AVAS\ SYSTE MEN -Mfó ben^:- Archievenblad De betrokkenheid van veel Nederlanders bij al deze operaties, en het directe profijt dat zij erbij hadden, komt in ROOF veel minder aan de orde. En ook de Nederlandse regering in ballingschap in Londen is geen rol van betekenis toebedeeld. De be trokkenheid van Nederlanders en ver band met het succes of falen van de maat regelen, die mij toch een heel belangrijke kwestie lijkt, heeft Aalders ook nog niet geprobeerd te kwantificeren. Hij zegt daarover min of meer dat we er nooit achter zullen komen om hoeveel geld, hoeveel mensen en hoeveel gevallen het daarbij is gegaan. Dat is wel waarschijn lijk, maar er zijn toch ook wel gegevens waar meer uit afgeleid en wat langer bij stilgestaan kan worden. Hoeveel niet-jood- se huishoudens kregen in Amsterdam tij dens de oorlog een woning waar tot voor Het kan afschrikwekkend zijn - voor jon gere lezers? - een franstalig tijdschrift, maar de passieve talenkennis van een ieder is waarschijnlijk hoog genoeg om de inhoud van Entreprises et Histoire tot zich te kunnen nemen. Deze Franse equi valent van het Duitse Archive und Wirtschaft, een combinatie van bedrijfsar- chivistiek en -geschiedenis, is het lezen waard. In april 1992 zag nummer 1 het licht, geï nitieerd door L'Institut d'Histoire de l'Industrie, met als thema 'Stratégie indus- trielle: L'éternel retour?' In concreto zijn dat vijf artikelen op de eerste 95 pagina's. De rubriek 'Débat' volgt daarop. Daarin spreken vier deskundigen (uit bedrijfsle ven en wetenschap) zich uit over het thema: 'Les entreprises ont-elles besoin d'une histoire?' (p. 101-111). Daarna vol gen er nog twee rubrieken, en wel 'Document' en 'Chroniques'. Deze laatste is voor archivarissen die op de hoogte willen blijven van (bedrijfs)-archieven in Frankrijk wellicht de belangrijkste, want ze bevat ondermeer de subrubriek 'Nouvelles des Archives'. De formule van vier vaste rubrieken is kort joden in hadden gewoond? Floeveel transportbedrijven hebben actief geprofi teerd van het werk dat er in deze branche werd geschapen door bij voorbeeld in de 'meubelactie'? Uiteraard noemt Aalders het bekende bedrijf Puls, dat direct betrok ken was bij het vervoeren van huisraad uit woningen van gedeporteerde joden. Maar een klein bedrijf als Puls met enkele vrachtwagens kan nooit alleen in staat zijn geweest om, zoals Aalders heeft bere kend, "tenminste 29-000 woningen" tus sen juli 1942 en september 1943 leeg te halen. Hiernaar en naar de interactie tus sen verschillende instanties en de directe Duitse bezettingsmacht is meer onder zoek gewenst en ook wel mogelijk. ROOF is het resultaat van indrukwekkend nationaal en internationaal archiefonder zoek. Op diverse ministeries, op het Alge- sindsdien niet gewijzigd. Het periodiek komt drie keer per jaar uit met een om vang van 120 tot 160 pagina's per num mer. Een impressie van de thematiek: nummer 4 (novembre 1993), 'Le commer ce: Révolutions, rénovations'; nummer 9 (septembre 1995), 'Dynasties d'Entrepre- neurs'; nummer 11 (mars 1996),'La com munication de la grande entreprise' en nummer 12 (juin 1996) Dynasties d'Entrepreneurs II'. Dikwijls heeft het tijdschrift een interna tionale inhoud, bijvoorbeeld nummer 7 (décembre 1994), 'Le recours aux scien ces sociales', waarin - in afzonderlijke arti kelen - ondermeer het sociale gehalte van Italiaans, Amerikaans en Franse grootbe drijven ter sprake komt. Vanwege het arti kel 'Les Archives Historiques des Caisses d'Épargne. Prospective et valorisation d'une mémoire d'entreprise' (p. 159-169) is deze aflevering ook voor archivarissen van belang. Wat komt men nog meer te weten over historische bedrijfsarchieven in Frankrijk? Dat ze op dezelfde wijze zijn georgani seerd als in Duitsland, waar de Wirt- schaftsarchive een reddingsfunctie heb ben. In Frankrijk bestaan vijf regionale depots, de zogenaamde Archives du monde du travail (Roubaix, d'Aix-en- meen Rijksarchief en het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie ligt een enorme hoeveelheid materiaal dat daar voor is gebruikt. Toch kon niet het gehele verhaal hieruit worden gereconstrueerd. Onderzoek in de National Archives te Washinghton leverde aanvullende infor matie op. De vondst van het Liro-archief in december 1997 bracht geen verandering in het beeld van de roof, dat uit de reeds bekende stukken was gereconstrueerd. Aalders levert met dit eerste deel van zijn rapporten een belangrijke bijdrage aan het inzicht in de reconstructie van de grootscheepse, weliswaar