archievenblad In navolging van het Public Record Office in Londen voerde de Rijksarchiefdienst met ingang van 1 januari 1999 een kwaliteitshandvest in met kwaliteitsnormen ten aanzien van de dienstverlening aan de bezoeker op het gebied van ruimtelijke voorzieningen, openstelling studiezaal, informatie en registratie, service en raadpleging. Redacteuren van uw lijfblad brengen werkbezoeken aan stu diezalen van de Nederlandse archiefdiensten. Hoe staat het hier met de kwaliteit van de dienstver lening? De beurt is aan het Haags Gemeentearchief. komisch aandoet. Ik ben niet de enige die zich richting stadhuis spoedt. Al gauw blijkt waarom het zo druk is en de draaid eur zo langzaam gaat. In het Atrium, de hal van het stadhuis, is een Ouderenbeurs aan de gang. Er zijn stands van verzorgings centra, thuishulp, boodschappendiensten en je kunt je grafsteen uitkiezen. Het pad tussen de stands is smal en talloze loop rekjes belemmeren de doorgang, zodat ik besluit een andere route te zoeken. Tussen borden en stands door bereik ik de zijkant van de hal waar het gemeente archief zich moet bevinden. Wat gedes oriënteerd door de overvolle hal zie ik na enig speuren de ingang van het archief dankzij de kluisjes en de video. Van een beveiligingsmevrouw krijg ik een sleutel voor een kluisje. Ik berg mijn tas en jas op en ga naar binnen. Zelfbediening De studiezaalambtenaar zit aan een lage balie.Tegenover hem staat een stoel, zodat bezoekers rustig kunnen gaan zitten om hun vragen te stellen. Dat komt gastvrij over. Ik vertel hem dat ik gegevens over een huis zoek dat in 1906 is gebouwd. Omdat ik dit jaar nog niet eerder ben geweest moet ik eerst een formulier met mijn gegevens invullen. Daarna krijg ik een gids voor Haags huizenonderzoek om mij in te lezen over de mogelijkheden.Van deze gids is een nieuwe druk in voorbe reiding die een week na mijn bezoek tij dens een in het Atrium te houden Huizenbeurs zou worden aangeboden. Daarna is hij ook weer te koop. De gids geeft op een duidelijk manier aan hoe je November 1999 De website van het Haags gemeentear chief is fraai vormgegeven. Wie echter concrete gegevens zoekt over openingstij den of over de cursussen die gegeven worden, komt bedrogen uit. Wel kun je er een archievenoverzicht op raadplegen. Het lijkt erop dat de site een aantal jaren geleden is opgezet en niet wordt bijge werkt. Uit de Almanak blijkt dat het archief ook op zaterdag van half tien tot vijf geopend is. Ik besluit mijn bezoek op een zaterdag te brengen. Geen drinkwater, wel looprekjes Als import Haagse weet ik uiteraard waar het 'nieuwe' stadhuis, ook wel het 'ijspa leis' genoemd, waarin het archief zijn onderkomen heeft, te vinden is. Al was het alleen maar om het politieke rumoer dat aan de bouw ervan vooraf ging. Ik 10 Archievenblad vraag mij echter af of niet-Hagenaars het gemakkelijk kunnen vinden. De gemeente heeft weliswaar mooie zwarte wegwijzers geplaatst, waarop het oude stadhuis, de musea en het Binnenhof vermeld staan, maar blijkbaar wordt de plek van het nieuwe stadhuis bekend verondersteld. Het archief is per openbaar vervoer goed te bereiken. Er stoppen veel trams en bus sen voor de deur. Vanaf het Centraal Station is het gemakkelijk te lopen. Verstokte autorijders kunnen hun auto in verschillende parkeergarages kwijt. In de stromende regen bereik ik het Spui. Het Spuiplein met concertzaal, dans theater en stadhuis is kaal en nat. De fon tein, een ingenieus bedacht maar tech nisch blijkbaar toch te ingewikkeld kunst werk, spuit weer niet, waardoor de sticker met de boodschap 'geen drinkwater' wat Kwaliteitsonderzoek Archievenblad gegevens over eigenaars, bewoners en bouw te weten kunt komen en waar je die gegevens kunt vinden. Veel van de informatie is op microfiche voor zelfbe diening beschikbaar. De studiezaal wordt in feite door de informatiebalie in tweeën gedeeld. In het zelfbedieningsgedeelte, waar de microfiches te vinden zijn, staat een ruime hoeveelheid leesapparaten, waarvan er op deze regenachtige zater dagmiddag veel in gebruik zijn. Het is de bedoeling de felgekleurde steekkaarten die op het apparaat staan te gebruiken om in de bakken de plaats te markeren, waar je een fiche hebt verwijderd. Op ieder apparaat staan twee kaarten. Via de inventaris van Bouw- en woningtoezicht vind ik een index bouwtekeningen op microfiche. Zoekend op straatnaam kom ik erachter dat er bouwtekeningen uit 1906 bestaan van een rijtje van zeven hui zen, waartoe het door mij gezochte pand behoort. Jammer genoeg kan ik de bouw