Archievenblad Nieuws uit het veld f Archievenblad - 11 Ki i Wijn als premie voor archiefvernietiging Onderzoek naar archiefbeleid bij verhuizingen 6 Archievenblad Tweede rapport archiefbeheersregels Project Archiefpas DivA Website Utrecht Project DivA officieel van start Rijksarchiefdiensten op Seniorenbeurs November 1999 November 1999 Archievenblad 7 Nieuwfe«— De bankierende provincie Zuid-Holland stimuleerde ambtenaren met flessen wijn om zoveel mogelijk materiaal weg te gooien uit het persoonlijk archief. De Commissie Van Dijk constateerde in haar rapport dat de met de archivering belaste functionarissen van de provincie van kas geldbeheerder Baarspul de aanwijzing hadden gekregen dat binnenkomende stukken voor zijn afdeling niet hoefden te worden geregistreerd. De medewer kers constateerden dat zelfs al vanaf 1997 geen dossiers van de Treasury meer ter archivering werden aangeleverd. Op grond van de Archiefwet moeten lenin gendossiers tot vijf jaar na de aflossing bewaard blijven. Baarspul had echter alles wat 'af' was reeds weggegooid, hier toe naar zijn zeggen aangespoord door de provincie. Tijdens de verhuizing in 1995 naar een tijdelijk onderkomen in Den Haag kregen de ambtenaren voor iedere mini-container papier uit hun per soonlijke archief een fles wijn. De provin cie bevestigde het bestaan van deze rege ling. De provinciaal inspecteur der archieven in de provincie Zuid-Holland was het er destijds niet mee eens, maar heeft er evenmin tegen geprotesteerd. Hierdoor zijn stukken uit persoonlijke archieven verdwenen die nooit in de archieven van de provincie terecht zijn gekomen. Dit gebeurt nogal eens bij amb tenaren; meestal is het uit slordigheid dat zij stukken te lang onder zich houden of niet afstaan. Wie stukken achterhoudt overtreedt de Archiefwet. Meestal is het een toevalstreffer als de inspectie omis sies in gemeentelijke en provinciale archieven tegenkomt. Uit: NRC Handelsblad, 6 oktober 1999 Soms wordt een verhuizing van een orga- nisatie(onderdeel) aangegrepen om het archief eens flink op te schonen. Dit ter voorkoming van het verhuizen van 'over bodige ballast'. Meestal vindt die opscho ning aan de vooravond van de verhuizing plaats, met als gevolg dat het door de tijdsdruk met de archiefwettelijke bepa lingen niet zo nauw wordt genomen. Naar aanleiding van recente 'affaires' start de Rijksarchief-inspectie een onderzoek naar archiefbeheer bij verhuizingen. Indien het archiefbeheer bij een over heidsorgaan perfect is geregeld, kan er theoretisch gezien niets mis gaan. De praktijk blijkt toch anders te zijn en komt men regelmatig voor verrassingen te staan omdat er niets is geregeld. Een pro cedure voor het archief in een ver huisprotocol is dan ook geen overbodige luxe. Meestal is een behoorlijke voorbe reidingstijd op z'n minst echt noodzake lijk. De Rijksarchiefinspectie gaat de facilitai re diensten van de ministeries benaderen met de vraag of zij procedures hebben voor het archief ingeval een verhuizing (van een organisatie onderdeel) plaats vindt. Daarnaast gaat de aandacht naar recente praktijkgevallen bij verhuizingen en naar het aspect van de betrokkenheid van een archiefdeskundige bij de keuze van nieuwbouw/verbouwing in verband met de archiefruimte. Inlichtingen: Helen Heskes, Tel. (070) 331 55 38 Uit: Nieuwsbrief Rijksarchiefinspectie nummer 3, september 1999 Half augustus verscheen de tweede publicatie over de inventarisatie van archiefbeheersre gels bij zbo's en pbo-organen; deelrapport 2 'inventarisatie'. Het beschrijft in hoeverre bij zelfstandige bestuursorganen en organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie beheersregels aanwezig zijn. Daarnaast is onderzocht wat de reikwijdte van de beheers regels is en wie bij de vaststelling ervan is betrokken. Het rapport bevat tevens een over zicht van onderwerpen die in de onderzochte beheersregels zijn geregeld. De voor dit najaar aangekondigde handleiding van de Rijksarchiefinspectie zal doorschuiven naar het voorjaar van 2000; dan biedt de inspectie een serie workshops aan over het ontwerpen en uitvoeren van beheersregels. De handleiding wordt dan gekoppeld aan deze serie. Inlichtingen: Lodewijk Hovy, Tel. (070) 331 54 36 Uit: Nieuwsbrief Rijksarchiefinspectie, nummer 3, september 1999 Een van de eerste projecten die onlangs onder de paraplu van DivA van start ging is het ont wikkelen van een archiefpas voor bezoekers van openbare archiefinstellingen. De project groep streeft er naar een uniforme archiefpas voor de hele archiefbranche te kunnen invoe ren. De ervaringen met de Amsterdamse bezoe kerspas worden hierbij natuurlijk meegeno men. Door een verplichte legitimatie zal de archiefpas vooral dienen als een instrument ter beveiliging van archieven en collecties. Daarnaast is hij bedoeld als