Inhouds opgave J Colofon Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 8. Lokkende video's in het 'ijspaleis'. 13. Puszta's, paprika's en partities 16. ISAD(G) wat kun je ermee? Het digitale stadsarchief van Antwerpen 19. European Union Archive Network 20. Aangeboden: Veranderingsmanager met opleiding. Max Beekhuis gaat commercieel 24. Speurtocht naar zwervend materiaal Welke geheimen onthult de Nationale Inventarisatie Audiovisuele Collecties? Puszta's, paprika's en partities Aangeboden: Veranderingsmanager met opleiding. Max Beekhuis gaat commercieel 4 Archievenblad November 1999 Noot van de redactie Archievenblad 28. Kunt u mij de weg naar www.hetutrechts- archief.nl vertellen, meneer? 33. Economie 34. Literatuur 44. KVAN Nieuws 46. NVBA Nieuws 50. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 33. Column 34. Literatuur 44. Verenigingsnieuws 50. Agenda Speurtocht naar zwervend materiaal Kunt u mij de weg naar www.hetutrechts- archief.nl vertellen, meneer? Praktijkervaringen van een webmaster November 1999 Archievenblad 5 i Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman, Nicoline j. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Charles Jeurgens, Agnes Jonker, Annabelle Meddens - van Borselen, Joyce Pennings, Laurens Priester (hoofdredacteur), Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Postbus 1468 5, 1001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen, Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8, 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau, Postbus 1 1 645, 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 130.= (binnen land) of fl. 1 55,= (buitenland). Onder over- legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 12 1 1 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: HPMG Marketing, Houten Druk: Erven B. van der Kamp BV, Groningen ISSN 1385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de 1 e van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Philip Maarschalkerweerd Kwaliteitsonderzoek: Marijke Bruggeman Burengerucht: Jan Beens en Rienk Jonker René van Horik Jaap Kloosterman Interview: Nicoline J. Ekama van Dorsten en Laurens Priester Audiovisueel: Robert Egeter van Kuijk Door Jan Beens en Rienk Jonker A A Van 26 april tot 7 mei reisden Jan Beens, archiefin- J specteur bij de gemeente Nijmegen en zijn Groninger collega Rienk Jonker door Hongarije. Het ging om een werkbezoek in het kader van het uitwisse lingsprogramma tussen de Hongaarse archivarissenvereni- ging en de KVAN. Hoever de Hongaarse archieven op het gebied van automatisering zijn, was de onderzoeksvraag. Over olielampen en TL verlichting in een adembenemend mooi depot. Door Nicoline J. Ekama van Dorsten en Laurens Priester A A Vanaf november moet het openbaar archiefwezen het zonder Max Beekhuis stellen. Als een van de weinigen zette hij de stap om bij de commerciëlen te gaan wer ken. Een terugblik op zijn carrière als veranderingsmanager, op de reorganisaties binnen het ARA en het waarom van deze stap, "Ik was een van de weinige opgeleide leidinggevenden in de hele Rijksarchiefdienst." Er waart een Praktijkervaringen van een webmaster De Praktijk: Sigrid Krijger - de Grave Column: Jaap Kloosterman samenwerking door het archiefwezen. DivA, ofwel erfgoedkoepel voor de documentaire informa tievoorziening en archiefwezen, is een dui delijke verschijningsvorm hiervan. Op 1 2 oktober gaf staatssecretaris Rick van der Ploeg in het IISG het officiële startsein. Het hoogtepunt van de ope ningsmanifestatie was wel het optreden van Swami Randeesh Veeto. In prachtig Indiaas-Engels ("listen peoples") hield deze goeroe de enkele honderden archivarissen en documentaire infor matieverzorgers voor dat samenwerking betekent 'de overschrijding van de grenzen van de geest'. Volgens deze Indiase swami moeten de in DivA overkoepelde organisa ties vijf fasen doorlopen om het dat doel te berei ken. De eerste is die van de ontkenning: "nee, we gaan niet samenwerken." De tweede fase kenmerkt zicht door boosheid: "Ik wil niet samenwerken" gevolgd door de fase van het onderhandelen: "ik schud jou alleen de hand als jij het mij niet moeilijk gaat maken in de toe komst." De vierde fase is die van het verdriet: "Ik geef toe dat het verlaten van de gebaande paden en het inslaan van nieuwe wegen pijn doet." Tenslotte volgt de fase van de acceptatie: "Ik ben klaar de situatie te accep teren zoals hij is." Gewapend met deze ken nis kunnen de betrokke nen niets anders doen dan DivA tot een succes te maken. De goeroe uit India heeft voorgedaan hoe makkelijk samenwer ken is. "Co-operation is crossing the borders of your mind." de website van Het Utrechts Archief officieel gelanceerd. Daarmee kreeg een twee jaar eerder gestart voorbereidingstraject zijn afronding. Waarom had het digitaal gaan van Het Utrechts Archief zoveel om het lijf? Over offertes op maat, een fol dermodel een 'ellendig weeskynd' en surfende jongeren. Door Robert Egeter van Kuijk Zomer 1998 begon het NAA een grootscheeps f onderzoek naar de achterstand in conservering van de landelijke collectie van av- documenten. De enquêteresultaten zijn zowel verhelderend als verontrus tend. Het is nu duidelijk wat archivering van av- media is en wat de achterstanden zijn, maar ook is helder dat de hoe veelheden groot zijn en er veel geld nodig is. Door Sigrid Krijger - de Grave Op 20 augustus werd door de burgemeester van Utrecht

Archievenblad | 1999 | | pagina 2