tekeningen op dat moment niet inzien, omdat zij zich nog bij de Dienst Bouwen en Wonen bevinden. Ze zijn daar door de week 's ochtends in te zien tegen een bedrag van in de twintig gulden. Je krijgt dan alle tekeningen van het pand die bij Bouwen en Wonen bekend zijn, zo vertel de de studiezaalmedewerker mij. Gebruikersvriendelijk programma Tijd om mij weer naar de andere zijde van de studiezaal te begeven om de gids ver der te bestuderen en de genoemde inven tarissen in te zien. Hier is het duidelijk minder druk dan bij de leesapparaten. Inventarissen en naslagwerken staan in kasten in dit gedeelte van de studiezaal en zijn, als je het systeem doorhebt gemakke lijk te vinden. In het andere gedeelte van de studiezaal staan naslagwerken op het gebied van de genealogie. Aangezien ik nog wat boodschappen moet doen, besluit ik geen archiefstukken aan te vra gen. Wel heb ik intussen een aantal foto's van de gezochte straat aangevraagd. De vriendelijke archiefmedewerker had mij al aan het begin van mijn bezoek laten zien hoe je met de computer foto's kunt opzoeken. Via een gebruikersvriendelijk programma kun je via een aantal duidelij ke stappen zien of er foto's van een bepaald pand, een persoon of een gebeur tenis bestaan. Door de straatnaam in te toetsen verschijnt er een lijst van de foto's met een nadere plaats en tijdbepa- ling. Klik je een omschrijving aan dan ver schijnt er een afbeelding van de foto in beeld. Met het nummer onder de foto kun je hem aanvragen. De medewerker heeft voor mij de straatnaam opgezocht, maar ook zonder die hulp was het gelukt, omdat er een duidelijke stapsgewijze instructie voor het programma naast de computer lag. De foto's liggen al gauw voor mij klaar en er kunnen fotokopieën van gemaakt worden. Dat wordt vrijwel direct gedaan en op de voor de bezoeker goedkoopste manier. Er komen in de tijd dat ik in de studiezaal aanwezig ben verschillende bezoekers met vragen. Zij worden vriendelijk te woord gestaan. Een van de bezoekers is eigenlijk bij het gemeentearchief op het verkeerde adres, omdat de gegevens die hij zoekt bij het Algemeen Rijksarchief te vinden moeten zijn. Dat is echter inmid dels gesloten, zo blijkt uit de Almanak die er nog even op nageslagen wordt. De bezoeker krijgt een papier met adres en telefoonnummer van het Algemeen Rijksarchief mee, als hij onverrichterzake vertrekt. Lokkende video en tentoonstelling Buiten het archief staat in het Atrium video-apparatuur, waar oude films over Den Haag worden getoond. Er staat een aantal stoelen, zodat je rustig even kunt kijken. Deze middag doet de video het even niet. Een bezoekster van de Oud erenbeurs trekt daarover aan de bel en er wordt iemand op af gestuurd om te zien wat er mis is. wanneer ik het archief ver laat zijn de stoelen bij de video bijna alle maal bezet en wordt er gekeken naar een film over verkeer in de jaren vijftig of zestig. Er wordt hevig gediscussieerd over de plek waar de opnames zijn gemaakt. De video is ook op andere dagen van de week een plek waar mensen die in het stadhuis wachten tot ze aan de beurt zijn, afleiding zoeken. Onlangs was er een film te zien over de riolering, wat een ras- Hagenees de opmerking ontlokte: "Nu kun je zien waar Den Haag bruist." Een cynisch commentaar op de slogan van de gemeente. Aan de andere kant van de ingang van het archief is een fototentoon stelling te zien van Haagse koffiehuizen. Ook staat er een groot model van een kof fiehuis, dat jammer genoeg door de hoe veelheid stands in de omgeving wat weg valt. Langs deze tentoonstelling zoek ik mijn weg naar buiten. In de directe omge ving van het stadhuis zijn verschillende cafés en eetgelegenheden te vinden. In de zomer zijn er terrassen. In de hal van het stadhuis heb ik geen koffieapparaat kun nen ontwaren. Wie nog boodschappen moet doen na zijn bezoek aan het archief hoeft niet ver te lopen, omdat alle grote warenhuizen en de Markthof in de buurt te vinden zijn. Concluderend. Informatie over openings tijden is via Internet niet te vinden. Het archief is goed te bereiken, als je weet waar je moet zijn. In de immense hal van het stadhuis is het even zoeken, maar door tentoonstellingen en een video, wor den bezoekers naar het archief gelokt. De studiezaal is overzichtelijk en je wordt vriendelijk en deskundig geholpen. Ook op zaterdag is de dienstverlening goed te noemen. Maar voor eten en drinken is de bezoeker aangewezen op de horeca in de buurt. S November 1999 Archievenblad 11 Een beschermd stadsgezicht

Archievenblad | 1999 | | pagina 5