klantenkaart waar aan allerlei interessante voordeeltjes voor archiefbezoekers gekoppeld zijn. Eventueel zou de archiefpas in de toekomst kunnen die nen om op Internet grote databases gratis te kunnen raadplegen. Bent u geïnteresseerd in de ontwikkeling van de archiefpas en wilt u daarover meedenken? Neem dan contact op met Fred Schot, projectleider DivA, Tel. (020) 462 77 22 Tijdens het Nederlands Filmfestival eind septem ber opende Jo Jamar, directeur van het Utrechts Archief, officieel de website van het Utrecht Project, een onderzoeksproject van de afstudeer richting Film- en Televisiewetenschap van de Universiteit Utrecht in samenwerking met het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA). Onderzoekers in dit project bestuderen onder lei ding van bijzonder hoogleraar Bert Hogenkamp de geschiedenis van bioscoop, film, radio en tele visie met als uitgangspunt de ontwikkelingen in de stad Utrecht. De website heeft als doel contac ten te onderhouden met onderzoekers in binnen- en buitenland die zich bezighouden met de geschiedenis van de media. De resultaten van het Tijdens een feestelijke manifestatie op 12 oktober in het IISG, opende staatssecretaris Van der Ploeg officieel de erfgoedkoepel DivA. In zijn luchtige toespraak verwerkte hij ook wat serieuze opmer kingen. Onder andere over gevestigde belangen en de wijze waarop het culturele aanbod zich presenteert: is de etalage wel aantrekkelijk genoeg en gaan de luiken open? Op dit terrein van het erfgoed wil de staatssecretaris 5 miljoen extra beschikbaar stellen. Ook de realisering van voorgenomen fusieplannen en de rol van de RAD kwamen ter sprake. Scheidend DivA-voorzitter Drs. Ph. Maarschalkerweerd introduceerde zijn opvolger, de heer R.G. Kordes, eerder voorzitter van de Algemene Rekenkamer en van de Commissie van Onderzoek Liro-archieven. Kordes benadrukte dat om het doel van DivA te berei ken, DIV en archiefwezen als één geheel beschouwd moeten worden, ondanks dat er twee beleidsdepartementen een centrale rol in vervul len. OC en W als hoeder van het culturele erfgoed en BiZa en Koninkrijks relaties als coördinator van beleid en maatregelen op het gebied van DIV van de rijksoverheid. Het digitale archiefbeheer behoeft voortdurende aandacht. De aanbevelin gen van de - in 1998 nog niet tevreden - Algemene Utrecht Project en nieuws van het onderzoek worden op de website gepubliceerd. De site bevat tevens een filmografie van films die in Utrecht zijn opgenomen. Hoewel nog in opbouw, is er op de site al veel te vinden over de geschie denis van de film in de stad Utrecht; zo vertelt de afdeling bioscoopgëschiedenis de geschiedenis over filmvertoningen vanaf de zogenaamde kine- tosscopen, evenals die van reeds verdwenen en nog bestaande bioscopen.Tal van foto's en enkele filmfragmenten afkomstig uit het Utrechts Archief en het NAA illustreren deze geschiedenissen. Utrecht Project: www.let.uj.nl/tftv/UtrechtProject Informatie per e-mail: bhogenkamp@naa.nl Rekenkamer vermelden dan ook het belang van intensieve samenwerking van genoemde ministe ries in deze en de noodzaak van een meer concre te invulling van (voorgenomen) activiteiten. Hierin ligt volgens Kordes de grote coördineren de taak van DivA. Zij zou naast activiteiten een hoge prioriteit moeten geven aan: vergroting van de toegankelijkheid van archieven en collecties; het gemeenschappelijk ontwikkelen van ICT-sys- temen voor dienstverlening aan gebruikers; des kundigheidsbevordering met het oog op toepas sing van nieuwe technieken en zij zou een actie ve rol moeten vervullen in de realisering van een centraal aanspreekpunt digitale duurzaamheid voor de gehele DIV en archiefsector. De resulta ten hiervan moeten in tastbare producten zicht baar zijn, zodat gebruikers er in de praktijk iets aan hebben. Na de vergeefse pogingen van Swami Randeesh Veeto om het publiek te activeren, stortte dit zich en masse op de voor de gelegenheid gecreëerde DivA-cocktails en laadde zijn bordje vol aan het buffet. Het nuttige was weer met het aangename verenigd op deze mooie DivA-dag. Begin oktober werd de zevende 50+beurs in de Utrechtse Jaarbeurshallen gehouden. Deze seniorenbeurs had dit jaar een record aantal bezoekers, name lijk meer dan 60.000. De Rijksarchiefdienst was een van de driehonderd standhouders. Medewerkers van de diverse rijksarchieven deelden folders uit en informeerden de vele geïnteresseerde bezoekers over de mogelijkheden van archiefon derzoek. Swami Randeesh Veeto leidde de bezoeker: door de verschillende fases van verwerkim die optreden bij gedwongen samenwerking Bij de fase 'verdriet' nodigde hij het publiel uit elkaar als troost over de bol te aaien De kopstukken op de eerste rij hadden geen troost nodig. Foto's: Bouwe Hijma, IISG

Archievenblad | 1999 | | pagina 3