verhulde, maar ook nauwelijks verhinderde verrijking van de nazi's en hun vele helpers. Provence, Lille, Seine-Saint-Denis). Ook de staat beheert uiteraard economische archieven, in een overzichtelijk schema geplaatst in aflevering 13 (décembre 1996) p. 153. Bedrijfsarchivarissen bestaan in Frankrijk eveneens; zij hebben zich verenigd als sectie van de l'Associa- tion desArchivistes Francais. In aflevering 14-15 (juin 1997) houdt Maurice Bernard van France Télécom in een open brief aan ondernemingen een warm pleidooi voor het openstellen van archieven voor serieus wetenschappelijk onderzoek. Over de openbaarheid van de archieven van het ministerie van econo mie en financiën, te bezoeken in Savigny- le-Temple, bericht archivaris Agnès d'Angio in dezelfde aflevering. De redactie van Entreprises et Histoire werkt met advies van buitenlandse corre spondenten - stuk voor stuk gerenom meerde bedrijfs-historici. Een Nederlandse correspondent wordt (nog) niet genoemd. Entreprises et Histoire is bij het NEHA/ IISG in te zien (signatuur: ZO 41399). Kopieën uit themanummers zijn tegen kostprijs op te vragen. 40 Archievenblad November 1999 Literatuur Archievenblad IBIJ Tussen 1885 en 1929 stelden Verwijs en Verdam het Middelnederlandse!! Woorden boek samen. In de loop der tijd is dit aan gevuld met talloze aanvullingen en verbe teringen, waardoor zoeken in de papieren uitgave wel erg lastig werd. Een digitale editie bracht uitkomst. Niet alleen bevat deze het woordenboek, maar ook een enorme collectie Middelnederlandse tek sten uit de periode 1250 tot 1550: ridder verhalen in rijm en proza, gedichten, lie deren, didactische tractaten, geneeskundi ge handleidingen, bijbelvertalingen en andere religieuze teksten, encyclopedi sche werken, kronieken en toneelstuk ken. De complete lijst is te vinden op het internet. De cd-rom brengt bronteksten en woor denboek weer bij elkaar, hetgeen een nieuwe generatie woordenboeken inluidt. Eeuwenlang deelden lexicografen teksten op in kleine partjes, om ze als citaat te gebruiken in een woordenboek artikel. De cd-rom maakt deze scheiding ongedaan; niet alleen krijg je zo de hele context van een citaat te zien, ook de taal gaat er meer van leven. Over inhoudelijke keuzevragen boog zich een commissie van gerenommeerde mediëvisten, onder wie Frits van Oostrom en W.P. Gerritsen. Het resultaat mag er zijn; de interface is snel en gebruikersvriendelijk en de hand leiding is zeer helder geschreven. Het woordenboek is te raadplegen op artikelen, nevenvormen, woorden, cita ten, aanmerkingen, retrograde woorden, bronnen en aantekeningen. De teksten, het woordenboek en de bronnen zijn via hyperlinks met elkaar verbonden, met vermelding van welke editie is gebruikt en waar het originele manuscript zich bevindt. Een baanbrekend woordenboek derhalve. odigdh, Qclen ering Telefoon: 030 - 6775111 Telefax:. 030 - 6774000 MICROMASTER A1 CAMERA Entreprises et Histoire ISSN 1161 - 2770 Editions ESKA, Paris. Dienke Hondius, historicus Amsterdam Hélène J.M. Winkelman, wetenschappelijk medewerker verzame lingen NEHA Middelnederlandse!) Woordenboek op cd-rom SDU/ Standaard i.s.m. Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL), Leiden In de boekhandel fl. 450.-: rechtstreeks bij de SDU fl. 395,- Bettand Be«aorken Beeld goeken Artikel Boeken FJeip (Artifajlfjt Invoer JALOEPSHEiT JALOESIE JALPEN JAMHER JAMER JAMERDAL JAMEREN JALOERS (oolcjaJoes, jalous), bnvj ook in het fra. de vorm met r, jaloers. "1 van lat zelus. ijver, vanwaar ook zet 398 op ;aloe:t(ch), en Dier 1.449 //v| Ondanc hebs die viiam die es so jat W. Hoe die jalouse drop dorper) q|| hise siact. itosê bi. vs U Als eruqf ends hi vernam, dar ic op genen ridder J plach. endc hi wart so jalous van mi teel" II, 6'34 i So was hi haers lives so care f Info en bestellen: SDU, Tel. (070) 378 98 80. E mail: sdu@sdu.nl Voor de complete lijst van teksten: www.inl.nl Vleuterweideweg 10 3451 RB Vleuten Internet: http://www.avas.nl E-mail: info@avas.nl I Met de compacte MICROMASTER camera kunnen documenten, tekeningen, boeken of kranten(ook ingebonden) tot en met formaat A1(840mm x 600mm) op 16mm film* worden opgenomen. haarscherpe kwaliteit demontabel voor filmen 'op locatie' slechts 4 cent per opname compacte camera met grote mogelijk heden, bij uitstek geschikt voor het archief wezen De MICROMASTER kan vrijblijvend bij u wor den gedemonstreerd. er kan ook een 35mm camerkop worden gemonteerd NIEUW Al BUDGETCAMERA!

Archievenblad | 1999 | | pagina 20